محمد علی صادقی*

ضعف نیروی انسانی در اقتصاد نفت کشور

جهان صنعت نیوز| در حال حاضر ایران با توجه به شرایط حاکم حدود یک میلیون و هشتصد هزار بشکه ظرفیت صادرات نفت دارد اما نوع مدیریت این ظرفیت وابستگی جدی به شرایط بازاریابی کارشناسان این امر دارد‌.

آغاز آسیب‌های حاصل از توانایی یا عدم توانایی در صادرات نفت حاصل خلاء نیروی انسانی کارآزموده و راه‌بلد است‌. آمار و اعداد منتشر شده درباره شرایط صادرات و واردات کشور نشان‌دهنده آن است که میزان صادرات نفتی و واردات غیرنفتی کشور تقریبا همپوشانی دارد، این موضوع به خودی خود شاخصی قابل بررسی است که با توجه به آن می‌توان توازنی قابل تامل را در اقتصاد کشور رقم زد‌. حال آنکه به طور کلی به فراموشی سپرده شده.

گویا در حال حاضر کارشناسان بازاریابی حوزه نفت کشور نیز هیچ توجهی به این موضوع مهم نمی‌کنند و بازاریابی هدفمند را به سمتی مدیریت نمی‌کنند که با توجه به آن امکان برقراری ارتباط با کشورهایی فراهم شود که توان پوشش نیازهای ضروری کشور را داشته باشند‌. توجه به این موضوع منجر به آن خواهد شد که روند تحریم‌های بانکی اثرگذاری جدی بر اقتصاد نداشته و نیازهای اقتصاد کشور نیز پوشش داده شوند‌.

باید پذیرفت که ما در بخش نیروی دیپلماسی اقتصادی کشور ناتوان بوده و همین روند توان حضور قدرتمند در مجامع عمومی اقتصادی را از کشور سلب کرده است‌. به واقع تریبون‌های کشور بیش از آنکه راهگشایی بین‌المللی را به ارمغان آورند مصرف داخلی دارند‌. حال آنکه در برخی موارد به مانند ماجرای دادگاه لاهه شاهد آن بودیم که توان حضور سیاسی پویا و پرانرژی مسیرهایی قابل توجه را در دیپلماسی کشور باز خواهد کرد‌.

ایران امکان استفاده از همه ظرفیت‌های نفتی خود را دارد اما نکته اساسی آن است که به دلیل عدم توجه به شرایط بین‌المللی اغلب این ظرفیت‌ها را از دست می‌دهد‌. یکی از مشکلات اساسی آن است که در شعارها جو روانی نامطلوبی را توسعه می‌دهیم و بر اساس آن آسیب‌های قابل توجهی متوجه اقتصاد کشور می‌شوند‌.

این در حالی است که رسانه‌ها و نشریات خارجی اغلب از بیم آنکه اطلاعات نادرست و کذب را منتشر نکنند در تلاشی جدی به سمت انتشار اخبار تایید شده و قابل استناد حرکت می‌کنند‌؛ موضوعی که حتی در جایگاه اخبار داخلی نیز نسبت به آن بی‌توجه هستیم‌. در حال حاضر اغلب آسیب‌های کشور درونی و حاصل عدم آگاهی، دانش و مدیریت روزآمد است‌. نفت و فروش آن نیز از این قاعده مستثنا نیست و می‌توان این روند را با توجه به نگاهی اندیشمندانه مدیریت کرد‌.

متاسفانه در قبال جنگ روانی، دشمن خیلی سریع واکنش نشان داده و این ضعف تبدیل به روندی شده است که گاهی حتی بیشتر از آنکه دشمن ضربه‌ای جدی به اقتصاد کشور وارد کند به دلیل ضعف مدیریتی ضربه مهلک و شکننده را خود به اقتصاد کشور وارد می‌کنیم‌. دولت موظف به ایجاد امنیت اقتصادی است و نباید اجازه دهد عده‌ای دلال بی‌دانش نبض اقتصاد کشور را در دست بگیرند‌. چگونه ممکن است اعلام کنیم قصد استفاده از ارز‌های خارجی به مانند یورو و دلار را نداریم و کماکان هزینه‌های داخلی اقتصاد کشور را نیز بر اساس همان ارزهای خارجی اعلام کنیم‌. روند اقتصاد کشور را باید به شکلی ریشه‌ای و به دور از تفکرات واهی مدیریت کرد‌.

* کارشناس انرژی

یادداشت
شناسه : 2502
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا