همتی رکورددار بیشترین تضعیف ارزش پول ملی و ایجاد تورم در اقتصاد ایران است

به گزارش جهان صنعت نیوز:  همتی که در حدود ۳۳ ماه با اختیارات بی‌سابقه از سران قوا، در رأس سیستم بانکی قرار گرفت و امکان پیشبرد اصلاح نظام پولی و ارزی کشور را داشت، در عمل نه‌تنها اقدامی برای بهبود اقتصاد انجام نداد، بلکه با بسنده کردن به اجرای نمایش‌های رسانه‌ای، رها کردن امور و سوءتدبیر، زمینه تضعیف مقاومت اقتصادی ایران را فراهم کرد.

از جمله محورهای عملکرد مخرب او، موضوع تضعیف ارزش پول ملی است که آن را از متوسط نرخ ۸۵۰۰ تومان در مردادماه ۱۳۹۷ تحویل گرفت و با نرخ بیش از ۲۴ هزارتومان تحویل داد، در واقع او رکورددار بیشترین تضعیف ارزش پول ملی و ایجاد تورم در اقتصاد است. واکنش او به تضعیف مکرر پول ملی طی دوران مدیریتش، نمایش‌ها و خنده‌های رسانه‌ای به مردم ایران و پست‌های اینستاگرامی بود، حال آن‌که معیشت مردم در حال تخریب بود.

عملکرد مخرب او در حوزه نرخ ارز به حدی است که فشار اصلی تورم ناشی از اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی، به سوءمدیریت بانک مرکزی در زمان ریاست همتی برمی‌گردد.

در صورتی که همتی به جای پیشبرد خواسته‌های برخی تجار و بانک‌ها برای گرانی نرخ ارز، تلاش خود را بر حفظ ارزش پولی ملی معطوف می‌کرد، فاصله نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی و بازار آزاد به مراتب در سطح کمتری قرار می‌گرفت و عملاً تغییر قیمت کمتری نیز در اقتصاد رخ می‌داد. بنابراین دلیل اصلی گرانی کالاها در زمان کنونی، نه به علت اصلاح سیاست ارز ۴۲۰۰، بلکه به علت گرانی بی‌سابقه نرخ ارز است که همتی آن را انجام داد. اما اکنون خود را در مقام دلسوزی ملت ایران نشان می‌دهد.

متاسفانه او در زمانی که نرخ ارز آزاد به ارقام بالای کنونی نرسیده بود، نه‌تنها برای ساماندهی بازار رها شده ارز و اصلاح سیاست ارز ۴۲۰۰ گام برنداشت، بلکه با خرید ارز با نرخ آزاد و تخصیص آن به قیمت ۴۲۰۰، عملاً زمینه تشدید تورم و وخامت اوضاع را ایجاد کرد.

جالب توجه آن‌که همتی در زمان مسئولیت، ضمن حضور در رسانه ملی و در پاسخ به سؤال مجری مبنی بر خرید ارز از نیما و تخصیص آن به قیمت ۴۲۰۰، صریحاً بیان داشت که این گزاره دروغ است.

اما با تغییر دولت و آشکار شدن نحوه عملکرد بانک مرکزی در زمان ریاست همتی، دکتر علی صالح‌آبادی رئیس بانک مرکزی در گفتگویی تلویزیونی بیان کرد که بانک مرکزی در زمان ریاست عبدالناصر همتی به خرید ارز با نرخ نیمایی و تخصیص آن با نرخ ۴۲۰۰ اقدام کرده و عملاً زمینه وخامت اوضاع نقدینگی و تورم را فراهم کرده است.

هرچند که همان‌موقع همتی در واکنش به این موضوع، مجدداً بر گفته‌های قبلی خود تاکید کرد و بیان داشت که اسنادی در رد گفته‌های رئیس کنونی بانک مرکزی منتشر خواهد کرد، اما هیچ‌گاه برای اثبات ادعای خود سندی ارائه نداد و صرفاً به اجرای شوآف بسنده کرد.

به نظر می‌رسد همانطور که همتی طی ۳۳ ماه مدیریت خود بر سیستم بانکی، با اجرای شوآف و پروپاگاندای رسانه‌ای در حال تحکیم موقعیت خود بود و در عمل اقدامی برای بهبود وضعیت اقتصاد کلان انجام نمی‌داد، اکنون نیز برای تبرئه خود و حفظ وجهه علمی، به پیشبرد همان روش ادامه می‌دهد؛ به نحوی که برای ادعاهای خود، صرفاً گزاره‌های رسانه‌ای و فاقد مستندات بیان می‌کند.

همچنین پیمان قربانی – معاون اقتصادی فعلی بانک مرکزی- که در زمان ریاست دکتر همتی نیز عهده‌دار این سمت بود، بیان کرده که بانک مرکزی در زمان ریاست همتی، اقدام به خرید ارز از سامانه نیما و تخصیص آن با نرخ ۴۲۰۰ کرده است. بدین ترتیب با تائید این موضوع توسط فردی که در هر دو دوره ریاست بانک مرکزی (همتی و دکتر صالح‌آبادی) نقشی فعال داشته است، عملاً گزاره‌های عبدالناصر همتی باطل شد.

پر واضح است که اجرای نمایش‌های رسانه‌ای توسط آقای شوآف که فاقد اسناد معتبر است، به روزهای پایانی خود نزدیک شده است.

اخبار برگزیدهاقتصاد کلان
شناسه : 264176
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا