روحانی: آمریکا درباره تشویق عاملان سقوط هواپیمای ایرباس توضیح دهد

به گزارش جهان صنعت نیوز: حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در نشست ستاد ملی مقابله با کرونا، با گرامیداشت روز دوازدهم تیرماه (حمله ناجوانمردانه ناوگان آمریکایی به هواپیمای مسافربری در سال ۶۷ در خلیج فارس)،  گفت: در این حادثه ۲۹۰ نفر از سرنشینان هواپیما به شهادت رسیدند و متاسفانه دولت آمریکا از آن زمان تاکنون نه تنها عذرخواهی رسمی نسبت به این جنایت نکرده، بلکه اقدام قابل توجهی انجام نداده و از طرفی دیگر فرمانده این ناو را هم مورد تشویق قرار داده است.

رییس‌جمهوری، اقدام ناجوانمردانه آمریکا برای هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری کشورمان را جنایت بزرگ و هولناک و غیرقابل پذیرش توصیف کرد و افزود: به ارواح همه آن شهیدان درود می‌فرستیم و برای آنها علو درجات را خواستاریم و امیدواریم دولت آمریکا بداند جنایت بسیار بزرگی را در سال ۶۷ در خلیج فارس مرتکب شده است. همواره همه آزادی‌خواهان جهان خواستار این هستند که اقدامات لازم را برای عذرخواهی و جبران و توضیح اینکه چرا قاتل و جنایتکار این جنایت بزرگ را مورد تشویق قرار داده است به اطلاع مردم برساند.

انتخابات به موج جدید کرونا کمک کرد

روحانی با بیان اینکه در شرایط خاص کرونایی قرار داریم، اظهار کرد: با توجه به گزارش‌های دریافتی و مشاهده شرایط هفته گذشته، متاسفانه در مسیر افزایش شیوع بیماری کرونا هستیم.

وی افزود: در هفته‌های گذشته اعلام شده بود ویروس جدید دلتا از مناطق جنوبی و جنوب شرق وارد کشور شده است و باید مراقبت شود این ویروس درون کشور سرایت نکند.  متاسفانه این ایام، مسائلی چون انتخابات این موضوع را تشدید کرده است. در انتخابات شوراها طبق گزارش‌های رسیده مهمانی‌هایی که می‌دادند و سفره‌هایی که می‌انداختند متناسب با پروتکل‌ها نبوده است.

رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: همچنین سفرهای تابستانی و ماه رمضان و عید فطر دست به دست هم می‌دهد و موجب افزایش شیوع کرونا می‌شود. همه مقرراتی که برای مناطق قرمز، زرد و نارنجی پیش‌بینی کرده‌ایم باید عمل شود و اگر دستورالعمل‌هامورد تردید قرار بگیرد دچار مشکل می‌شویم. این بیماری شوخی ندارد و مشخص نیست که این مهمان ناخوانده تا چه زمانی در جامعه ما می‌ماند و اگر مراعات نکنیم با این مشکلات مواجه می‌شویم.

روحانی اظهار کرد: همه می‌دانند با ویروسی مواجه شده‌ایم که از لحاظ شناخت آن هر چه می گذرد بعد دیگری نمایان و آشکار می‌شود. به ویژه جهش ژنی و تغییرات ژنتیکی که به تدریج ایجاد می‌کند و هر روز یک نوع از این ویروس با ویژگی خاصی که هم سرایت و هم خطر آن بیشتر است مردم را مبتلا می‌کند.  

وی یکی از ویژگی‌های این ویروس را قدرت سرایت آن دانست و گفت: انواع این ویروس بیشتر می‌شود و این از مشکلاتی است که با این ویروس مواجه هستیم. کرونا ویروسی نیست که بگوییم مختص یک منطقه و کشور است، بلکه پاندمی است که همه جهان را فرا گرفته و می‌بینیم تا شرایط کشوری خوب می‌شود محدودیت‌ها را برمی‌دارد،  چند هفته بعد دوباره قرمز می‌شود و این از ناشناخته بودن این ویروس حکایت دارد.

رییس‌جمهوری ادامه داد:  اروپا و کشورهای پیشرفته می گویند به خاطر واکسنی که زده‌اند شرایط مناسب شده و همه رستورانها تالارها مراکز ورزشی فرهنگی را باز می‌کنند سه تا چهار هفته بعد دوباره هجوم این بیماری و ویروس را به نوعی و شکلی دیگر مشاهده می‌شود و دوباره محدودیت‌ها را ایجاد می‌کند. مشخص است ابعاد این ویروس را نشناختند و کرونا هر زمانی قدرت خود را نشان می‌دهد.

روحانی،  ویروس کرونا را غیرقابل درمان عنوان کرد و گفت: این ویروس عوارض جانبی را ایجاد می‌کند که آن عوارض جانبی به طوری قابل درمان است اما اگر بگوییم این ویروس داروی مشخصی دارد  می‌تواند در چند نوبت مصرف شود و این ویروس تمام شود چنین چیزی نداریم در واقع باید بگوییم غیرقابل درمان است.

وی گفت: البته نکته مثبت،  واکسن پذیر بودن ویروس کرونا است. گاهی شرایطی پیش می‌آید که در واکسن پذیری هم تردید می‌شود. یعنی واکسنی می‌آید و مردم یک مصونیتی پیدا می‌کنند اما بعد یک نوع جهش یافته جدیدی می‌آید. ممکن است مرگ و میر پایین‌تر باشد اما بیماری وجود دارد. بنابراین این ویروس از یک طرف واکسن پذیر است و گاهی هم از نظر ابتلا واکسن‌پذیری آن مورد تردید پذیر است.

رییس‌جمهوری افزود: از لحاظ مرگ و میر، واکسن بسیار تاثیرگذار و موثر است و در جهان نشان داده شده آنهایی که واکسن استفاده کرده‌اند به مقدار قابل توجهی این بیماری را مهار کرده‌اند.

پول کواکس را دادیم اما از موعدشان عقب هستند

روحانی ادامه داد: در مساله واکسن در کشور شرایط روز به روز بهتر می‌شود. البته باید واکسن بیشتری در اختیار داشته باشیم. اگر کشورهایی که با آنها قرارداد بسته‌ایم و حتی پول آن را هم پرداخت کرده‌ایم واکسن را در اختیار ما می گذاشتند الان شرایط بهتری داشتیم. پول کواکس را پرداخت کردیم و قرار بود ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دز را به ما تحویل دهد ولی از آن قولی که به ما داده عقب است و مقدار کمی را به ما داده‌اند. اگر مابقی برسد می‌تواند به ما کمک کند.  

رییس جمهوری یادآور شد: همه علامت‌ها نشان می‌دهد که هم واکسن خارجی برای خرید و وارد شدن به کشور و و هم دو واکسن داخلی که مجوز اضطراری را برای تزریق گرفته‌اند به ما کمک می‌کند که شرایط در هفته‌های آینده حتما از نظر واکسن بهتر خواهد شد و واکسیناسیون وسیعتر انجام می گیرد.

روحانی اضافه کرد: مشکلاتی در تزریق واکسن در بعضی جاها در نوبت دوم به وجود آمده بود. ازدحامی در برخی مراکز  البته بیشتر در تهران صورت گرفته که رفع شده است و امروز آن اجتماعی که مشاهده کردیم دیگر نیست تا به مردم به راحتی بتوانند واکسن بزنند.  

وی گفت: اولویت‌ها قبلا در ستاد ملی مقابله با کرونا مشخص شده است، مواردی است که می توانیم جزو اولویت‌ها قرار دهیم که باید وزارت بهداشت و درمان آن را  مورد توجه قرار دهد. از یک طرف بحث اول مهر و بازگشایی مدارس و دانشگاهها  و از طرف دیگر کسب و کارها، مشاغل و خدمات را داریم که با این بیماری مواجه است که سریعا واکسن آنها انجام بگیرد. امیدواریم بتوانیم واکسیناسیون را توسعه دهیم و شرایط مناسب‌تری را در هفته‌های بعد داشته باشیم.

رییس دولت دوازدهم یادآور شد: اگر فاصله گذاری‌ها و رعایت پروتکل‌ها را کنار بگذاریم و دورهمی‌ها همچنان سر جای خودش باقی بماند، ویروس کرونا دست‌کم تا آخر سال در کشور می‌ماند و سرایت آن با قدرت ادامه پیدا می‌کند.  

روحانی افزود: با مراعات، می‌توانیم شرایط را پیش‌بینی کنیم بنابراین چاره‌ای جز عمل به پروتکل‌ها و تزریق واکسن و امید و اعتماد به رعایت اصول بهداشتی نداریم.

وی با بیان اینکه در کل کشور این نگرانی وجود دارد که در مسیر موج پنجم قرار بگیریم، گفت: حتما اگر دقت و مراقبت کافی نشود شاهد افزایش شیوع خواهیم بود. همین امروز اعلام شده در مجموع  ۶۹ درصد پروتکل‌های بهداشتی در کشور مراعات می‌شود و این بسیار کم است. چند هفته قبل که رعایت پروتکل ها ۷۸ درصد اعلام شده بود گفتیم کم است و باید به ۹۰ درصد برسد اما الان متاسفانه به ۶۹ درصد رسیده است شرایط ما بسیار سخت است.

۹۲ شهرستان قرمز کرونایی

روحانی اضافه کرد: ۹۲ شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارد و اگر مراعات نکنیم شهرهای قرمز ما بیشتر می‌شود. از همه استانداران، نیروی انتظامی و همه افرادی که باید نظارت و مراقبت کنند می‌خواهم تا رنگ‌بندی را به دقت مورد توجه قرار دهند و تمام دستورالعمل‌ها در شهرها بسته به نوع رنگ، رعایت شود.

رییس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: در استان‌های جنوبی به دلیل نفوذ ویروس دلتا، باید مراقبت بیشتری انجام شود امروز در ارتباط مستقیم با استان سیستان بلوچستان دیدیم مردم با مشکلات مواجه بودند که همه باید کمک کنند تا این مشکلات رفع شود.  

روحانی با بیان اینکه درمان این ویروس، با اقدام جمعی امکان پذیر است، اظهار کرد: بنابراین درمان ویروس کرونا در سراسر جهان باید پیگیری شود و در داخل کشور هم انجام واکسیناسیون و رعایت پروتکل ها را باید مدنظر قرار دهیم.

رییس جمهوری ابراز امیدواری کرد مردم هم در تابستان برای سفرها مراعات کنند و به مناطق قرمز و نارنجی نروند و سفرهای تابستانی را به تاخیر بیاندازند و تردد به اماکن عمومی، مراکز خرید، تجمعات و دورهمی ها را مراعات کنند تا بتوانیم جلوی انتقال این ویروس به ویژه نوع جدید هندی آن را بگیریم و کشور بتواند با سلامت و اطمینان بیشتر به فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی خود ادامه دهد.

اخبار برگزیدهپیشنهاد ویژهسیاسی
شناسه : 200470
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا