اخبار برگزیدهاقتصاد کلان

تولید ۱۴ میلیارد متر مکعب گاز از فاز ۱۲ پارس جنوبی

به گزارش جهان صنعت نیوز:  «سید محمد مهدی هاشمی»  امروز (یکشنبه) با بیان اینکه این پالایشگاه در شرایط مناسب عملیاتی آماده ورود به  زمستان است،  اظهار داشت: پالایشگاه نهم به‌عنوان اولین پالایشگاه مجتمع، تعمیرات اساسی سال جاری را با وجود بیماری کرونا و با بهترین شرایط به پایان رساند.

وی با بیان اینکه تعمیرات سال جاری فاز ۱۲ توسط پیمانکار کاملا بومی و نیروهای منطقه انجام شده است،  افزود: برنامه تعمیراتی در زمان مقرر انجام و کیفیت پیمانکار تعمیرات نیز در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار مطلوب ارزیابی شد.

قرعه کشی والکس

هاشمی با اشاره به وضعیت مناسب واحدهای مختلف پالایشگاه نهم ادامه داد: در حال حاضر تمام واحدهای فاز ۱۲ در شرایط مطلوب در حال تولید محصولات و بهره‌برداری هستند و در ۶ ماهه ابتدایی سال جاری که یک ماه آن به تعمیرات اختصاص یافته این فاز موفق به تولید حدود ۱۴ هزار میلیون متر مکعب گاز شده است.

وی در ادامه در خصوص میزان گوگرد تولید پالایشگاه نهم گفت: این پالایشگاه در بازه ۶ ماهه سال جاری موفق به تولید بیش از ۴۷ هزار و ۲۰۰ تن گوگرد شده است.

مطابق اظهارات مسوولین وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران، ظرفیت تولید گاز پارس جنوبی از ۲۸۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۱، به ۷۵۰ میلیون مترمکعب تا پایان امسال خواهد رسید.

در همین زمینه نیز،   گازرسانی به روستاها با توسعه پارس جنوبی انجام شده است. جمعیت روستایی تحت پوشش گازرسانی در سال ۹۲، ۱۴ هزار روستا بودند و اکنون از مرز ۳۰ هزار روستا عبور کرده و تا پایان سال به بیش از ۳۲ هزار روستا می‌رسد.

از طرف دیگر ارزش افزوده ایجاد شده به‌دلیل جایگزینی مصرف گاز به جای سوخت مایع دستاورد ارزشمند دیگری به واسطه تولید گاز در پارس جنوبی است. تا چند سال پیش به دلیل کمبود گاز مصرف سوخت مایع بالا بود. به گفته وزیر نفت در سال ۹۲ نیروگاه‌ها ۲۷ میلیارد لیتر سوخت مایع مصرف کردند، اما این عدد در سال‌های اخیر، به یک سوم تقلیل یافت و به ۹ میلیارد لیتر رسید که این مقدار باز هم، کمتر می‌شود.

از سوی دیگر، ‌صادرات گاز نیز با افزایش تولید گاز پارس جنوبی، ۹۰ درصد افزایش یافته است، ایران هم‌اکنون به‌طور میانگین روزانه حدود ۸۰ میلیون مترمکعب گاز صادر می‌کند.

 


شناسه : 142339
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا