چالش برگزیت و مرزهای ایرلند برای نخست‌وزیر انگلیس؛

«بوریس جانسون» می‌تواند جایگزین «ترزا می» شود

جهان صنعت نیوز| روزنامه دیلی میل گزارش داد که براساس سندی که از حزب محافظه‌کار انگلیس فاش شده است، نخست‌وزیر انگلیس را مجبور می‌کنند که در ماه آوریل از سمتش کناره‌گیری کند. این سند فهرست کوتاهی از جایگزین‌های احتمالی ترزا می را ارائه داد و همچنین شانس آن‌ها برای پیروزی را ارزیابی کرد.

یانیس کوتسومیتس، تحلیلگر امور اروپائی در این باره می‌گوید: «من فکر می‌کنم این موضوع بستگی به این دارد که خانم می چقدر رضایت رهبران اروپایی برای توافق احتمالی برگزیت را به دست ‌آورد. اگر اتحادیه اروپا همچنان درباره مرزهای ایرلند موضع سختی داشته باشد، ترزا می در حزب محافظه‌کار با مشکلی جدی روبه‌رو خواهد شد. چند تن از نمایندگان پارلمان از اینکه ترزا می با اتحادیه اروپا مذاکره کند خوشحال نیستند؛ بنابراین من شانس ترزا می برای باقی ماندن در پست نخست‌وزیری را ۵۰-۵۰ می‌بینم.»

در این گزارش ذکر شده که بوریس جانسون می‌تواند جایگزین «ترزا می» باشد. این تحلیلگر اروپایی در رابطه با اینکه آیا جانسون می‌تواند این سمت را پر کند یا نه اضافه می‌کند: «فکر می‌کنم بستگی به این دارد که نتیجه توافق با اتحادیه اروپا چه باشد. از آنجا که فقط «برگزیت سخت» یا وضعیت «بدون معامله» وجود دارد، باید رهبری باشد که بتواند از وضعیت بدون معامله حمایت کند. من معتقدم که جانسون برای این وضعیت مناسب‌تر است. اگر توافقی با اتحادیه اروپا وجود داشته باشد، خانم می برکنار می‌شود؛ بنابراین فکر می‎‌کنم شخصی میانه‌رو از حزب محافظه‌کار در خط مقدم قرار دارد؛ چراکه محافظه‌کاران به رهبری نیاز دارند که آن‌ها به انتخابات بعدی برساند نه نخست‌وزیری که تنها سکان دولت را به دست بگیرد.»

کوتسومیتس ادامه می‌دهد: «فکر می‌کنم راه‌حل کلیدی مرز ایرلند است. ممکن است ترزا می مجبور شود اتحاد خود را با ایرلند شمالی ترک کند. نمی‌دانم دولت بعد از آن چگونه دوام خواهد آورد؛ اما راه‌حل دیگری وجود ندارد.»

عمومی
شناسه : 1443
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا