اسحاق جهانگیری: مشتریان جدیدی برای فروش نفت پیدا کردیم

جهان صنعت نیوز| اسحاق جهانگیری در آیین روز جهانی استاندارد در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی با اشاره به اعمال تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران افزود: هرچند برخی خریداران نفت ایران، در ماه های اخیر و پیش از فرا رسیدن ۱۳ آبان زمان اعمال تحریم ها، خرید خود را از کشورمان متوقف کردند اما توانستیم شرکای جدیدی را برای فروش نفت خود پیدا کنیم.

وی افزود: از طرف دیگر با شرکای سنتی هم مذاکره کردیم تا راهکارهایی را برای همکاری بیابیم؛ این موضوع عجیبی نیست که کشورهایی که تحریم می شوند به دنبال راهکارهایی برای دور زدن تحریم ها باشند.

معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: آمریکایی ها باید بدانند کشوری که مورد تحریم قرار می گیرد، راهکارهایی را پیدا می کند که بتواند در این مسیر موفق شود.

جهانگیری به افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی اشاره کرد و گفت: از جمله اتفاقاتی که آمریکا نمی خواست بیفتد و افتاد، بالا رفتن قیمت نفت بود؛ رییس جمهوری آمریکا فکر می کند سعودی ها و دیگر کشورها قادرند با جایگزینی نفت ایران، نگذارند بهای نفت افزایش یابد اما می بینید با اینکه هنوز به موعد اعمال تحریم ها نرسیده ایم، نفت ایران به بشکه ای بالای ۸۰ دلار رسیده است یعنی اگر نصف نفت گذشته را صادر کنیم، به همان میزان درآمد خواهیم داشت.

وی افزود: آمریکایی ها با اینکه ادعا کرده اند می خواهند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند، نمی توانند این کار را انجام دهند زیرا روش های مختلفی برای این کار پیدا شده و فعالان بخش خصوصی و شرکت های داخلی به میدان آمده اند.

معاون اول رییس جمهوری نفت را کالایی راهبردی توصیف کرد که دنیا نمی تواند از آن بی نیاز باشد و همان کشورهایی که خرید نفت از ایران را صفر کردند، به دنبال راهکارهایی هستند که به طور غیرمستقیم نفت ما را بخرند.

در آیین روز جهانی استاندارد که با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوری و «نیره پیروزبخت» رئیس سازمان ملی استاندارد ایران برگزار شد، از ۱۸ واحد تولیدی نمونه کشور با اهدای تندیس و لوح سپاس قدردانی به عمل آمد.

پیشنهاد ویژه
شناسه : 2818
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا