ابطال طرح صیانت در مجلس حاشیه‌ساز شد/ سکوت قالیباف

به گزارش جهان صنعت نیوز:  جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی در حالی آغاز شد که، شب گذشته معاونت قوانین مجلس مصوبه کمیسیون مشترک مبنی بر تصویب کلیات طرح صیانت از فضای مجازی را ابطال کرده بود.

این موضوع موجب شد جلسه علنی بررسی بودجه سال ۱۴۰۱ با حاشیه‌هایی آغاز شود.در ابتدای جلسه تعدادی از نمایندگان خواستار بیان تذکرات آیین نامه‌ای بودند.

گودرزوند: طرح صیانت در صحن علنی مجلس بررسی شود

مهرداد گودرزوندچگینی در تذکر شفاهی خود، گفت: بررسی طرح نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی طبق اصل ۸۵ قانون اساسی یکی از مشکلاتی بوده که موجب شده در اثر آن توهین های زیادی به مجلس صورت بگیرد علیرغم اینکه کمیسیون ویژه طرح مذکور، جلسات متعددی را با صاحب نظران برگزار کرده اما به دلیل اینکه این طرح در صحن علنی مورد بررسی قرار  نگرفته توهین‌های زیادی به مجلس صورت می گیرد.

نماینده مردم رودبار اضافه کرد: از هیات رئیسه درخواست دارم که این طرح در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار بگیرد تا شاید از این توهین ها به همکاران جلوگیری شود. در جلسه روز گذشته کمیسیون ویژه طرح نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی تعدادی از همکاران حضور نداشتند و علیرغم اینکه ۱۹ رأی به کلیات این طرح داده شد اما توهین های زیادی به مجلس صورت گرفت.

چگینی تصریح کرد: درخواست دارم این طرح در صحن علنی مورد بررسی قرار بگیرد تا مردم نیز در جریان آن باشند که چه چیزی تصویب می شود، قرار نیست مسکوت سازی صورت گیرد.

آزادیخواه: متن طرح صیانت در کمیسیون مشترک تغییر کرده است

در ادامه این نشست احد آزادی هم در تذکر شفاهی خود، گفت: آئین نامه حرف اول و آخر را می زند، ما وکلای مردم هستیم و به نمایندگی مردم مشروعیت داریم تا از حقوق ملت دفاع کنیم و قسم خورده ایم که آئین نامه و قانون اساسی را رعایت کنیم.

نماینده مردم ملایر اضافه کرد: اگر در مجلس اقدامی خلاف آئین نامه و قانون اساسی صورت گیرد از طرف هر فرد و فکری باشد تخلف شده است. نمایندگان مجلس براساس اصل ۸۵ قانون اساسی رأی دادند که طرح صیانت از کاربران فضای مجازی در کمیسیون های ویژه بررسی شود بنابراین اگر اعضای کمیسیون قبل از ارائه طرح به شورای نگهبان محتوایی که مجلس به آن رأی داده است را تغییر دهند در واقع طرح را مخدوش کرده اند.

آزادیخواه اضافه کرد: اگر این حرف اشتباه است آن را اصلاح کنید اما جدا از اینکه مردم چه نظری دارند موضوع این است که در کمیسیون ویژه آنچه ما به آن طرح رأی داده ایم اتفاق نیفتاده است.

بیگی‌نژاد:عده‌ای سوپرمن بازی در می‌آورند

در ادامه  هادی بیگی نژاد نماینده مردم ملایر در مجلس در تذکری در مورد برخی انتقادات نسبت به طرح نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی، گفت: این طرح در صحن علنی مطرح و تصویب و سپس با موافقت نمایندگان به کمیسیون مشترک برای بررسی ارجاع شد.

و ی ادامه داد: سپس رئیس مجلس خواستار برگشت این طرح به صحن شد و مجدداً رأی‌گیری و برای بررسی به کمیسیون مشترک ارجاع شد اما امروز عده‌ای سوپرمن بازی در می‌آورند و از این طرح انتقاد می‌کنند.

بیگی نژاد گفت: علیرغم اینکه کمیسیون مشترک جلسات زیادی را برای بررسی این طرح برگزار کرد اما معاونت قوانین می‌گوید باید از دستور کار خارج شود، چرا با دست خودمان، خودمان را نابود می‌کنیم، این چه رفتاری است. در این رابطه از رئیس و تیم رسانه‌ای گلایه داریم؛ تا کی باید جوابگوی این رفتارها باشیم و چند بار جواب یک مسئله را بدهیم.

در ادامه محمدباقر قالیباف رییس مجلس از هیات رییسه خواست، بررسی لایحه بودجه را در دستور کار صحن علنی مجلس قرار دهند.

نصرالله پژمانفر نماینده مشهد با صدای بلند خواستار بیان تذکر خود بود اما هییت رییسه مجلس تریبون صحن را باز نکرد.

در جریان این تذکرات و حواشی قالیباف رییس مجلس به هیچ یک از تذکرات پاسخ نداد و هیچ اظهار نظری در مورد رای معاونت قوانین مجلس مبنی بر ابطال تصویب کلیات طرح صیانت از فضای مجازی نکرد.

اخبار برگزیدهپیشنهاد ویژهسیاسی

شناسه : 249027
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا