اجتماعی و فرهنگیسازمان تأمین‌ اجتماعی اعلام کرد؛

هدیه ازدواج سازمان تأمین‌ اجتماعی چقدر است و به چه کسانی تعلق می گیرد؟

سازمان تأمین‌ اجتماعی اعلام کرد: در ماه های اخیر نیز با راه‌اندازی سامانه خدمات غیرحضوری تأمین‌ اجتماعی، امور مربوط به ثبت‌نام و بررسی شرایط و پرداخت تمام موارد هدیه ازدواج پرداخت شده به افراد واجد شرایط، غیرحضوری بوده است.

به گزارش جهان صنعت نیوز، براساس ماده ۸۵ قانون تأمین‌ اجتماعی، کمک هزینه ازدواج یا هدیه ازدواج یکی از تعهدات سازمان تأمین‌ اجتماعی است که به‌صورت بلاعوض پرداخت می‌شود.

براساس این گزارش، مبلغ ریالی هدیه ازدواج سازمان تأمین‌ اجتماعی معادل مجموع حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه فرد واجد شرایط ظرف دو سال قبل از تاریخ ازدواج تقسیم بر ۲۴ است.در صورتی‌ که مبلغ محاسبه شده کمتر از حداقل دستمزد تاریخ ازدواج باشد. مبلغ قابل پرداخت به حداقل دستمزد سال اجرای عقد افزایش می‌یابد.

در صورتی‌که زن و شوهر هر دو بیمه‌شده سازمان تأمین‌اجتماعی و واجد شرایط باشند، کمک هزینه ازدواج به هر دو نفر پرداخت می‌شود.

براساس آخرین گزارش اداره آمار، اطلاعات و محاسبات سازمان تامین‌ اجتماعی، از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا پایان شهریور ۱۴۰۱، تعداد ۹۲ هزار و ۹۸۹ هدیه ازدواج به بیمه‌شدگان واجد شرایط پرداخت شده که مجموع مبالغ پرداختی بیش از ۵۷۰ میلیارد تومان  بوده است.

همچنین میانگین مبالغ پرداختی بابت هدیه ازدواج طی این دوره ۱۸ ماهه، یک روند افزایشی را نشان می‌دهد که بیشترین میانگین پرداختی ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در شهریور ۱۴۰۱ بوده است. بیشترین تعداد صدور سند پرداخت هدیه ازدواج نیز مربوط به همین ماه بوده که ۱۲ هزار و ۸۷۲  مورد سند پرداخت هدیه ازدواج به بیمه‌شدگان واجدشرایط صادر شده است.

مطابق این گزارش، تعداد هدیه ازدواج پرداختی در شهریور ۱۴۰۱ نسبت به شهریور ۱۴۰۰ در همه استان‌ها به جز استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، زنجان و آذربایجان‌شرقی رشد مثبت داشته و بیشترین رشد مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ۱۱۸.۹ درصد رشد تعداد هدیه ازدواج پرداختی در این مدت بوده است.

منبع: تسنیم


شناسه : 334149
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا