مبارزه با ملخ صحرایی در سطح ۶۰۰ هزار هکتار تا تیرماه امسال

 به گزارش جهان صنعت نیوز:  سعید معین، مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: از چهارم فروردین، حمله ملخ‌های صحرایی از سمت عربستان به استان‌های خوزستان، بوشهر و بخش کوچکی از ایلام شروع شده و ادامه دارد و تا دیروز در این مناطق در سطح ۲ هزار هکتار مبارزه با این آفت انجام شده است.

وی افزود: در حال حاضر ۱۳ شهر در استان خوزستان در معرض هجوم ملخ‌های صحرایی با تراکم‌های شدید، متوسط و ضعیف قرار دارد. تراکم هجوم دستجات ملخ‌های صحرایی در شهرهای هندیجان، بهبهان، دزفول، رامشیر و رامهرمز شدید و در شهرهایی مانند ماهشهر، اهواز و آبادان متوسط و پایین است. ملخ‌های صحرایی که به خوزستان و بوشهر هجوم آورده اند، بالدار بالغ و آماده تخم ریزی هستند و ما تلاش می‌کنیم که تخم ریزی انجام نشود. هر ملخ صحرایی ماده ۳۰۰ عدد تخم می‌گذارد که حدود ۲۰۰ تخم آن تبدیل به پوره می‌شود.

مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه حمله ملخ‌های صحرایی بر خلاف سال‌های قبل که از سمت شرق و مرکز عربستان بود، امسال از سمت غرب و شمال غرب انجام شده و به تدریج به سمت مرکز عربستان متمایل می‌شود و از این رو ظرف هفته‌های آینده فشاری که بر استان‌های خوزستان و بوشهر آمده است به تدریج متمایل به مناطق پایین دست می‌شود و سراسر بوشهر و بخش‌هایی از استان‌های فارس و هرمزگان را فرا می‌گیرد.

این مقام مسئول ضمن ابراز خشنودی از تأمین اعتبارات مبارزه با ملخ‌های صحرایی توسط ستاد بحران کشور و سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار داشت: مبلغ ۱۵ میلیارد تومانی که برای مبارزه با ملخ صحرایی درخواست کرده بودیم تأمین و در دو روز آخر اسفند بین استان‌های مورد نظر توزیع شد. این اعتبارات هزینه‌ای و تملکی را صرف تأمین تجهیزات و لوازم، سوخت و امکانات حمل و نقل کردیم.

معین با اشاره به درخواست ۱۰۰ میلیارد تومانی سازمان حفظ نباتات کشور برای مبارزه با ملخ صحرایی گفت: این مبلغ در هفته آخر اسفند توسط ستاد بحران کشور تصویب و به هیأت دولت تحویل شد و امیدواریم تا اواخر فروردین امسال از طریق سازمان برنامه و بودجه به سازمان حفظ نباتات کشور ابلاغ و در استان‌هایی که درگیر این آفت هستند، متناسب با حجم عملیات و مبارزه توزیع شود.

اخبار برگزیدهاقتصاد کلان

شناسه : 179507
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا