بورسورزشیسازمان خصوصی‌سازی ؛

جزئیات جدید برای خریداران سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس

سازمان خصوصی‌سازی در حالی به استناد قانون اصل ۴۴ قانون اساسی، مصوبه هیئت واگذاری و سایر قوانین و مقررات مربوطه، بلوک‌های ۵۱ درصدی سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را عرضه و واگذار می‌کند که مشوق‌ها و تخفیفاتی را بر این خریداران در نظر گرفته است.

به گزارش جهان صنعت نیوز: سازمان خصوصی سازی به استناد قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی، مصوبه هیئت واگذاری و سایر قوانین و مقررات مربوطه، بلوک‌های 51 درصدی سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را با رعایت «دستورالعمل اجرایی روش انتخاب مشتریان راهبردی (استراتژیک) و احراز و پایش اهلیت مدیریتی در واگذاری‌ها» عرضه و واگذار خواهد کرد که جزئیات و زمان این واگذاری در آینده نزدیک اعلام خواهد شد.

این در حالی است که برای این واگذاری، مشوق‌هایی نیز در نظر گرفته شده است؛ به عنوان مثال خریدار در صورت احراز شرایط مقرر در شیوه‌نامه تشویق بخش خصوصی و تعاونی از مزایای این شیوه نامه به شرح زیر برخوردار خواهد بود:

قرعه کشی والکس

الف) افزایش سقف کل زمانی و مجموع تعداد اقساط برای خریداران بخش خصوصی تا میزان یک سوم و برای خریداران بخش تعاونی تا میزان دو پنجم جمع مدت و تعداد اقساط مصوب.

ب) بازپرداخت پلکانی اقساط با شیب «10درصد» رشد سالانه برای خریداران بخش‌های خصوصی و تعاونی، به مأخذ «100» برای رقم میانه دوره اقساط.

ج) نرخ سود فروش اقساطی برای خریداران بخش‌های تعاونی و خصوصی واقعی به ترتیب معادل 15 و 16 درصد و سایر خریداران معادل 18درصد

همچنین خریدار بلوک 51 درصدی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در صورت انجام اقدامات زیر از تخفیفات مقرر در این بند برخوردار خواهد بود: (اقدامات مربوط به جزءهای الف تا ج بر مبنای صورتهای مالی حسابرسی شده بررسی خواهد شد):

الف) در صورتی که خریدار بتواند نسبت سود ناخالص به درآمد عملیاتی را از سال دوم واگذاری به بعد حداقل در سطح 25 درصد حفظ نماید از 10 درصد تخفیف در مبلغ سود فروش اقساطی برای هر سال برخوردار خواهد بود. در صورت افزایش این نسبت به 30 درصد تخفیف قابل اعمال بابت آن سال معادل 15 درصد خواهد بود.

ب) در صورتی که درآمد حاصل از برند، علائم تجاری و تبلیغات محیطی طی 3 سال متوالی در طول قرارداد نسبت به سال قبل از آن حداقل 50 درصد افزایش یابد خریدار معادل 5 درصد از مبلغ یک قسط مشمول تخفیف خواهد بود. این تخفیف فقط یکبار قابل اعمال خواهد بود.

ج) در صورتی که نسبت درآمد حاصل از فروش بازیکن شامل نقل و انتقال و یا حق رشد به کل درآمدهای عملیاتی شرکت به طور متوسط طی 5 سال پس از واگذاری 30 درصد باشد، معادل 5 درصد از مبلغ یک قسط مشمول تخفیف خواهد بود.

د) در صورت کسب عنوان قهرمانی در لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا معادل 20 درصد و یا کسب قهرمانی در لیگ برتر معادل 5 درصد تخفیف در مبلغ یک قسط بهره مند خواهد شد.

شایان ذکر است سازمان خصوصی‌سازی در نظر دارد تعداد 5 میلیارد و 362 میلیون و 657 هزار و 650 سهم معادل 51 درصد از سهام شرکت فرهنگی ورزشی پرسپولیس(سهامی عام) متعلق به وزارت ورزش و جوانان را بطور عمده و شرایطی از طریق بازار پایه فرابورس ایران در حالی به فروش برساند که تاریخ این عرضه روز یکشنبه مورخ 1401/12/07 تعیین شده است.

قیمت پایه هر سهم پرسپولیس برای این مزایده معادل قیمت تابلو فرابورس در روز عرضه(معادل قیمت پایانی روز قبل از عرضه) به اضافه 110 درصد بشرط آن که از 5106 ریال کمتر نباشد، تعیین شده است.

همچنین تعداد سهام قابل عرضه، ضربدر قیمت پایه هر سهم معادل قیمت تابلو فرابورس در روز عرضه(معادل قیمت پایانی روز قبل از عرضه) به اضافه 110 درصد به شرط آن که از قیمت 27 هزار و 381 میلیارد و 729 میلیون و 960 هزار و 900 ریال ریال کمتر نباشد، هم برای قیمت پایه کل این بلوک مدیریتی گزارش شده است.

در خصوص سپرده شرکت در این مزایده نیز، تعداد سهام قابل عرضه، ضربدر 10 درصد، ضربدر قیمت پایه هر سهم معادل قیمت تابلو فرابورس در روز عرضه(معادل قیمت پایانی روز قبل از عرضه) به اضافه 110 درصد بشرط آن که از قیمت 2 هزار و 738 میلیارد و 172 میلیون و 996 هزار و 90 یال کمتر نباشد، و کارگزار عرضه کننده شرکت کارگزاری بانک ملت اعلام شده است.

بلوک 51 درصدی سهام باشگاه پرسپولیس به صورت 20 درصد نقد و بقیه طی 6 سال به صورت قسطی و با فاصله هر قسط 6 ماه و مدت تنفس یکساله در فرابورس عرضه خواهد شد.

همچنین سازمان خصوصی‌سازی تعداد 5 میلیارد و 503میلیون و 486هزار و 500 سهم معادل 51 درصد از سهام شرکت فرهنگی ورزشی استقلال(سهامی عام) متعلق به وزارت ورزش و جوانان را نیز بطور عمده و شرایطی از طریق بازار پایه فرابورس ایران در حالی به فروش برساند که تاریخ این عرضه روز چهارشنبه مورخ 10/12/1401 تعیین شده است.

بر اساس این گزارش، قیمت پایه هر سهم استقلال برای این مزایده معادل قیمت تابلو فرابورس در روز عرضه (معادل قیمت پایانی روز قبل از عرضه) به اضافه 110 درصد بشرط آن که از 4337 ریال کمتر نباشد، تعیین شده است.

همچنین تعداد سهام قابل عرضه، ضربدر قیمت پایه هر سهم معادل قیمت تابلو فرابورس در روز عرضه(معادل قیمت پایانی روز قبل از عرضه) به اضافه 110 درصد به شرط آن که از قیمت 23 هزار و 868میلیارد و 620میلیون و 950هزار و 500 ریال ریال کمتر نباشد، هم برای قیمت پایه کل این بلوک مدیریتی گزارش شده است.

در خصوص سپرده شرکت در این مزایده نیز، تعداد سهام قابل عرضه، ضربدر 10 درصد، ضربدر قیمت پایه هر سهم معادل قیمت تابلو فرابورس در روز عرضه(معادل قیمت پایانی روز قبل از عرضه) به اضافه 110 درصد بشرط آن که از قیمت 2 هزار و 386 میلیارد و 862 میلیون و 95 هزار و 50 یال کمتر نباشد، و کارگزار عرضه کننده شرکت کارگزاری بانک تجارت اعلام شده است.

بنا بر اعلام این سازمان، بلوک 51 درصدی سهام باشگاه استقلال که پنج میلیارد و 503 میلیون و 486 هزار و 500 سهم این باشگاه را شامل می‌شود به ارزش کل پایه 23 هزار و 868 میلیارد و 620 میلیون و 950 هزار و 500 ریال، به صورت 20 درصد نقد و بقیه اقساط، در مدت 6 سال با فاصله هر قسط 6 ماه و مدت تنفس یک‌ساله در فرابورس عرضه خواهد شد.


شناسه : 329193
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا