آذری جهرمی: ارتباطات با مشکل نقدینگی و نوسانات ارزی مواجه است

جهان صنعت نیوز| نمایشگاه تلکام صبح روز چهارشنبه ۱۱ مهرماه افتتاح شد. در این مراسم محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، حسین فلاح جوشقانی رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، فرامرز رستگار، دبیر سندیکای مخابرات و جمعی از فعالان حوزه مخابرات و فناوری اطلاعات حضور داشتند. نمایشگاه بین‌المللی صنایع مخابرات و اطلاع‌رسانی (تلکام)، بزرگ‌ترین رویداد و گردهمایی حوزه مخابرات و ارتباطات کشور است که در آن تولیداتی در زمینه‌ سامانه‌ها، دستگاه‌ها و خدمات مخابرات و ارتباطات ارائه می‌شود.
گفتنی است نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع مخابرات و اطلاع‌رسانی ایران تلکام ۲۰۱۸ در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران آغاز به کار کرد. نمایشگاه از ۱۱ تا ۱۴ مهرماه از ساعت ۹ تا ۵ بعدازظهر پذیرای بازدید کنندگان است.

همچنین نمایشگاه تلکام در سالن‌های ۵، ۶، ۸ و ۹، ۱۰ و ۱۱، ۲۵A و ۲۵B برگزار شده است. در این نمایشگاه آخرین دستاوردها و توانمندی‌های کشور در صنعت مخابرات، ارتباطات و اطلاع‌رسانی ارائه می‌شود. به گفته برگزارکنندگان این نمایشگاه ۲۳۰ شرکت و واحد تولیدی داخلی و ۲۴ شرکت خارجی یا نمایندگی آنها در ۳۲ هزار مترمربع فضای نمایشگاهی حضور دارند و شرکت کنندگان خارجی از ۵ کشور ایتالیا،‌ آلمان، چین، روسیه و لهستان هستند. میزان رشد نمایشگاه در سال ۹۷ نسبت به سال ۸۸ در مدت یک دهه در بخش فضای سرپوشیده ناخالص ۹۳ درصد و در بخش متراژ فضای مفید داخلی ۹۱ درصد و در بخش تعداد شرکت‌های داخلی ۴۹ درصد اعلام شده است.

تعرفه فناوری اطلاعات چندان هم افزایش نداشته

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم افتتاحیه نمایشگاه تلکام ۲۰۱۸ اظهار کرد: مشکل جدی ارتباطات، مشکل نقدینگی است. با نوسانات ارزی، بسیاری از اپراتورها دچار مشکل شدند و اگر در زمان خودش به آن‌ها ارز اختصاص پیدا می‌کرد، مشکل آنها با هزار میلیارد تومان قابل حل بود اما اکنون به ۳۰۰۰ میلیارد تومان نیاز دارند.

وی ادامه داد: البته ما برای حل مشکل اپراتورها، ۲۰ درصد تعرفه خدمات زیرساختی را کاهش دادیم. با وجود این مردم نسبت به افزایش تعرفه‌ها، گلایه‌هایی داشتند اما با بررسی متوجه شدیم که مدل تعرفه‌گذاری اپراتورها در چارچوب مقررات رگلاتوری رعایت شده است و آن‌ها تنها برای اینکه مشکل نقدینگی را حل کنند، بسته‌های تعرفه ارائه داده‌اند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در این مدت رشد تعرفه‌ای در صنایع ICT نداشتیم، گفت: بسیاری از کالاها با افزایش نرخ ارز گران شده‌اند اما در حوزه ارتباطات ما این موضوع را مدیریت کردیم که افزایش قیمت نداشته باشیم، در حالی که وابستگی صنعت ارتباطات به نرخ ارز بیش از ۷۰ درصد است.

او ادامه داد: اکنون مشکلات مخابرات چاره‌ای جز دستکاری تعرفه برای ما باقی نمی‌گذارد. ما نسبت به نظام کارشناسی که بدون دخالت دادن ما اعمال شده اعتراض داریم اما به هرحال این موارد جزو قانون است و لازم‌الاجرا محسوب می‌شود و باید راهکاری برای حل مشکلات مخابرات پیدا کنیم.

وزیر ارتباطات همچنین اظهار کرد: در عصری که خشونت در دنیا در حال گسترش است و زورگویی و خشونت چه در کشورهای توسعه‌یافته، چه کشورهای عقب مانده مشاهده شده و نسل‌کشی رخ می‌دهد، توسعه معرفت از اهمیت ویژه برخوردار می‌شود و فناوری اطلاعات در این بخش تاثیرگذاری بسزایی دارد.

او با اشاره به تلکام سال قبل متذکر شد: سال گذشته در این نمایشگاه رویکردهایی را مرور کردیم و قرار بود به آنجا برسیم؛ البته در این مدت دستاوردهایی داشتیم و امروز تمام شهرهای ما به نسل‌های سه و چهار ارتباطی متصل شده‌اند که این آمار سال گذشته حدود ۵۰ درصد بود.

آذری جهرمی ادامه داد: همچنین امروز بخش مهمی از جاده‌های کشور تحت پوشش نسل سه و چهار قرار گرفته و ظرفیت دسترسی ۳۵ درصدی روستاهای ما به ۵۴ درصد رسیده است. علاوه بر این کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات نیز رشدی قابل توجه داشته است.

او با تاکید بر نقش فناوری اطلاعات در حل مشکلات مختلف کشور، اظهار کرد: توسعه فناوری اطلاعات قطعا افزایش بهره‌وری را ایجاد می‌کند، امروز در کشاورزی و منابع آبی دچار مشکلات بسیار هستیم. وقتی نزولات آسمانی کم می‌شود، مدیریت منابع اهمیت پیدا می‌کند و چه چیزی بیش از فناوری اطلاعات و اینترنت اشیاء می‌تواند به حل این مشکلات کمک کند؟

وزیر ارتباطات افزود: در این سالها هرچه در حوزه موبایل رشد کردیم، در حوزه ثابت نتوانستیم به رشد دلخواه برسیم چراکه مشکلات متعددی پیش روی ماست. اکنون ۴۰۰ هزار کیلومتر پورت فیبر نوری نیاز داریم و لازم است برای تامین آن بتوان از تولید داخل استفاده کرد. در آی ام اس، ظرفیت‌های خوبی داریم و بازار بزرگی پیش روی ماست و برای آن هدفگذاری شده است.

او در ادامه با اشاره به مشکلاتی که در تامین هزینه‌های سرمایه‌گذاری از سوی بخش خصوصی وجود دارد، عنوان کرد: در حوزه بورس مشکلاتی وجود دارد و از سوی دیگر در شرایط فعلی روی سرمایه‌گذار خارجی نیز نمی‌توان حساب کرد اما به هر حال ما از شرکت‌ها حمایت می‌کنیم تا بتوانیم به هدف دو میلیون پورت برسیم.

این عضو کابینه دولت هم‌چنین به وضعیت اپراتورهای مجازی پرداخته و اظهار کرد: سال قبل گفتیم باید اپراتورهای مجازی MVNOها، ۵ درصد بازار را در دست بگیرند اما به این هدف نرسیده‌ایم. علل این امر را بررسی کرده و تصمیماتی گرفته‌ایم از جمله تغییر مدل اقتصادی و برخی مقررات و در سال پیش رو امید داریم به هدف‌گذاری در نظر گرفته شده در این زمینه برسیم.

آذری جهرمی گفت: البته ما به سایر اهداف رسیدیم اما این دو هدف از مواردی بود که نتوانستیم محقق کنیم. وی در ادامه صحبت‌های خود به شرایط فعلی کشور پرداخته و تصریح کرد: پیش از تحریم‌ها، اپراتورهای ارتباطی ما برای مقابله با تحریم‌ها برنامه‌ریزی کرده بودند.

او به طور مثال به افزایش قیمت کالاهایی مانند پوشک یا سایر مواردی که ارتباط چندانی با قیمت ارز ندارند اشاره کرد و گفت: کنترل تعرفه‌ها در حوزه فناوری اطلاعات در شرایطی صورت گرفته که مجموع این تغییرات ۶ تا ۷ درصد در درآمدهای اپراتورها تاثیر داشته است. استراتژی ما بر کاهش قیمت هاست اما بحث هایی به ما وارد می‌شود.
شاید خلا قانونی وجود داشته باشد!

در این مراسم همچنین رمضانعلی سبحانی فر، رییس کمیته مخابرات و ارتباطات مجلس به سخنرانی پرداخته و ضمن مهم دانستن حوزه فناوری اطلاعات اظهار کرد: امروزه تکنولوژی در تمام زندگی و عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی وارد شده است.

او افزود: ما به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تکلیف کرده ایم که زیرساخت های فناوری اطلاعات را فراهم کنند.

سبحانی فر با اشاره به اینکه ممکن است! خلاهای قانونی در حوزه فناوری اطلاعات وجود داشته باشد اظهار کرد: تلاش می کنیم اگر خلایی وجود داشته باشد آن را رفع کنیم. همچنین قوانینی در حوزه حفظ حریم خصوصی وضع کنیم که به اعتمادسازی مردم کمک کند.

رونمایی از دستاوردهای جدید

حسین فلاح جوشقانی، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این مراسم با اشاره به اینکه امیال ۲۳۰ شرکت در این نمایشگاه حضور دارند گفت: این شرکتها دستاوردها و تولیدات جدید را معرفی می کنند که نشان دهنده رشد در این حوزه است.

او با اشاره به وجود مشکلات زیاد در کشور اظهار کرد: نمایشگاه تلکام امسال با وجود همه مشکلات در کشور به دلیل توانمندی های خوبی در داخل برگزار شده است که فرصت مناسبی برای بخش های ارتباطی کشور محسوب می شود.

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه نمایشگاه تلکام فرصت برای نشان دادن توانمندی هاست تصریح کرد: این نمایشگاه نشاندهنده این است که تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده ایم و امروز شاهد رشدو توسعه در این زمینه هستیم.

فلاح جوشقانی با بیان اینکه امسال ۲۳۰ شرکت در این نمایشگاه حضور دارند که نسبت به سال گذشته رشد داشته است بیان کرد: معرفی محصولات جدید در این حوزه نشانه توسعه و توجه به تولیدات داخلی است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه این نمایشگاه فرصت مناسبی برای فعالان حوزه ICT است گفت: این نمایشگاه راه روشنی برای صنعت ICT است و ادامه دهنده قابلیت نمایشگاه الکامپ است.این چهار روز فرصت خوبی برای مردم تا با دستاوردهای تازه حوزه IT و فناوری اطلاعات آشنا شوند.

تعرفه های مخابرات باید اصلاح شوند

همچنین فرامرز رستگار، دبیرسندیکای مخابرات در این مراسم به سخنرانی پرداخته و گفت: متاسفانه عنوان نمایشگاه در ترجمه انگلیسی پوستر اشتباه نگاشته شده است.

او افزود: تنها دو اپراتور بزرگ در کشور وجود دارند که دستشان به دهنشان می‌رسد و وقتی برای وصول طلب تولیدکنندگان صنعت مخابرات به سایر اپراتورها مراجعه می‌کنیم، با مشکلات متعددشان مواجه می‌شویم که نشان می‌دهد، اداره این شرکت‌ها با این مشکلات چه کار بزرگی است.

رستگار با بیان اینکه درخواست اصلاح تعرفه‌های مخابرات را داریم، گفت: مخابرات و شرکت‌های مخابراتی باید قوی شوند، چون نمی‌توانیم به مشتری‌های بی پول جنس بفروشیم و باید وضعیت اپراتورهای ثابت ارتقا پیدا کند.

اخبار برگزیدهدانش و فناوری

شناسه : 2372
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا