رئیس خانه معدن در گفت‌وگو با جهان صنعت:

معادن طلای جدید ایران کجا هستند؟

جهان صنعت نیوز| محمدرضا بهرامن با اشاره به میزان تولید طلا در کشور به جهان صنعت گفت: براساس آمارهای موجود سالانه حدود ۷ تن طلا در کشور استحصال می شود،این در شرایطی است که هنوز کار بزرگی در بخش طلای کشور انجام نشده است.

وی افزود: کشور ما از نظر پتانسیل و ساختار زمین شناسی بسیار بالقوه است و می توان دنبال ذخایر بیشتری بود.خصوصا در بخش طلای کم عیار بسیار جای کار برای اکتشاف وجود دارد.

او با تاکید بر نقش معادن در توسعه اقتصاد کشور، افزود: اگر محاسبه درست محسابه شود، می توان حتی با فعال کردن یک معدن کمک بزرگی به اقتصاد کشور کرد. از سویی موضوع تکنولوژی در بخش استحصال طلا مساله بسیار مهمی است.این نگرانی فقط مربوط به ایران نیست.امروز که فعالیت های استحصال را در بخش طلا و  فرآوری و اکتشاف انجام می دهیم،حتما باید موضوع تکنولوژی مد نظر قرار گرفته شود.

بهرامن استفاده از تکنولوژی های نو را فوریت در تولید و استحصال طللا در کشور خواند و یادآورشد: باید به سرعت از تکنولوژی های نو بهره گرفته شود. تا بتوان از ذخایر واقعی کشور بهتر بهره برداری شود وهم مسایل زیست محیطی مورد توجه قرار بگیرد.

او با اشاره به اینکه در سالهای گذشته استحصال طلای کم عیارها مورد توجه قرار نداشت، گفت: اما امروز تا عیار ۰۵ هم قابل بهره برداری است. بنابراین بایستی تکنولوژی پاک در مسائل فرآوری را مد نظر قرار داد.

رییس خانه معدن تاکید کرد: اکثر معادن ما در شمال کشور واقع شده است.طی ۵ سال گذشته به ذخایر جدیدی دسترسی یافتیم که به تدریج به مرحله استحصال رسیده اند. این معادن از سال ۹۸ در چرخه تولید قرار خواهند گرفت و عمدتا در بخش کم عیارها هستند و نیاز دارند که از تکنولوژی خاص استفاده شود. بنابراین تنها نمی توان با یک تکنولوژی قدیمی نسبت به استخراج معادن جدید اقدام کنیم.

صنعت و معدنگفت‌وگو

شناسه : 2614
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا