قیمت جهانی طلا امروز ۲۲ بهمن ۱۴۰۰

به گزارش جهان صنعت نیوز:  بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری ثابت بود و در ۱۸۲۵ دلار و ۶۲ سنت ایستاد. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۰.۶ درصد کاهش یافت و به ۱۸۲۶ دلار و ۴۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار شب گذشته بدون تغییر ماند و در ۱۸۳۷ دلار و ۴۰ سنت بسته شد.

طلا از ابتدای هفته جاری تاکنون یک درصد رشد قیمت داشته که بزرگترین رشد قیمت هفتگی از اوایل ژانویه است. این رشد قیمت با ریسکهای تورمی و تنشهای ژئوپلیتیکی که تقاضا برای طلا به عنوان دارایی امن را تقویت کرده، حمایت شده است.

آماری که روز پنج شنبه منتشر شد، نشان داد قیمتهای مصرفی آمریکا در ژانویه رشد قوی داشته و به بزرگترین افزایش سالانه تورم در ۴۰ سال گذشته منتهی شده است. شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا در ژانویه بر مبنای سالانه ۷.۵ درصد رشد کرد که بزرگترین رشد سال به سال از سال ۱۹۸۲ و بالاتر از نرخ ۷.۳ درصد پیش پیش بینی شده از سوی تحلیلگران بود. این گزارش گمانه زنی ها درباره افزایش ۵۰ واحدی نرخهای بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا در مارس را برانگیخت.

کایل رودا، تحلیلگر شرکت “آی جی مارکتس” گفت: طلا قیمت خود را به خوبی حفظ کرد. اگر بازارها همچنان روی این افزایش نرخ بهره حساب کنند، عوامل بنیادین پایینتر رفتن بیشتر قیمت طلا را ایجاب می کند.

بر اساس گزارش رویترز، بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا نزدیک به بالاترین سطح از اوت سال ۲۰۱۹ ایستاد که روز پنج شنبه به آن صعود کرده بود.

بازده بالاتر و افزایش نرخهای بهره، به جذابیت سرمایه گذاری در طلا لطمه می زند زیرا هزینه نگهداری این فلز که دارایی بدون بازدهی است را افزایش می دهد.

در این بین، تنشهای ژئوپلیتیکی همچنان ادامه دارد. روسیه و اوکراین اعلام کردند در مذاکرات با مقامات فرانسوی و آلمانی موفق نشدند به پیشرفتی دست پیدا کنند. همزمان با برگزاری تمرین نظامی روسیه در بلاروس، انگلیس اعلام کرد خطرناکترین لحظه در بن بست میان غرب و مسکو قریب الوقوع به نظر می رسد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد کاهش، به ۲۳ دلار و ۱۰ سنت رسید اما حدود ۲.۷ درصد رشد از ابتدای هفته جاری تاکنون نشان می دهد. بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد کاهش، به ۱۰۲۲ دلار و سه سنت رسید. بهای هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۹ درصد کاهش، ۲۲۳۵ دلار و ۵۲ سنت بود.

اخبار برگزیدهاقتصاد کلان
شناسه : 246863
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا