در اولین روز کاهش قیمت ارز:

بورس سقوط کرد

جهان صنعت نیوز| شاخص بورس و قیمت سهام در حالی روز جاری با افتی شدید مواجه شده که در چند ماه اخیر بورس رکوردهای عجیب و غریبی از خود بر جای گذاشته بود اما تغییر ناگهانی سیاست های دولت در بازار ارز تالر شیشه ای را به سمت سقوط هدایت کرد.

بر اساس این گزارش، سقف شکنی های مستمر بورس در چند ماه اخیر که بخش عمده ای از آن بخاطر تحرک حقوقی ها در تالار شکل گرفت بهانه ای به نام رشد ارزها را هم به دنبال خود داشت که از امروز به بعد سناریوها تغییر می کند.

آسیب هیجان و دست های پشت پرده

به طور مشخص دست های پشت پرده داخل و خارج از بورس هم به خوبی از فضای روانی و هیجانی شکل گرفته در این بازار سهام استفاده کردند و موجی از بازار سازی های مصنوعی را شکل دادند تا شاهد جذب بخشی از نقدینگی ها در بورس باشیم.

حال اما در اولین روزی که نرخ های ارز با کاهش مواجه شده، بورس و نماگرهای اصلی آن واکنش  هایمنفی شدیدی را به ثبت رسانده اند و این در حالی است که کمتر از ۲ ساعت از آغاز معاملات گذشته است.

در این میان نهاد ناظر که پیش از این هشدارهای جدی رسانه ها و کارشناسان مبنی بر کنترل فضای هیجانی بورس را نادیده گرفته نیز به عنوان یکی از بازیگران اصلی باید پاسخگوی وضعیت فعلی باشد تا سهامدارانی که در چند ماه اخیر تحت تاثیر فضای فعلی وارد بورس شده اند از این بازار خارج نشوند.

افت همه شاخص های اصلی

نگاهی به وضعیت داد و ستدها و آمار معاملات مشخص می کند که در معاملات روز جاری تالار شیشه ای شاخص بورس با (۶۲۰۸) واحد کاهش به کانال ۱۸۹ هزار واحدی عقب نشینی کرد و به ۱۸۹ هزار و ۲۲۶ واحد رسید و این رقم در حالی در تابلوهای آماری تالار شیشه ای به ثبت رسیده است و همه شاخص های اصلی بورس «شاخص کل، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، شاخص کل (هم وزن)، شاخص قیمت (هم وزن)، شاخص آزاد شناور، شاخص بازار اول و شاخص بازار دوم» به طور میانگین با حداقل ۳ درصد افت مواجه شده اند.

نمادهای تاثیرگذار در ریزش شاخص

نگاهی به تحرک نمادها در تابلوهای آماری نیز نشان می دهد که شرکت های «فولاد مبارکه اصفهان با (۶۲۳) واحد، پالایش نفت بندرعباس با (۵۱۳) واحد، گل گهر با (۳۸۴) واحد،‌ ملی صنایع مس ایران با (۳۷۴) واحد، پتروشیمی پارس با (۳۱۰) واحد، چادرملو با (۲۳۸) واحد، گسترش نفت پارسیان با (۲۳۶) و چادرملو با (۲۳۰) واحد» بیشترین تاثیر منفی را در کاهش غافلگیرکننده شاخص بورس بر عهده داشته اند.

با وضعیت فعلی معاملات، پیش بینی می شود که شاخص بورس تا پایان روز کاری امروز بیش از ۷۰۰۰ واحد کاهش را نیز به ثبت برساند.

بانک و بیمهپیشنهاد ویژه

شناسه : 2250
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا