روحانی: ابرتورم نداریم، دروغ می‌گویند

جهان صنعت نیوز| حسن روحانی برای دفاع از وزرای پیشنهادی خود در وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، صنعت معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، امور اقتصادی و دارایی با استقبال علی مطهری نایب رییس مجلس در صحن علنی حاضر شد. او براساس آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی برای دفاع از وزرای پیشنهادی خود حدود یک ساعت زمان داشت.

رییس‌جمهوری برای سخنرانی و دفاع از چهار وزیر پیشنهادی خود پشت تریبون قرار گرفت. او در این باره بیان کرد: آنچه که در هفته‌های گذشته شاهد بودیم پیروزی قاطع ملت ایران در برابر توطئه‌های آمریکا بوده است. ما از لحاظ سیاسی بی‌تردید در سطح جهان پیروزی کم نظیر تاریخی را در اختیار داریم.

روحانی در ادامه با بیان اینکه رسانه‌های بیگانه به مردم دروغ می‌گویند؛ تاکید کرد: این رسانه‌ها می‌خواهند افکارعمومی کشور را مشوش کنند به همین دلیل به مردم می‌گویند که ایران گرانترین کشور دنیا است. آیا بنزین و گاز ما جزو ارزانترین کشورهای دنیا نیست؟ آیا آب و برق در یک قیمت متعادل نیست؟ آیا حمل و نقل در شرایط خوبی نیست؟

رییس‌جمهوری افزود: ما وظیفه داریم کشور را اداره کنیم. مردم باید موقعیت کشور را به خوبی بدانند. با صراحت می‌گویم ما با وحدت و با استقامت و ایستادگی ملت بی‌تردید نه در زمان چندان طولانی که در زمانی کوتاه از مشکلات عبور می‌کنیم.

او با بیان اینکه کسانی که به مردم می‌گویند ابرتورم داریم یا دروغ می‌گویند یا اقتصاد ایران را نمی‌فهمند. این حرف نادرست است. متاسفانه از تورم تک‌رقمی عبور کرده‌ایم اما حتما می‌توانیم تورم را مهار کنیم. روند صعودی تورم ادامه نخواهد یافت.

روحانی با تاکید بر این موضوع که وزیر صنعت و وزیر اقتصاد یکی از بارهای سنگینی که بر عهده دارند مهار تورم است، عنوان کرد: در یک مقطعی تورم ما افزایش و رشد اقتصادی ما کاهش پیدا کرده است، اما در حین حال مردم ما باید مطمئن باشند که هیچ زمانی در سال‌های گذشته ذخایر کالاهای اساسی ما به اندازه امروز نبوده است.

رییس‌جمهوری در ادامه تاکید کرد: زمانی درباره موضوع مالیات خدمت مقام معظم رهبری بودم. ایشان درباره پرداخت مالیات تاکید کردند که مالیات بر مردم واجب شرعی است و همه مبلغان و تریبون‌داران باید به مردم بگویند که فرار مالیاتی حرام شرعی است. ایشان عنوان کردند که نباید اجازه دهیم یک عده بار سنگین پرداخت مالیات را بر عهده بگیرند و عده‌ای به شکل‌های مختلف از زیر بار دادن آن شانه خالی کنند، چرا که این حق و حقوق مردم است.

روحانی با تاکید بر لزوم مهار تورم عنوان کرد: ما تورم را مهار می‌کنیم و این کار شدنی است. امروز فرصت های خوبی برای تحول در اقتصاد داریم. یکی از مشکلات بزرگ ما بانک‌ها هستند. بانک‌ها از یک طرف بار سنگین اقتصاد را بر دوش دارند و روابط پولی و مالی ما با دنیا بدون بانک‌ها امکان پذیر نیست و از طرف دیگر اگر به اصلاح یانک‌ها نپردازیم، می‌توانند یکی از مشکلات اقتصاد ما باشند.

او ادامه داد: رشد نقدینگی به عنوان یک مشکل در کشور ما همیشه بوده است. رشد نقدینگی از آسمان هفتم نازل نشده است. در دولت‌های قبل رشد نقدینگی به خاطر قرض دولت از بانک مرکزی بوده است.

رییس‌جمهوری با تاکید بر ساماندهی وضعیت بانک‌های دولتی و خصوصی بیان کرد: بانک‌ها گاه مشکل‌آفرین هستند و یکی از آن مشکلات رشد نقدینگی است. ما باید رشد نقدینگی را در سایه اصلاح بانک‌ها حل کنیم. بانک‌ها باید دست از بنگاه‌داری بردارند. ما در هفته های اخیر، اختیارات بانک مرکزی را افزایش دادیم. ما در جلسات سه قوه هم از تحریم عبور می‌کنیم و هم گاهی از قانون. ما از قانون عبور نمی‌کنیم اما قانون باید توسط مجلس اصلاح شود.

روحانی در ادامه عنوان کرد: وزیر ما حداقل باید ۱۴ ساعت در روز کار کند. ما نمی‌توانیم با ۸ ساعت کارمان را پیش ببریم. نمایندگان شما انتظاری را که از وزرا دارید اعلام کنید و به وزرا بگویید که توقعتان از آنها چیست. در این شرایط ما باید با قدرت بیشتر این مسیر را ادامه بدهیم. بازار سرمایه دست وزارت اقتصاد است. این بازار برای ما بسیار مهم است.

رییس‌جمهوری افزود: در کنار تورمی که از یک رقمی داشت عبور می‌کرد، در کنار رشد اقتصادی که داشت به زمین می‌نشست،‌ بازار سرمایه این وضع را جبران کرد. سرمایه‌گذاری خارجی در اختیار این وزارتخانه است. نگویید که چند کشور اروپایی از ایران خارج شدند، مهم نیست. ما از کشورهای همسایه و کشورهای دوست می‌توانیم سرمایه جذب کنیم. امریکا به ما خیانت کرد و نشان داد که با دولت ایران مخالف نیست با ایران مخالف است

پیشنهاد ویژهسیاسی
شناسه : 3164
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا