توصیه های رییس کل اسبق بانک مرکزی به بنگاههای تولیدی

چگونه با نرخ های جدید سودآور باشید؟/ سیف هر چه سیاسیون گفتند،اجرا کرد

جهان صنعت نیوز| طهماسب مظاهری در گفت وگو با جهان صنعت نیوز با اشاره به رشد ۲۶ درصدی نقدینگی سال گذشته،اظهارداشت:این میزان رشد نقدینگی از رشد تولید بیشتر است؛اما ویژگی این نقدینگی این است که از رشد تولید بیشتر است و در نتیجه به دنبال آن تورم ایجاد شده است.

وی افزود: دولت آقای روحانی در سه سال اول فعالیت، با ابزارهای کنترلی جلوی تبدیل نقدینگی به تورم را گرفت و امروز مازاد نقدینگی ۲۶ درصد در افزایش نرخ کالا و خدمات و ارز بروز و ظهور پیدا کرده است.

رییس کل اسبق بانک مرکزی تصریح کرد: براساس تعریف بانک مرکزی مسئول حفظ دارایی های مردم است و بانک مرکزی وظیفه دارد با سیاست هایی که اعمال می کند،ارزش دارایی های مردم را حفظ کند.

وی افزود: دولت ها در همه جای دنیا دچار کمبود منابع هستند و همواره چشم به منابع بانک مرکزی دارند.انتقادی که من به رییس کل سابق بانک مرکزی داشتم این بود که استقلال بانک مرکزی را طبق قوانین جاری کشور رعایت نکرد و چشمش دنبال سیاسیون دولت بود که هرآنچه آنها گفتند،اجرا کرد.

مظاهری با تاکید بر اینکه سرنوشت محتوم و غیرقابل اجتناب هر سیاست سرکوبی در نهایت بر روی مصرف کننده تاثیر می گذارد،عنوان کرد: امروز فنر سرکوب نقدینگی  از دست دولت خارج شده جهش قیمت ها اتفاق افتاده است. امروز تمام انرژی فشرده شده برای محدود کردن تورم  خود را به صورت تجمیعی نشان داده و تاثیر آن به زودی بر شاخص های کلان سالانه اقتصاد نشان داده خواهد شد.

او افزود: باید واحدهای تولیدی و صنعتی در شرایط جدید خود را با نرخ ارز جدید کماکان سودآور نگه داشته و هزینه های تولید را در این جهت تنظیم کنند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: نسخه هایی که واحدهای تولیدی می توانند برای شرایط جدید اقتصادی به کار بگیرند قابل استفاده برای سایر بخش های اقتصادی کشور نیز هست.به طور خاص از بازار سرمایه که این روزها خیلی خوب خود را با جهش بازار ارز هماهنگ می کند،می توان بهره گرفت.

مظاهری گفت: البته مسئولان باید توجه داشته باشند که بورس تبدیل به حباب نشود، اما واحدهای صنعتی و معدنی می توانند با برنامه ریزی  در بورس حضور فعالی داشته باشند.

 

 

گفت‌وگو
شناسه : 2780
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا