نیکی هیلی: موضوع نشست شورای امنیت باید ایران باشد نه اسرائیل

جهان صنعت نیوز| نیکی هیلی روز پنج‌شنبه در نشست شورای امنیت، در حالیکه موضوع آن وضعیت خاورمیانه و فلسطین بود این مسئله را مورد انتقاد قرار داد و گفت: باید موضوع این جلسه ایران باشد، نه اسرائیل.

بنابر گزارش پایگاه اینترنتی هیئت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، هیلی در ادامه اظهارات خود مدعی شد: بیش از چهل است که ایران خارج از قانون رفتار می‌کند و بسیار سخت است که نام یک درگیری در خاورمیانه را بدون اشاره به ردپای این کشور ببریم.

وی در ادامه ادعاهی خود بدون اشاره به این واقعیت که آمریکا و متحدان منطقه‌ای‌اش پشت پرده تمامی اختلافات و درگیری‌ها در منطقه قرار دارند، گفت: هیچ کشوری به اندازی جمهوری اسلامی ایران منبع بی‌ثباتی و مناقشات نیست اما بخش اصلی گفت‌وگوها در شورای امنیت به جای ایران به اسرائیل اختصاص دارد.

هیلی که همواره مواضعی به شدت تند و خصمانه درقبال ایران اتخاذ کرده است، در بخش دیگری از سخنرانی‌اش ادعا کرد که ایران در امور داخلی همسایه خود، عراق دخالت می‌کند و می‌خواهد که عراق ضعیف بماند تا فعالیت‌های تروریستی‌اش را در آنجا توسعه بدهد. این مداخلات ایران نه تنها مانع پیشرفت مردم عراق نیست بلکه مایه درگیری و جنگ بیشتر در آنجاست.

نماینده آمریکا در سازمان ملل در پایان تاکید کرد که تمام اعضای شورای امنیت باید مراقب باشند و از حق حاکمیت عراق دفاع کنند.

هیلی در یک گفت‌وگوی خبری نیز در پاسخ به سوالی درخصوص دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل گفت که ترامپ خود باید درباره دعوت ایران برای یک دیدار دوجانبه با رئیس جمهور حسن روحانی تصمیم بگیرد.

وی تصریح کرد: به‌طور قطع اگر ایران درخواست دیدار بدهد، این رئیس جمهور (آمریکا) است که باید تصمیم بگیرد می‌خواهد این کار را انجام دهدف یا نه.

پیش از این محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفته بود که هیچ دلیل برای مذاکره با واشنگتن وجود ندارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماه مه باوجود مخالفت اغلب کشورها، به‌ویژه دیگر طرف‌های برجام خروج یک‌جانبه خود از این توافق را اعلام کرد و گفت که تحریم‌ها علیه ایران را بازمی‌گرداند.

نماینده آمریکا همچنین گفت که نشست روز چهارشنبه شورای امنیت که قرار بود تنها روی ایران متمرکز باشد، به یک موضوع گسترده‌تر برای رسیدگی به استفاده از تسلیحات کشتار جمعی توسط کشورهایی چون کره شمالی، ایران و سوریه تغییر یافته است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ریاست این نشست را بر عهده خواهد داشت. این در حالی است که سه‌شنبه هفته آینده هفتادوسومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک آغاز خواهد شد که ۹ روز نیز به طول می‌انجامد.

شبکه صدای آمریکا گزارش داده است که سخنرانی هیلی در جلسه شورای امنیت سبب شد تا این نشست بدون سخنرانی نمایندگان رژیم صهیونیستی و فلسطینی‌ها و بدون جمع بندی به پایان برسد.

عمومی

شناسه : 1436
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا