با برندگان نوبل امسال اقتصاد آشنا شوید

نوبلیست‌ها امسال چه توصیه‌ای به دولت‌ها کردند؟

جهان صنعت نیوز| ویلیام دی نوردهاوس از دانشگاه ییل و پاول رومر از مدرسه بازرگانی دانشگاه نیویورک در حالی برندگان جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۱۸ شده اند که بنا به گفته کمیته نوبل مدل های اقتصادی آنها نزدیک به اهداف رشد پایدار و بلند مدت در اقتصادجهانی است.

کمیته نوبل در بیانیه ای اعلام کرد که این دو اقتصاددان آمریکایی روش هایی را برای ایجاد رشد پایدار اقتصادی طراحی کرده اند که پاسخ های آنها به سئوالات مربوط به رشد پایدار اقتصاد جهانی نزدیک تر است.

ویلیام دی نورهاوس و پل رومر در اوایل دهه ۷۰ میلادی در حوزه مسایل زیست محیطی مشغول به کار بوده و هزینه های مربوط به گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی را اندازه گیری کرده اند. نوردهاوس به این ترتیب موفق شد تا یک مدل برای ایجاد تعامل بین اقتصاد و آب و هوا طراحی کند.

او در مقاله اخیر خود نوشته است که بعید است کشورها بتوانند براساس معاهده پاریس مربوط به تغییرات آب و هوایی به اهداف درجه ۲ این توافقنامه دست یابند زیرا قیمت کربن با گذشت زمان افزایش یافته و این موضوع سبب شده تا سیاست های این معاهده به تاخیر بیفتد.

در همین حال، پاول رومر ۶۲ ساله دیگر برنده جایزه نبول هم گفته است که سیاستگذاران باید تلاش کنند چرخه کسب و کار را بر مبنای تکنولوژی های جدید تنظیم کنند.موضوعی که او از آن به عنوان نظریه رشد درونی یاد می کند و مقررات و ایده های جدید رونق بلند مدت را تشویق می کند.

جیکوب سونسون استاد اقتصاد و مدیر مطالعات بین المللی اقتصاد دانشگاه استکهلم می گوید: هر دو روش سئوالات اساسی درباره رفاه انسان را پاسخ داده و از این نظر اهمیت بسیاری دارند.من امیدوارم که سیاستگذارا از این یافته ها برای حل مسایل بند مدت جهانی بهره بگیرند.

دانش و فناوری
شناسه : 2653
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا