۲۳۷ هزار نفر به جمعیت بیکاران اضافه شد

جهان صنعت نیوز| مرکز آمار ایران نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار تابستان ۱۳۹۷ را منتشر کرد.

بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۰ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۱۲٫۲ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند.

روند تغییرات این نرخ حاکی از آن است که این شاخص نسبت به تابستان ۱۳۹۶ به میزان ۰٫۷ درصد افزایش داشته است و جمعیت بیکار کشور  با ۲۳۷ هزار نفر افزایش به ۳ میلیون و ۳۲۶ هزار نفر رسیده است.

در تابستان ۱۳۹۷، به میزان ۴۰٫۹ درصد جمعیت ۱۰ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۳۹۶) ۰٫۲ درصد افزایش داشته است.

جمعیت شاغلین ۱۰ ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و ۹۵۶ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۵۸ هزار نفر افزایش داشته است.

بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که درتابستان ۱۳۹۷، بخش خدمات با ۴۹٫۵ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۱٫۶ درصد و کشاورزی با ۱۸٫۹ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله حاکی از آن است که ۲۴٫۹ درصد از فعالان این گروه سنی در تابستان ۱۳۹۷ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان۱۳۹۶) ۰٫۸ درصد افزایش یافته است.

بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که درتابستان ۱۳۹۷، ۱۰٫۰ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۴۱٫۰ درصد از شاغلین ۱۰ ساله و بیش‌تر، ۴۹ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

پیشنهاد ویژه
شناسه : 3344
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا