دبیر کل وزارت خارجه قطر در نشست شورای حکام؛

همکاری ایران و آژانس تنها راه حل احیای برجام است

دبیرکل وزارت خارجه قطر با تمجید از بیانیه مشترک ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، از همه کشورها خواست از رویکرد جدید تهران و آژانس حمایت کنند.

به گزارش جهان صنعت نیوز، به نقل از الخلیج آنلاین، احمد بن حسن الحمادی، دبیرکل وزارت خارجه قطر در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که اکنون در وین درحال برگزاری است گفت که کشورش از توافقات انجام شده میان ایران و آژانس بین المللی المللی انرژی اتمی استقبال می کند.

وی خواستار تداوم گفت وگوها میان تهران و آژانس برای حل اختلافات باقی مانده در پرونده هسته ای ایران شد.

احمد بن حسن الحمادی تاکید کرد که سفر موفقیت آمیز رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران و صدور بیانیه مشترک میان دو طرف، سنگ بنای همکاری های گسترده تر در این زمینه برای حل اختلافات باقی مانده است.

این مقام قطری از تلاش های آژانس برای استفاده مسالمت آمیز از انرژی هسته ای و همراهی مسئولان ایرانی با آژانس در این خصوص تمجید کرد.

درخواست دوحه از تمام کشورها  از رویکرد جدید ایران و آژانس حمایت کنند

دبیرکل وزارت خارجه قطر گفت که همکاری مشترک و مثبت ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و احترام متقابل میان آن ها تنها راه حل مساله ضمانت ها و ایجاد زمینه های فنی برای احیای برجام است.

وی گفت: دوحه از تمام کشورها می خواهد که از رویکرد جدید ایران و آژانس حمایت کنند تا به راه حلی دائم برای تمام مشکلات برسند؛ مشکلاتی که مانع اجرای توافقات قبلی شد.

این مقام قطری همچنین تاکید کرد که دوحه در سال های گذشته تمام توان خود را به کار گرفت تا رویکرد تمام طرف های برجام را به هم نزدیک کند و در آینده نیز به تلاش های خود ادامه خواهد داد.

چنین تعاملات مثبتی می‌تواند راه را برای توافق‌های گسترده‌تر میان دولت‌های عضو هموار نماید

در پایان سفر دو روزه رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران و دیدار و مذاکره با مقامات عالی‌رتبه کشورمان سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیانیه مشترکی صادر کردند که در این بیانیه آمده است: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی آقای رافائل گروسی در تاریخ ۳ و ۴ مارس ۲۰۲۳ (۱۲ و ۱۳ اسفند ۱۴۰۱) از جمهوری اسلامی ایران بازدید نمود. وی در این سفر با جناب آقای دکتر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و جناب آقای دکتر حسین امیر عبداللهیان وزیر محترم امور خارجه و جناب آقای مهندس محمد اسلامی معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

این نشست‌های سطح بالا به اهمیت برداشتن گام‌هایی به منظور تسهیل همکاری‌های گسترده‌تر جهت تسریع در حل مسائل پادمانی باقی مانده به نحو مقتضی، پرداخت. دو طرف اعتقاد دارند که چنین تعاملات مثبتی می‌تواند راه را برای توافق‌های گسترده‌تر میان دولت‌های عضو هموار نماید.

سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص موارد زیر به توافق رسیدند:

۱ – تعاملات بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران با روحیه همکاری و با رعایت کامل صلاحیت‌های آژانس و حقوق و تعهدات جمهوری اسلامی ایران بر اساس موافقتنامه‌های جامع پادمانی صورت خواهد پذیرفت.

۲ – در خصوص مسائل پادمانی باقی‌مانده مربوط به سه مکان، ایران آمادگی خود را برای ادامه همکاری و ارائه اطلاعات و دسترسی بیشتر به منظور رسیدگی به مسائل پادمانی باقی‌مانده اعلام کرد.

۳ – ایران به صورت داوطلبانه به آژانس اجازه می‌دهد تا چنانچه مقتضی باشد فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت بیشتر را اجرا کند. روش اجرای آن طی یک نشست فنی که به زودی در تهران برگزار می‌شود، میان دو طرف مورد توافق قرار خواهد گرفت.”

منبع: ایسنا

سیاسی
شناسه : 340322
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا