حوادث

اخاذی اینستاگرامی؛ پول بدهید یا کشته می شوید

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت از شناسایی و دستگیری عامل تهدیدات اینترنتی علیه تعدادی از شهروندان در شبکه‌های اجتماعی خبر داد

به گزارش جهان صنعت نیوز، سرهنگ داود معظمی گودرزی رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت از شناسایی و دستگیری عامل تهدیدات اینترنتی علیه تعدادی از شهروندان در شبکه‌های اجتماعی خبر داد و گفت: تعدادی از شهروندان به پلیس فتا تهران بزرگ مراجعه و مدعی شدند فردی ناشناس در یکی از شبکه‌های اجتماعی با تهدید به قتل از آنها اخاذی می‌کند.

این مقام انتظامی بیان کرد: کارشناسان پلیس فتا رسیدگی به موضوع را در دستور کار قرار دادند. با مطالعه اظهارات شکات و مستندات موجود در پرونده متوجه شدند مدتی است فردی در شبکه اجتماعی اینستاگرام با ارسال تصاویر اجساد متعدد و سلاح کلت کمری به کاربران خود را قاتل زنجیره‌ای معرفی کرده و علیرغم توهین و تهدید شکات آنها را تهدید به قتل می‌کند.

قرعه کشی والکس

وی افزود: با اقدامات تخصصی افسران سایبری پلیس فتا فرماندهی انتظامی تهران بزرگ ردپای مجرم در فضای مجازی شناسایی شد، طی بررسی صفحه اینستاگرامی ساخته شده توسط این فرد مشخص شد این صفحه بیش از چهار هزار نفر دنبال کننده دارد و پس از تحقیقات تکمیلی اطلاعات کامل هویتی وی در اختیار پلیس قرار گرفت.

سرهنگ گودرزی با اشاره به اینکه امنیت روانی مردم از خطوط قرمز پلیس است بیان کرد: مجرمین بدانند پلیس با کسانی که جان و مال و ناموس مردم را بازیچه اهداف شوم خود قرار دهند سخت و قاطع برخورد خواهد کرد، در آخرین اقدامات این پرونده نیز این شیاد مجازی پس از تشریفات قضائی در یکی از مناطق جنوبی تهران بزرگ دستگیر و به پلیس فتا منتقل شد.

وی با اشاره به اینکه این فرد مرتکب قتل نشده و صرفاً با استفاده از تصاویر آرشیوی موتورهای جستجوگر و یک اسلحه پلاستیکی دست به تهدید و اخاذی از شهروندان زده بود خاطرنشان کرد: متهم که مردی ۳۰ ساله بود پس از حضور در پلیس فتا هرگونه جرمی را انکار کرد اما پس از رو به رو شدن با شکات پرونده و مستندات پلیس جرم خود را پذیرفت و علت این کار را کسب مال اعلام کرد.

این مقام سایبری در خصوص مجازات تهدید در فضای مجازی به ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی اشاره و تشریح کرد: طبق این ماده از قانون هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او نماید، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد به مجازات شلاق تا (۷۴) ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ بیان داشت: این پلیس به صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان بوده و کاربران می‌توانند در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک آن را از طریق مرکز فوریت‌های سایبری با شماره ۰۹۶۳۸۰ و یا سایت پلیس فتا به آدرس WWW.Cyberpolice.ir با ما در میان بگذارند.


شناسه : 336472
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا