در نشست خبری مطرح شد:

مواجهه منفعلانه با فناوری باید تغییر کند

جهان صنعت نیوز| صبا رضایی: نشست خبری برگزاری همایش «نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق ۱۴۰۴ ایران»، صبح روز سه شنبه ۱۰ مهرماه با حضور رییس، دبیران کمیته‌های علمی و اجرایی همایش برای ارایه جزئیات و تازه‌ترین اطلاعات از چگونگی برگزاری این همایش و اهداف آن در مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری تشکیل شد.

در این نشست، فریدون وردی نژاد، مشاور رسانه ای رئیس دفتر رئیس جمهوری و رییس این همایش به همراه دبیران به تشریح هدف های برگزاری از همایش بین‌المللی نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق ۱۴۰۴ ایران پرداخته و تاکید کردند که هدف آنها از برگزاری چنین همایشی تنها اجرای یک همایش نبوده و در صدد هستند تا برنامه های اجرایی را معرفی کرده، ارتباطی مابین سرمایه گذاران و دارندگان ایده ها و استارتاپ ها ایجاد و ایده ها را به پروژه های اجرایی تبدیل و فرصتی فراهم کنند تا فعالان حوزه فناوری اطلاعات مشکلات و چالش های خود را به گوش دولتمردان و مسئولان حوزه های مختلف فناوری اطلاعات و فضای مجازی برسانند. به امید آنکه این اهداف محقق شوند. بنابر اظهارات دبیران این همایش، در سال ۱۴۰۴ ایران نمی تواند رتبه نخست یا دوم را در منطقه کسب کند و تلاش می شود تا در جایگاه سوم و یا چهارم قرار گیرد.

همایش بین‌المللی نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق ۱۴۰۴ ایران تحت نظارت دفتر ریاست جمهوری در روزهای ۲۸ و ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۷در محل مرکز همایش‌های جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود. به گفته برگزار کنندگان این همایش ۱۰ روز قبل از برگزاری، در نشستی دیگر سخنرانان خارجی و داخلی، فهرست دقیق تر نشست ها و کارگاه ها اعلام می شود، همچنین نمایشگاهی همزمان با این همایش برگزار خواهد شد.

سیستم ماشینی، فساد اقتصادی را کاهش می دهد

فریدون وردی نژاد، مشاور رسانه ای رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به اهداف برگزاری همایش «نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق ۱۴۰۴ ایران» گفت: این همایش به منظور تقویت و تبادل دانسته ها در زمینه فناوری اطلاعات است و هرچه ارتباط بخش ها بر اساس فناوری اطلاعات باشد،شکل گیری رانت و امضاهای طلایی کمتر خواهد شد.

رئیس همایش «نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق ۱۴۰۴ ایران» تسهیل امور اقتصادی در بخش های دولتی و خصوصی با کمک اقتصاد دیجیتال مهم ترین هدف این همایش دانست و گفت: فناوری اطلاعات امروزه در بخش های مختلف و سرزمین های متفاوت پیشتاز باشد و بخش قابل توجهی از ثروت در عرصه بین المللی به اقتصاد دیجیتال وابسته است.

وردی نژاد در رابطه با دلیل برگزاری این همایش به اهمیت فناوری اطلاعات اشاره کرد و افزود: فناوری اطلاعات در بخش های مختلف صنعت، کشاورزی، سلامت، خدمات، در بخش نرم افزار و سخت افزار و تولید محتوا، اصلاح روش ها و فرایندها در سطح دولت و بخش های خصوصی نقش زیادی دارد.

او تاکید کرد: فناوری اطلاعات با پیشرفت فناورانه فرایند کاری و رابطه بخش خصوصی و سرمایه گذاران را با حکومت و ملت تسهیل می کند. فناوری اطلاعات روابط مناسبی بین بنگاه های اقتصادی، سمن ها و حکومت پدید می آورد‌ که اثر افزایشی و توسعه ای برهم داشته باشند.

وردی نژاد دیگر هدف این همایش را کمک فناوری اطلاعات برای رسیدن به اهداف سند ۱۴۰۴ دانست و افزود: قدرت هوشمند می تواند ارتباط موثری بین حاکمیت و سمن ها و صنعت و مردم پدید آورد که نتیجه آن اثربخش تر کردن بخش های خدماتی و صنعتی است.

او در پاسخ به این پرسش که چرا برگزاری همایش یادشده در مقطع فعلی مهم است گفت: می خواهیم به سهم خود به حکمرانی راهبردی در کشور کمک کنیم. فناوری اطلاعات می تواند به چابک سازی سیستم حکومتی برای ایجاد تسهیلات لازم جهت همکاری در صنعت و کشاورزی و کار بنگاهی و خدمت رسانی کمک کند. فناوری اطلاعات در حصول شفافیت بیشتر، پیشگیری از فساد، پاسخگو کردن سیستم ها و مسئولیت پذیرتر کردن آنها مهم است و هر چه بیشتر از این توان استفاده کنیم؛ هم در گردش اطلاعات و هم اصلاح ساختارها و هوشمندسازی ارکان حکومت بهتر عمل کرده ایم‌.

مشاور رسانه ای رئیس دفتر رئیس جمهوری این همایش را برای تقویت و تبادل دانسته ها در زمینه فناوری اطلاعات دانست و افزود: هر چه سیستم ماشینی تر و ارتباط بخش ها با هم بیشتر بر اساس فناوری اطلاعات باشد، شکل گیری رانت و امضاهای طلایی کمتر خواهد شد.

او در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در مورد حمایت از شرکت‌های استارت‌آپی در همایش آبان ماه گفت: ما دو بخش برای کسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند در نظر گرفته‌ایم؛ یک بخش برای بحث و گفت‌وگو و تبادل دستاوردها میان خود این افراد صاحب طرح است و بخش دیگر امکانی را فراهم می‌سازد تا این افراد با بخش‌های نظارتی و حاکمیتی در زمینه خواسته‌ها و مشکلاتشان گفت و گو کنند.

۲۰ درصد از اهداف سند چشم انداز محقق شده است

در ادامه این نشست، امیرهمایون حیدریان، دبیرکل همایش تاریخچه ای از سابقه این همایش را بیان کرد و گفت: سند چشم انداز افق ۱۴۰۴ در سال ۸۴ به تایید مقام معظم رهبری رسید و ابلاغ شد و به دستور رئیس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار شد هر سال همایشی برای بررسی میزان تحقق اهداف این سند برگزار شود.

او افزود: بر این اساس دو سال پیاپی همایش هایی برگزار شد اما با تغییر رویکرد در دولت های نهم و دهم، سند چشم انداز از صحنه سیاست کشور حذف شد. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سال ۹۵ و بعد از امضای برجام خواستند همایشی برای بررسی تحقق اهداف سند برگزار شود.

حیدریان در ادامه بیان کرد: با توجه به اینکه قرار بود اهداف سند در ۴ برنامه ۵ ساله محقق شود، امروز بعد از گذشت حدود ۱۲ سال از تایید سند چشم انداز، تنها ۲۰ درصد از سند محقق شده است و از طرف دیگر در این سند هر سال رشد اقتصادی ۸ درصد درنظر گرفته شده بود اما رشد اقتصادی به طور متوسط در ۴۰ سال بعد از انقلاب ۲٫۴درصد همچنین رشد اقتصادی ۱۹ سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ۸٫۸ درصد بوده است.

وی نتیجه گرفت: در جلساتی که با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام داشتیم، مشخص شد ما در اهداف خود پیشروی نکرده ایم زیرا قرار بود قدرت اول منطقه در عرصه اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و علمی تا سال ۱۴۰۴باشیم اما این امر محقق نشده است در حالیکه رقبای منطقه ای ما نیز خوب پیشرفت کرده اند، برای نمونه عربستان با سندی که برای سال ۲۰۳۰ تنظیم کرده تا حدودی به اهداف خود نزدیک شده است.

دبیر کل این همایش اظهار کرد: این همایش رخدادی علمی و اقتصادی است و انتظار داریم راهکار مناسبی برای حرکت چابک تر به سمت اهداف ۱۴۰۴ برای کمک به دولتمردان و بخش خصوصی ارائه دهد.

فناوری اطلاعات، ابزاری برای تحقق اهداف

محمدحسین پاشنه طلا، دبیر علمی این همایش نیز دوران فعلی را دوران حاکمیت فناوری اطلاعات برشمرد و گفت: بزرگ ترین رابطه ما رابطه با حاکمیت فناوری است و بعد از بررسی اجرای اهداف سند چشم انداز در سال های مختلف به این نتیجه رسیدیم که تنها ابزار ما برای تحقق سریع تر این اهداف فناوری اطلاعات است.

او افزود: پیش از این فناوری اطلاعات عامل توانمندسازی حاکمیت صنایع و معادن و بهبود فرایندها یاد می شد، اما امروز توانمندسازی با دگرگون سازی تغییر کرده است.

پاشنه طلا تاکید کرد: امروزه نمی توان صنایع را مانند ۵ سال قبل اداره کرد و تغییرات عمده در فضای دیجیتال دنیا را باید در کشور خود با مولفه های بومی به کار بگیریم.

او در ادامه بیان کرد: مواجهه ما با فناوری معمولا واکنشی و منفعلانه بوده است اما این بار باید مواجهه فعالانه داشته باشیم، بنابراین یکی از محورهای این همایش، تحول دیجیتال است.

پاشنه طلا فناوری اطلاعات را یکی از شرکای راهبردی همه اقشار امروز دانست و گفت: توسعه امروز به روش قدیمی و سنتی اتفاق نمی افتد و پیش از این باید قوانین را احصا می کردیم و سند تدوین می شد، اما اگر از منظر دولتی نگاه کنیم گاهی عمر دولت ها تمام می شد و هنوز سندها آماده نبود.

دبیر علمی این همایش با اشاره به رتبه ۱۲۷ ایران در فضای کسب و کار بیان کرد: این رقم باید بهبود یابد زیرا به این معناست که سرمایه گذاری در ایران زیاد مطلوب نیست و این امر با

ایجاد قوانین جدید یا کاهش قوانین قبلی هم روی نمی دهد بلکه به تسهیل فضای کسب و کار نیاز داریم.

پاشنه طلا ادامه داد: کارگاه های آموزشی و نشست های تخصصی با حضور اساتید و کارشناسان بین المللی برای این همایش تدارک دیده ایم که به زودی اعلام می شود.

مطرح کردن معضلات استارتاپ ها

پاشنه طلا همچنین درگفتگوی اختصاصی با خبرنگار «جهان صنعت» در رابطه با مشکلات استارتاپ ها در ایران مانند فیلترینگ های گسترده و اینکه در همایش گوش شنوایی برای مشکلات فعالان این حوزه وجود دارد یا خیر، اظهار کرد: در همایش تلاش می کنیم فضایی را ایجاد کنیم تا فعالان استارتاپی مشکلات خود را بیان کنند و نگاه انتقادی را نیز در این همایش مطرح خواهیم کرد.

او افزود: دلیل رخ دادن چنین اتفاقاتی مانند فیلترینگ گسترده آن است که اکوسیستم را ب صورت مناسب ایجاد نکرده ایم و دلیل این فیلتر کردن ها از سوی مقامات و مسئولان ذی ربط آن است که زنجیره اتصالی استارتاپ ها و کسب و کارهای آفلاین را به درستی دریابند. بسیای از استارتاپ هایی که فیلتر شدند نماینده فروش دفتر و بنگاهی بوده اند که مجوزهای لازم را دارا بوده و فیلتر کردن آنها دلیلی نداشته است. بنابراین اگر این مشکلات مطرح شود امکان تکرار چنین فیلترهایی در آینده کمتر است.

دبیر علمی این همایش در ادامه بیان کرد: ما از تمام ذی نفعان و ذی نقشان استارتاپ هایی که با معضل فیلترینگ مواجه بودند دعوت می کنیم که در همایش «نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق ۱۴۰۴ ایران» حضور یافته و تریبون را در اختیار تمامی آنها قرار می دهیم.

برقراری ارتباط مابین سرمایه گذار و ایده پرداز

فریدون وردی نژاد، مشاور رسانه ای رئیس دفتر رئیس جمهوری نیز در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار «جهان صنعت» در رابطه با چالش استارتاپ ها در جذب سرمایه و سرمایه گذار مناسب و اینکه همایش فرصت ارتباط با سرمایه گذاران را در اختیار فعالان استارتاپ ها و دارندگان ایده های خلاقانه قرار می دهد یا خیر اظهار کرد: یکی از مهم ترین مشکلاتی که بین سرمایه گذار، صاحب ایده، پیاده کننده ایده و بخش هایی که باید حمایت کنند عدم گردش روان اطلاعات بین اینها است. عدم امکان توجیه کردن همدیگر و افزایش امکانات وجود ندارد.

او افزود: بخشی از پنل ها، کارگروه ها و نمایشگاه های این همایش به همین امر بستگی دارد که چگونه بتوانیم رابطه تعاملی و دو سویه مابین سرمایه گذار، صاحب ایده، مجری، پیمانکار و نتیجه بخش کار ایجاد کنیم. در این همایش به این امر به طور حتم خواهیم پرداخت.

اخبار برگزیدهدانش و فناوری
شناسه : 2286
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا