سود تولیدکننده با عرضه بورسی خودرو

به گزارش جهان صنعت نیوز:  بر همین اساس در عرضه نخست پس از آغاز دوباره فروش بورسی خودرو، امروز ۶۰۰ دستگاه خودرو فیدلیتی و دیگنیتی گروه بهمن در بورس کالا عرضه می‌شود. روندی که پیش‌بینی می‌شود در صورت تداوم و ایجاد تنوع در خودروهای قابل عرضه در بورس کالا، به تدریج تعدیل قیمت خودرو را در پی داشته باشد. مهدی حاجی‌غلام سریزدی، عضو هیات‌مدیره کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در خصوص مزایای عرضه خودرو در بورس کالا گفت: یکی از مهم‌ترین رویدادهای این هفته بازار سرمایه عرضه خودرو در بورس کالای ایران بود که مقدمه‌ای برای حذف قیمت‌گذاری دستوری در این صنعت است؛ به‌طوری که عرضه خودرو در بورس کالا از ابعاد مختلف و ذی‌نفعان آن شامل دولت، بازار سرمایه، خودروسازان و مصرف‌کنندگان نهایی قابل بررسی است.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه از حذف قیمت‌گذاری دستوری در صنعت خودرو به عنوان مهم‌ترین مزیت آن برای بازار سرمایه یاد می‌شود، در گفت‌و‌گو با کالاخبر اظهار کرد: با عرضه خودرو در بورس کالا و انتقال سود واسطه‌ها و دلال‌ها به تولیدکننده، افزایش سودآوری را برای خودروسازان خواهیم داشت که این امر می‌تواند بر قیمت سهام آن‌ها در بازار سرمایه تاثیر مثبت داشته و موجب خروج دو شرکت بزرگ خودروساز از زیان شود؛ ازطرفی در صورت توسعه خطوط و افزایش تیراژ تولید در بلندمدت، افزایش عرضه و کاهش قیمت (متناسب با تورم) را در این صنعت انتظار داریم. حاجی‌غلام سریزدی تصریح کرد: از سوی دیگر عرضه خودرو در بورس کالا مزایای زیادی برای مصرف‌کنندگان نهایی نیز دارد؛ به طوری که خریداران می‌توانند به قیمتی پایین‌تر از بازار آزاد خودرو را از تولید‌کننده به صورت مستقیم خریداری کنند.

افزایش رقابت و رشد کیفیت

حاجی‌غلام سریزدی ادامه داد: از طرفی با حذف قیمت‌گذاری دستوری در این صنعت و ورود تولید‌کنندگان جدید‌، افزایش رقابت و در نتیجه بهبود کیفیت و خدمات پس از فروش و همچنین افزایش تیراژ تولید و کاهش قیمت و تغییر نگاه به خودرو از کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی مورد انتظار است.
عضو هیات‌مدیره کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار عنوان کرد: به طور کلی معامله در بورس‌های کالایی باعث افزایش شفافیت، حذف رانت و فساد احتمالی، کاهش تقاضای سفته‌بازی، اطمینان طرفین معامله از ایفای تعهدات و منطقی شدن قیمت‌ها می‌شود، همچنین با عرضه خودرو در بورس کالا دولت‌ها به جای دخالت مستقیم در قیمت‌گذاری می‌توانند نقش حمایتی خود را از تولید، بیش از گذشته ایفا کنند.

مهاجرت به آلمان

استقبال خودروسازان

به گفته حاجی‌غلام، همه بخش‌های مرتبط با صنعت خودرو باید از عرضه در بورس کالا استقبال کنند که از جمله پارامترهای مهم در این زمینه، میزان عرضه‌ها و تداوم عرضه در بورس کالا است و براساس رویدادهای روزهای گذشته خودروسازان مختلف استقبال خوبی از این روند داشته‌اند. وی افزود: موضوع مهم در آغاز معاملات کالاهای جدید در بورس کالا این است که با تداوم عرضه‌ها خیلی زود معاملات به سطح مطلوب و مورد انتظار طرفین معامله می‌رسد. این کارشناس بازار سرمایه یادآور شد: نمونه موفق مشابه این طرح عرضه سیمان در بورس کالاست که اگر چه در ابتدا و همزمان با قطعی‌های برق قیمت‌ها با افزایش مواجه شد اما با تداوم عرضه سیمان قیمت‌ها کاهشی و منطقی شدند.

رشد بازده سهام گروه خودرویی

عضو هیات‌مدیره کانون کارگزاران تصریح کرد: با انتشار اخبار عرضه خودرو در بورس کالا و همچنین اخبار مثبت از برجام شاهد کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد و از سوی دیگر افزایش بازده صنعت خودرو در بازار سرمایه بودیم که نشان‌دهنده اهمیت بسیار بالای موضوع بر بازار سرمایه است.

پذیرش وانت کاپرا در بورس کالای ایران

گفتنی است مدیریت پذیرش بورس کالای ایران روز گذشته اطلاعیه‌ای در خصوص پذیرش کالای خودرو وانت کاپرا، تولید شرکت بهمن‌موتور صادر کرد. متن اطلاعیه بورس کالای ایران به این شرح است: به اطلاع کارگزاران و تمامی فعالان بازار می‌رساند؛ پذیرش خودرو وانت کاپرا، تولید شرکت بهمن‌موتور، پس از بررسی مدارک و مستندات در یکصد و چهل و سومین جلسه هیات پذیرش کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالا مورخ ۲۳ اَمرداد ۱۴۰۱ در بازار اصلی شرکت بورس کالای ایران مورد تصویب قرار گرفت.

گفتنی است در جلسه هیات پذیرش بورس کالای ایران، خودروهای‌ هایما در دو مدل S۷ و S۵ از گروه ایران خودرو، لاماری ایما از گروه آرین پارس موتور، دایون y۵ از گروه خودروسازی ایلیا، کامیونت ۶ تن فاو تایگر (Tiger V) و کشنده تک‌محور CA۴۱۸۰ از گروه سیباموتور، کامیون فورس و امپاور هم از گروه بهمن دیزل، ۸ محصول خودرویی جدید از ۶ گروه خودروسازی به تازگی در بورس کالای ایران پذیرش شده‌اند.

اخبار برگزیدهاقتصاد کلانپیشنهاد ویژهصنعت و معدن

شناسه : 282353
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا