اخبار برگزیدهاقتصاد کلانپیشنهاد ویژهصنعت و معدن

تأکید بر توسعه روابط تجاری و گازی ایران و جمهوری آذربایجان

به گزارش جهان صنعت نیوز:  «بیژن زنگنه» امروز در دیدار با «شاهین مصطفی‌یف» معاون نخست‌وزیر آذربایجان که همراه با رییس شرکت ملی نفت آذربایجان (سوکار) و هیاتی تجاری به ایران سفر کرده است، با تبریک روز ملی آذربایجان افزود: روابط ایران و آذربایجان در همه زمینه‌ها در این سال‌ها به‌خوبی رشد کرده که نقطه اوج آن در بخش نفت، گاز و انرژی در توسعه میدان‌های مشترک در دریای خزر بوده است.

وی ادامه‌داد: گرچه به‌دلیل فشارهای خارجی ناشی از تحریم هنوز نتوانستیم آن را عملیاتی کنیم، اما با توجه به نظر روابط رهبران دو کشور این کار عملیاتی خواهد شد.

468x60 Gostaresh Sanat - تأکید بر توسعه روابط تجاری و گازی ایران و جمهوری آذربایجان

وزیر نفت همچنین بر توسعه روابط تجاری با جمهوری آذربایجان تأکید کرد.

ایران جزو شرکای عمده جمهوری آذربایجان است

معاون نخست‌وزیر آذربایجان هم در این دیدار گفت: من با شما هم‌نظرم که روابط ما در سال‌های اخیر توسعه یافته که این توسعه به‌دلیل اراده سیاسی روسای جمهوری دو کشور بوده است.

شاهین مصطفی‌یف افزود: برای ما بسیار اهمیت دارد که پس از فروپاشی شوروی، روابط جمهوری آذربایجان و ایران توسعه یافته و ایران جزو شرکای عمده ما در مسائل متفاوت است.

معاون نخست‌وزیر آذربایجان تصریح‌کرد: روابط دو کشور در زمینه‌های متفاوت و متنوع پیشرفت‌های قابل توجه و تنگاتنگی داشته است که با گفت‌وگوهای سازنده می‌تواند خود را نمایان کند.

مصطفی‌یف اظهار داشت: یکی از این زمینه‌های همکاری در بخش نفت و گاز است که موفقیت‌هایی هم در آن حاصل شده است، در زمینه همکاری‌های مشترک گازی هم سابقه زیادی داریم و از سال ۲۰۰۴ گاز مورد نیاز جمهوری خودمختار نخجوان از سوی ایران تأمین می‌شود که از این بابت قدردانی می‌کنیم.

جمهوری آذربایجان با یک میلیون و سه هزار و ۸۷ تن به ارزش ۵۱۰ میلیون و ۹۸۷ هزار و ۲۴۲ دلار، نخستین مقصد کالاهای ایرانی در حاشیه دریای خزر در سال ۹۹ بود.


شناسه : 193305
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا