زندگی لاکچری؟!

به گزارش جهان صنعت نیوز:  با این وجود افرادی هم هستند که برای نگهداری و تامین مایحتاج لاکچری حیوانات خانگی خود هزینه‌های میلیونی و گاهی چند ده میلیونی می‌کنند. به عنوان مثال امروزه هزینه یک عمل شکستگی دست یا پای سگ یا گربه دست‌کم حدود ۵ تا ۱۰ میلیون تومان یا هزینه غذای آنها از یک برند خارجی ماهانه چند میلیون تومان آب می‌خورد. در این میان کم نیستند افرادی که برای حیوانات خود به تهیه انواع لباس‌ها، تخت، قلاده، غذاهای خارجی و… بسیار گران‌قیمت و لاکچری می‌پردازند. بررسی‌های میدانی خبرنگار ما نشان می‌دهد نگهداری از یک سگ، گربه و برخی دیگر از حیوانات خانگی، با احتساب هزینه‌های درمان؛ ویزیت‌های دوره‌ای، واکسیناسیون، پانسیون و… در طول سال بالغ بر میلیون‌ها تومان می‌شود. این در حالی است که فقط ویزیت دوره‌ای برخی حیوانات خانگی دست‌کم ۲۰۰ هزار تومان هزینه دارد.

ویزیت ۲۰۰ هزار تومانی سگ و گربه

دکتر صمد شیرمحمدی- دامپزشک- در خصوص هزینه‌های درمان این حیوانات می‌گوید: گاهی اوقات امکان دارد هزینه درمان یک سگ، گربه، میمون و برخی حیوانات خانگی بسیار گزاف باشد. این در حالی است که ویزیت دوره‌ای این حیوانات از ویزیت انسان‌ها نیز گران‌تر است. چراکه حداقل نرخ ویزیت یک سگ ۲۰۰ هزار تومان است و این قیمت می‌تواند در کلینیک‌های دامپزشکی مدرن شمال تهران بیشتر هم شود، حال آنکه هزینه ویزیت حیوانات در شهرستان‌ها کمتر از این میزان است.

وی شکستگی‌ها را یکی از عمل‌های جراحی سنگین و شایع میان سگ‌‌ها و گربه‌ها دانسته و اضافه می‌کند: هزینه درمان شکستگی میان انسان‌ها با حیواناتی نظیر سگ و گربه تفاوت چندانی ندارد چرا که همان پلاتین و تجهیزات برای انجام عمل جراحی حیوانات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال هزینه یک شکستگی البته با توجه به نژاد سگ و اینکه کدام جراح (چراکه تعداد جراحان خوب کم است) و در کدام نقطه از شهر این کار انجام شود متفاوت است. بی‌تردید اگر یک جراح درجه یک این عمل را انجام دهد بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان هزینه دارد. ضمن اینکه هزینه‌های دارو و بازتوانی و سایر مسائل مربوطه نیز باید در نظر گرفته شود.

این دامپزشک همچنین می‌گوید: افرادی برای حیوانات خانگی‌شان هزینه‌های بسیار گزافی می‌کنند و به تهیه امکانات لاکچری مانند انواع لباس‌های فصل، مهمانی و سفر، تخت، اتاق ویژه، قلاده و غذاهای خشک خارجی بسیار گران‌قیمت می‌پردازند. وی در عین حال یادآور شد: متاسفانه بر قیمت‌های نجومی وسایل لاکچری سگ‌ و گربه و برخی دیگر از حیوانات خانگی هیچ نظارتی وجود ندارد و هر فرد با توجه به اینکه در کدام نقطه از شهر است قیمت‌ها را باب میل خود گران می‌کند، این موضوع در بوتیک‌های شیک و مدرن شمال پایتخت به وفور به چشم می‌خورد. حال آنکه اغلب این محصولات و وسایل وارداتی هستند که ارزبری قابل توجهی هم دارند. البته نباید فراموش کرد که میزان دسترسی به غذاهای خارجی برای حیوانات خانگی به دلیل افزایش قیمت دلار و وجود تحریم‌ها طی دو سال اخیر کمتر شده و به همین خاطر قیمت‌ها به شدت افزایش داشته‌اند. البته بستگی دارد که صاحب حیوان، آن را به مصرف چه نوع غذاهایی عادت داده باشد. برخی افراد از غذاهای گرم و خانگی برای حیوانات‌شان استفاده می‌کنند بعضی نیز فقط غذاهای خشک خارجی به حیوانات می‌دهند که البته قیمت‌های آنها نیز متفاوت است. به عنوان مثال این قیمت‌ها از ۶۰ تا ۳۰۰ هزار تومان برای هر بسته و برای انواع حیوانات متفاوت است. وی در ادامه اضافه می‌کند: قیمت سگ‌های تربیت شده با سگ‌های معمولی به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست. اما ارزان‌ترین سگ ۵۰۰ هزار تا یک میلیون و گران‌ترین سگ آموزش دیده ۶۰ میلیون تومان هم به فروش می‌رسند.

موافق نگهداری از حیوانات در خانه نیستم

دکتر محمدعلی توکل- دامپزشک- معتقد است نگهداری از حیوانات خانگی در منزل به دلیل مسائل بهداشتی، گزینه مطلوبی نیست چرا که در صورت رعایت نشدن نکات و مسائل بهداشتی، انسان ممکن است از طریق سگ و گربه و برخی حیوانات به انواع بیماری مبتلا شود. در این میان برخی افراد برای سگ‌ها و گربه‌هایشان هزینه‌های نجومی مانند خرید انواع پیراهن‌های مهمانی و اسپرت، تخت و قلاده گران و… می‌پردازند که با چنین مسائلی به هیچ عنوان موافق نیستم. وی ادامه می‌دهد: البته در صورتی که مسائل و نکات بهداشتی نظیر ارجاع به ‌موقع حیوانات خانگی به کلینیک‌های دامپزشکی و همچنین تزریق به ‌موقع واکسن‌های دوره‌ای انجام شود امکان ابتلا انسان به بیماری از طریق این حیوانات به شدت کاهش می‌یابد. اما متاسفانه عده‌ای به این نکات توجه کافی ندارند و پس از خرید سگ یا گربه فقط به حمام بردن و شست‌وشوی حیوان با شامپو بسنده می‌کنند در حالی که این موضوع به شدت خطرناک است و امکان به خطر انداختن سلامتی افراد را در پی دارد.به گفته وی، نکته مهم دیگر اهمیت استفاده از داروی ضدانگل در حیوانات خانگی است، که در استفاده از آن نباید اهمال کرد. مصرف غذاهای پخته در حیوانات خانگی احتمال ابتلا به انگل را کاهش می‌دهد در حالی که استفاده از مواد غذایی خام احتمال ابتلا را افزایش خواهد داد.

۶۰۰ هزار تومان برای خرید ۴ کیلو غذای سگ

در یکی از کلینیک‌های دامپزشکی شمال تهران که خانم جوانی سگ سفید زیبایی از نژاد «پامرانین»، معروف به «پامررا» را برای واکسیناسیون آورده بود. می‌گفت در طول ۹ ماه، سگ‌اش را سه بار برای واکسیناسیون به کلینیک آورده و هزینه هر بار واکسیناسیون نیز ۱۷۰ هزار است و بعد از این مدت باید به طور سالانه برای تزریق واکسن مراجعه کند. هزینه آزمایش اولیه‌اش هم ۲۷۰ هزار تومان شده است. او می‌گفت سگش را از زمانی که یک توله کوچک بوده خریده است. حال آنکه سگ برای رویش دندان‌های دائمی نیازمند تغذیه خوب است و به این منظور باید برایش غذاهای خارجی تهیه کند که خیلی هم گران هستند. البته می‌توان به این سگ‌ها غذاهای خانگی مثل مرغ آب‌پز یا گاهی هم سیب‌زمینی داد. اما برای رشد بیشتر و مطلوب‌تر، استفاده از غذاهای خشک خارجی بهتر است و به همین منظور از پت‌شاپ کلینیک دو بسته دو کیلویی غذای خشک مارک رویال تهیه می‌کند که هزینه آن ۶۰۰ هزار تومان می‌شود. به گفته صاحب سگ خوش‌شانس، هزینه غذای این سگ در طول یک ماه بین یک تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. این خانم برای دفع ادرار و اجابت مزاج سگش از پدهای مخصوص استفاده می‌کند که مانند پوشک بچه قیمت‌های متفاوتی دارد. او که سگ مورد علاقه‌اش را ۱۲ میلیون تومان خریده اظهار کرد: با هزینه‌های اصلی همانند درمان و سایر هزینه‌های جانبی مانند قفس، ساک مخصوص لباس، غذاهای اولیه خارجی، انواع پیراهن‌های مجلسی و… اسپرت؛ نزدیک به ۲۰ میلیون تومان هزینه اولیه برای سگ‌اش پرداخته است. البته این به غیر از هزینه‌های جاری روزانه است.

واکسن، ۴۰۰ هزار تومانی

خانم دیگری که صاحب سگی با نژاد «شیتزو تریر» است و برای ویزیت دوره‌ای به کلینیک دامپزشکی مراجعه کرده در گفت‌وگو با «جهان‌صنعت» به گرانی غذاهای خارجی و هزینه‌های سنگین درمانی سگ‌ اشاره کرد و گفت: برای رشد بهتر سگش ناگریز به خرید آنهاست. او گفت هزینه آرایشگاه سگش هر بار ۸۰ هزار تومان و واکسیناسیون ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است که بعد از مراجعه برای واکسیناسیون، مو و ناخن‌هایش را کوتاه می‌کند و به طور کلی هزینه ماهانه سگش حدود یک میلیون تومان در ماه است.

زن میانسال دیگری که با سگی از نژاد «شگی شیتزو» ژاپنی به کلینیک دامپزشکی مراجعه کرده بود و برای پیشگیری از ابتلای سگش به بیماری با فاصله زمانی کم آن را برای ویزیت به کلینیک می‌آورد نیز به غذاهای گران‌قیمت مورد نیاز سگش اشاره و گفت مجبور به تهیه آنهاست. زیرا یک بار که سگ‌اش بیمار شده برای درمانش حدود چهار میلیون تومان هزینه کرده بود. هزینه شامپوی سگ‌اش هم که پوست حساسی دارد گران است و او برای سگش لباس و کاپشن‌های گران‌قیمتی تهیه می‌کند. به گونه‌ای که فقط یک کاپشن را یک میلیون تومان خریده بود. به طور کلی هزینه‌های ماهانه این سگ در طول ماه با احتساب هزینه‌های درمان، لباس، غذاهای خشک و شامپوهای خارجی و… بیشتر از دو میلیون تومان است.

ماهی ۴ میلیون برای یک گربه

خانم دیگری هم که همراه یک «پرشین‌کت» سفید با پیراهنی شکیل و گران‌قیمت به یکی از کلینیک‌های دامپزشکی شمال تهران مراجعه کرده و در حال خرید غذاهای خارجی گران‌قیمت از پت‌شاپ بود با اشاره به خرید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان غذا برای گربه‌اش گفت: «پیشی من فقط به غذای خارجی عادت دارد و ما مدام در حال تهیه انواع غذاهای خشک با برندهای مختلف هستیم. چون هر چیزی را نمی‌خورد. گربه‌ام یک اتاق ۲۰ متری بسیار شیک و یک کمد لباس شامل انواع برندهای گران‌قیمت دارد!» او معتقد است گربه‌اش حتماً باید لباس‌های گران‌قیمت و از برندهای خاص و شیک استفاده کند که هزینه‌های ماهانه این گربه با احتساب، هزینه آرایشگاه لباس‌های لاکچری، غذای خارجی و… بیشتر از چهار میلیون تومان می‌شود.

۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان یک ماه پانسیون

خانم و آقای میانسالی هم که قصد مسافرت داشتند و سگشان- از نژاد پامرانین- را به یک پانسیون (محل امن نگهداری از حیوانات خانگی) آورده بودند در این‌باره اظهار داشتند: هزینه نگهداری از سگشان در یکی از پانسیون‌های شیک شمال تهران روزانه ۸۰ هزار تومان است که به مدت یک ماه دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌شود. البته آنها درخواست یک مربی اختصاصی هم برای سگشان داشتند که هزینه اجتماعی کردن سگ به مدت دو هفته ۸۰۰ هزار تومان برآورد شد. این هزینه‌ها به غیر از مخارج غذای روزانه سگ و هزینه‌های احتمالی دارویی و درمانی و مراقبت‌های احتمالی ویژه بود. سگ این زوج در یک ماه حدود ۶۰۰ هزار تومان غذای خشک خارجی نیز استفاده می‌کند. قیمت غذای خشک برای حیوانات در بازار کنونی هم از کیلویی ۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان متفاوت است که این زوج گران‌ترین برند را برای سگشان انتخاب کرده بودند. بنابراین هزینه نگهداری سگ آنها با احتساب مخارج غذا، آموزش و نگهداری روزانه در یک ماه حدود چهار میلیون تومان می‌شود.

به گفته آنها در یکی از پانسیون‌های غرب تهران، هزینه نگهداری از سگ به طور معمول ماهانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است، دوست خانوادگی این زوج هم که یک گربه از نژاد «پرشین‌کت» داشتند، گربه‌شان را به یک پانسیون سپرده بودند، که هزینه اتاق خصوصی‌اش شبی ۹۰ هزار تومان شده بود.

اخبار برگزیدهاقتصاد کلانپیشنهاد ویژه
شناسه : 107565
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا