تورم ماهانه مردادماه به کمتر از نصف کاهش یافت

به گزارش جهان صنعت نیوز:  مرکز آمار نرخ تورم را اعلام کرد که براساس گزارش این مرکز تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ١.۴ درصد و ٢.۴ درصد بوده است.

همچنین نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۲ درصد است که نسبت به ماه قبل ٢.۵ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ١.٧ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٣.١ واحد درصد کاهش داشته است.

اجلاس جهانی کیش

کاهش ۱.۸ درصدی نرخ تورم نقطه

نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در مرداد ماه ١۴٠١ به عدد ۵٢,٢ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۵٢.٢ درصد بیشتر از مرداد ١۴٠٠ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند.

نرخ تورم نقطه‌ای مرداد ماه ١۴٠١ در مقایسه با ماه قبل ١,٨ واحد درصد کاهش یافته است.

نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» با کاهش ۵.۶ واحد درصدی به ٨٠.۴ درصد رسیده و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» بدون تغییر ٣۶.٩ درصد بوده است.

نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۵١,١ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ١.٧ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵٨.۴ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٢.٣ واحد درصد کاهش داشته است.

نرخ تورم سالیانه ۴۱.۵ درصد شد 

 نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

نرخ تورم سالانه مرداد ماه ١۴٠١ برای خانوارهای کشور به ۴١,۵ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١,٠ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴٠,٩ درصد و ۴۴.۴ درصد است که برای خانوارهای شهری ٠.٩ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ١.٢ واحد درصد افزایش داشته است.

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «ادویه و چاشنی­» (سس مایونز و سس گوجه فرنگی) و گروه «نان و غلات» (کیک و بیسکویت) است. 

در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «بهداشت و درمان» (انواع دارو)، گروه «هتل و رستوران» (غذاهای سرو شده در رستوران) و اجاره بها بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

هم­چنین در ماه جاری گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی) و گروه «روغن­ها و چربی­ها» (روغن نباتی جامد) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته­اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در مرداد ماه ١۴٠١ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٣٩,۵ درصد برای دهک دهم تا ۴۶.۴ درصد برای دهک اول است.

تورم ماهانه مردادماه به کمتر نصف کاهش یافت

اخبار برگزیدهاقتصاد کلانپیشنهاد ویژه
شناسه : 283935
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا