رئیس بانک مرکزی: به‌دنبال حذف دلار از روابط تجاری با مسکو هستیم

جهان صنعت نیوز| عبدالناصر همتی در پایان سفر خود به مسکو و دیدار با همتای روسی اش، الویرا نابیولینا در مصاحبه با خبرنگاران توضیحاتی درباره چشم اندازه همکاری‌های ایران و روسیه و جمع بندی دیدارش ارائه کرد.

وی گفت: در حال حاضر ۲۵ درصد از مبادلات میان دو کشور بر مبنای پول ملی انجام می شود که رقم کمی است و ما به دنبال آن هستیم این رقم را بالا ببریم و به تدریج دلار را از روابط تجاری خود حذف کنیم.

همتی با بیان اینکه ایران و روسیه در تهران توافق کردند که حجم تجارت خود را افزایش دهند، افزود: برای تحقق این امر نیاز به پشتیبانی سیستم بانکی دو کشور است که با توجه به اظهارات رئیس بانک مرکزی روسیه، هیچ مانعی برای گسترش و توسعه روابط بانکی میان تهران و مسکو وجود ندارد.

وی ادامه داد: سفر من بعد از مذکرات و توافقات خوب روسای جمهوری ایران و روسیه در تهران انجام گرفت؛ چرا که در آن نشست مقرر شد روسای بانک مرکزی دو کشور برای تسهیل روابط مالی دو جانبه در حوزه بانکی با یکدیگر دیدار کنند.جلسه خوبی با رئیس بانک مرکزی روسیه داشتم و برای توسعه همکاری‌های بانکی نقشه راهی ترسیم شده است.

رئیس بانک مرکزی خاطرنشان کرد: براساس این نقشه راه، روابط کارگزاری میان بانک‌های مرکزی ایران و روسیه گسترش خواهد یافت و مبادله براساس پول ملی نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

وی ادامه داد: معاونان بانک‌های مرکزی دو کشور نقشه راه را به صورت عملیاتی پیگیری خواهند کرد تا در آینده نزدیک بتوانیم شاهد گسترش روزافزون روابط بانکی باشیم و در پی آن روابط تجاری را توسعه دهیم.

همتی تاکید کرد: در حالی که آمریکا، تهران و مسکو را تحریم می‌کند شرایطی وجود دارد تا روابط خود را بر اساس دوجانبه گسترش دهیم و بر فشار‌ها چیره شویم.

اخبار برگزیدهصنعت و معدن
شناسه : 2426
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا