ترامپ به جنگ تجاری با چین پایان می‌دهد؟

نقشه تازه ترامپ برای دوستی با چین

جهان صنعت نیوز| تا به امروز اقتصاددان های زیادی هشدار دادند که افزایش تعرفه ها از سوی ترامپ، موجب افزایش قیمت کالا برای مصرف کننده های آمریکایی و به همین ترتیب کاهش نیروی کار در آمریکا می شود. همچنین موسسه های مختلفی هشدار دادند که افزایش تعرفه ها می تواند رابطه کشورها با یکدیگر را از بین ببرد. اما در این میان آنچه اتفاق افتاد نظرات شخصی ترامپ درباره کسری تجاری  بوده است و به نظر می رسد که باید یک بار دیگر تعریف کسری تجارت را بررسی کرد.

به اعتقاد ترامپ، چین با اعمال محدودیت‌های غیرتعرفه‌ای مانع از رشد صادرات آمریکا به چین می‌ شود و در عین حال چین حق مالکیت معنوی محصولات تولیدی آمریکا را رعایت نمی‌کند و با تولید کپی ‌های ارزان از آنها به صنعت آمریکا ضربه می‌زند.

ترامپ بر این باور است که کسری تجاری بد و مازاد تجاری خوب است. در حال حاضر آمریکا که دچار کسری تجاری با کشورهای دیگر شده عملکرد بد و وضعیت بحرانی اقتصادی برای آمریکا محسوب می شود. به گونه ای که تجارت خارجی در جهان بر ضد آمریکا حرکت می کند. همچنین کشورهایی که با آمریکا تجارت می کنند به دلیل این تجارت ناعادلانه، با مازاد تجاری رو به رو هستند. به همین دلیل ترامپ در حال حاضر در تلاش است تا  کسری تجاری کشورش را کاهش دهد.

برای اینکه دوباره امریکا بزرگ شود، نیازمند یک مازاد تجاری است. بنابراین، ترامپ تلاش می کند تا در جنگ تجاری پیروز شده و به یک مازاد تجاری برای ایالات متحده دست یابد.

در این میان،برخی ها تصور می کنند که تاثیر اقتصادی جنگ تجاری بر روی آمریکا ناچیز بوده است. اما تحلیلگران می گویند اگر کمی صبر کنند متوجه خواهند شد که ترامپ چه ظلمی به اقتصاد کشورها زده است.

در حال حاضر پیش بینی ها حکایت از افزایش  ۱۰ درصدی تاثیر جنگ تجاری بر کالاهای وارداتی به آمریکا  دارد که موجب افزایش ۰٫۷ درصد تورم داخلی این کشور شده است.

کارشناسان اقتصادی استنفورد  معتقدند ترامپ به دنبال توافق تجاری با چین است. زیرا ادامه این جنگ موجب می شود تا در سال آینده میلادی جنگ تجاری میان آمریکا و چین به ضرر  اقتصاد این کشور تمام شود. به همین دلیل هم به نظر می رسد ترامپ در تلاش است که نقطه مشترکی با چین پیدا کند و همان موضوع را  بهانه آشتی تجاری این دو کشور کند.

پیشنهاد ویژه
شناسه : 3336
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا