هیچ واحد صنفی نباید مرغ را بیشتر از ۲۷ هزار تومان عرضه کند

به گزارش جهان صنعت نیوز: حبیب اسدالله نژاد، نایب رئیس کانون سراسری مرغداران کشور ضمن اشاره به خرید نهاده‌های دامی توسط واحدهای مرغداری در دو ماه گذشته گفت: متأسفانه نهاده‌ای به این واحدها نرسیده و دوره‌ای را با دان آزاد تمام کردند و مرغ را با نرخ مصوب تحویل دادند.


اسدالله نژاد افزود: این واحدها حدود ۱۵ روز است که جوجه‌ریزی کرده‌اند و ضمن اینکه نهاده‌های دوره گذشته خود را تحویل نگرفتند برای این دوره نیز هیچ سهمیه‌ای در سامانه بازار گاه برای آنها در نظر گرفته نشده و با توجه به هزینه دو برابری برای خرید نهاده‌های دامی به نرخ آزاد و عدم تحویل آن به نرخ مصوب، قیمت جوجه پس از فروکش کوتاه مدت از ۶ هزار و ۵۰۰ تومان به ۷ هزار و ۵۰۰ تومان در چند روز اخیر رسیده است.

نایب رئیس کانون سراسری مرغداران کشور ضمن ابراز تأسف از نبود نظارت و کنترل در این حوزه بیان کرد: شاید نهاده‌های واحدهای مرغ مادر سریع‌تر از واحدهای گوشتی نهاده‌های دولتی را تحویل و سهمیه خوبی بگیرند اما جهاد کشاورزی به عنوان متولی در ماه‌های گذشته نتوانسته این موضوع را کنترل کند تا قیمت تمام شده برای مرغ دار افزایش نداشته باشد.

وی ضمن اشاره به حدود ۱۸ هزار مرغ دار فعال در کشور گفت: اگر نهاده به دست مرغ دار نرسد، یا باید تولید را تعطیل و یا قیمت‌ها در بازار تغییر کند.

اسدالله نژاد اظهار کرد: مرغداران در حال حاضر مرغ را به نرخ مصوب عرضه می‌کنند و قیمت بالای برخی مرغداران به دلیل تعاملات آن با کشتارگاه است و به هیچ وجه در هیچ واحد صنفی مرغ نباید بیشتر از ۲۷ هزار تومان عرضه شود.

نایب رئیس کانون سراسری مرغداران کشور با بیان اینکه نظارت بر این حوزه بین چند وزارت خانه پاس‌کاری می‌شود افزود: دریافت مجوز مرغدار از اتحادیه سپس وزارت جهاد کشاورزی، دامپزشکی و اتحادیه پروتئینی پروسه زمان بر است و پس از اخذ مجوز باید توسط کارشناسان تأیید شود.

وی ضمن اشاره به عرضه ۹۰ درصد مرغ مرغداران در سامانه ادامه داد: اگر مرغدار کمتر از این مقدار را عرضه کند، به تعزیرات معرفی شده و سامانه بازار گاه برای جوجه‌ریزی جدید، برای وی بسته خواهد شد.

اسدالله نژاد در مورد دلبستگی واحدهای مرغداری به این صنف تشریح کرد: ماندگاری بسیاری از واحدهای مرغداری به تولید است چرا که با تعطیلی با حجم زیادی از بدهی مواجه خواهند شد و همچنین بسیاری از این واحدها تعطیل شدند یا برخی با زنجیره‌ها قرارداد بستند.

وی گفت: برای کشوری که پتانسیل صادر کردن مرغ را دارد، بدترین کار سهمیه بندی مرغ است و اگر تولید به درستی مدیریت شود، به سهمیه بندی نخواهیم رسید.

اخبار برگزیدهاقتصاد کلان
شناسه : 207371
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا