اخبار برگزیدهیادداشت

گزارش مدیرکل مطبوعات داخلی از ضیافت افطار شهردار

ایمان شمسایی *

شب گذشته در نشست صمیمی جمعی از مدیران رسانه‌ها با شهردار تهران حضور یافتم. مطالب خوبی مطرح شد و شهردار تهران نیز گزارشی مفصل و امیدبخش از اقدامات هشت‌ماهه مسوولیت تیم جدید مدیریت شهری ارائه کرد.

فارغ از ارادت شخصی و قبلی‌ام به دکتر زاکانی و همکاران جوان، جهادی و خوش‌فکر وی به ویژه در حوزه فرهنگی، اجتماعی و رسانه‌ای، چند نکته درباره مسائل صنفی رسانه‌ها عرض کردم.

۱- طبق قانون، دفاتر نشریات می‌تواند در واحد‌های با سند مسکونی دایر باشد. البته این بدان معنی نیست که کسی بخشی از منزلش را دفتر رسانه کند! بلکه نیاز به سند اداری برای رسانه‌ها نیست. حال اینکه تعدادی از شهرداری‌های مناطق، در بازرسی از دفاتر رسانه‌ها به آنها ایراد می‌گیرند.

۲- در شهر تهران هزار و دویست کیوسک مطبوعاتی داریم. ساماندهی و نظارت دقیق به آنها عزم و همکاری مشترک وزارت ارشاد و شهرداری را می‌طلبد. در سایر شهرها نیز همینطور. بعضا شاهدیم نشریات مکتوب به درستی توزیع نمی‌شوند و باطله آنها برای کاربری‌های صنعتی فروخته می‌شود.

۳- آگهی‌های دولتی موسوم به م.الف طبق دستورالعمل باید توسط وزارت ارشاد توزیع شود. شهرداری‌ها گاهی رعایت نمی‌کنند که مختص تهران نیست.

۴- مجوز طرح ترافیک و توزیع عادلانه آن بین اصحاب رسانه که البته طبق اعلام سخنگوی محترم شهرداری تهران، سهمیه امسال توسط مرکز ارتباطات شهرداری و با همفکری کارگروهی مشتمل بر نمایندگان شهرداری و معاونت مطبوعاتی توزیع می‌شود.

۵- دفاتر رسانه‌ها بعضا نیاز به تعمیر و نوسازی دارند. شهرداری که به ویژه در دوره جدید دغدغه فرهنگ و رسانه را بیش از گذشته دارد می‌تواند در این زمینه یاریگر رسانه‌ها باشد.

۶- نمونه‌ای موفق در اصفهان را بازدید کردم که شهرداری مجتمعی بزرگ با تعداد قابل توجهی واحد اداری احداث کرده و در اختیار رسانه‌ها برای ایجاد دفاتر جراید محلی و نمایندگی رسانه‌های سراسری قرار داده است. این تجربه و پاتوق‌های رسانه‌ای اگرچه با اشکال مختلف مانند فرهنگسرای رسانه انجام شده است اما «مجتمع مطبوعاتی» می‌تواند در تهران و سایر شهرها نیز با همت شهرداری، ادارات کل ارشاد، استانداری‌ها و… تکرار شود.

 

منبع: اینستاگرام ایمان شمسایی


شناسه : 259031
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا