فريال مستوفی*

تعطیلی قابل پیش‌بینی

جهان صنعت نیوز| براساس آمار منتشر شده در رسانه‌ها متاسفانه تا پایان مهرماه سال‌جاری تقریبا نیمی از معادن زغال‌سنگ تعطیل خواهند شد که البته مستندات فعالان این حوزه حاکی از آن است که بیش از آنچه در آمار منتشر می‌شود با رکود و تعطیلی معادن زغال‌سنگ مواجه هستیم‌.  این موضوع بی‌شک بخش‌های مختلفی را تحت تاثیر قرار می‌دهد که یکی از آنها اشتغال خواهد بود‌.

بخش قابل توجهی از آسیب‌های ایجاد شده در حوزه معادن اما حاصل تحریم‌های خارجی، خود تحریمی‌های ناشی از سوء مدیریت و عدم برنامه ریزی هوشمندانه است‌.  زنجیره‌ای طولانی و تاثیرگذار که البته به مانند دومینو تاثیر منفی هر یک از نقش آفرینان دیگری را دچار آسیب می‌کند‌.

در حال حاضر تحریم‌های بین‌المللی موجب رکود بازار و اقتصاد کشور شده و در نتیجه تجار و سرمایه داران علاقه‌ای به سرمایه‌گذاری در سطوح مختلف ندارند‌.  همچنین تحریم‌های خارجی در شکل کلان موجب ایجاد مشکلات جدی در نقل‌وانتقال‌های مالی و درنتیجه عدم امکان دسترسی به تکنولوژی‌های جدید و روزآمد شده است‌.  این موضوع در حالی است که صنعت معدن به طور جدی نیازمند دسترسی به تکنولوژی نوین و کارآمد است‌.

تولید استاندارد بالا محصولات معدنی به طور قطع نیازمند بهره‌مندی از امکانات کافی است که البته در سطوح دیگر صنایع نیز این موضوع مهم را باید پیگیری کرد‌.  جالب است بدانید در حال حاضر هرچند ۲ یا ۳ پروژه زغال‌شویی در کشور وجوددارد اما این زغال کافی برای شست و شو در این پروژه‌ها وجود ندارد و این موضوع خود دلیل دیگری بر آن است که معادن زغال‌سنگ دچار مشکلات جدی شده‌اند‌.

نباید از این نکته مهم به سادگی عبور کرد که فعالان بخش خصوصی همواره هشدارهایی جدی پیرامون مسائل اقتصادی در بخش‌های مختلف ابراز نموده‌اند، مسوولان اما کماکان نسبت به این موضوع بی توجه بوده و آن طور که باید مسائل مطرح شده از سوی بخش خصوصی را مورد توجه و بررسی قرار نداده‌اند‌.  باید پذیرفت که کشور در سطوح مختلف اقتصادی دچار مشکل است که روند گرانی‌های ناگهانی و روزافزون اخیر شاهدی بر این موضوع است‌.

در اقتصاد کشور با سیستمی مواجه هستیم که بر اساس برنامه‌ریزی و دانش پیش نمی‌رود و همیشه برنامه‌ریزی‌های عجولانه، بخش نامه‌های بی‌اعتبار و ناگهانی و نداشتن چشم‌اندازی روشن مصائب صنعت و اقتصاد کشور را دامن زده است‌.  روشن است که بخش قابل توجهی از آسیب‌های تولید کشور حاصل تحریم‌های بین‌المللی است اما نداشتن مدیریت مناسب و اندیشمندانه بیشترین آسیب ممکن را بر تولید کشور تحمیل کرده است‌.  از همین رو مسوولان باید قدم‌هایی جدی به منظور برنامه‌ریزی‌های هوشمندانه بردارند‌.

*عضو هیات‌مدیره کمیسیون صنایع و معدن اتاق بازرگانی

 

صنعت و معدنیادداشت
شناسه : 2238
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا