نماینده دائم ایران در سازمان های بین المللی؛

نمی توان با مسدود کردن اموال ایران از برجام حمایت کرد

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین گفت: هدف غربی ها پرهزینه کردن برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران به منظور بازداشتن ایران از پیگیری حق مسلم خود است.

به گزارش جهان صنعت نیوز، محسن نذیری اصل، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین، در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با موضوع ایران خطاب به نمایندگان کشورهای عضو ضمن تشریح مواضع کشورمان، طی مطرح نمودن ملاحظاتی مهم، از قصد و نیت واقعی غربی ها در قبال برنامه هسته ای ایران پرده برداری کرد.

غنی سازی ایران در سطوح مختلف کاملا صلح آمیز است

سفیر و نماینده دایم کشورمان با تأکید مجدد بر این که فعالیت‌های هسته‌ای ایران، از جمله غنی‌سازی در سطوح مختلف، کاملاً صلح‌آمیز و در راستای حقوق ایران بر اساس NPT بوده و تحت نظارت و راستی‌آزمایی پادمان‌های آژانس است، افزود: مدیرکل در کنفرانس مطبوعاتی اخیر خود در ۴ مارس ۲۰۲۳ اظهار داشت که “ما قادر به بازرسی هستیم و می توانیم در مورد هر گرم مواد غنی شده موجود در آنجا حسابرسی کنیم”.

نذیری همچنین با اشاره به برخی بیانیه های تکراری که از ایران می خواهد به اجرای تعهدات مربوط به برجام ادامه دهد، افزود: این کشورها نه تنها عمداً تعهدات داوطلبانه را با تعهدات قانونی مخلوط کردند، بلکه نهایت تلاش خود را برای پنهان کردن یک واقعیت بسیار واقعی انجام دادند که برجام دارای شرکت کنندگان دیگری و همچنین ضمیمه هایی است که باید بدون تأخیر بیشتر توسط آن شرکت کنندگان اجرا شوند.

با وجود اراده سیاسی شرایط برای پایان دادن به مذاکرات مهیاست

وی ادامه داد: ایران از سوی خود در جریان مذاکرات، فعال ترین هیئت بوده و ابتکارات بسیاری را برای پر کردن شکاف ها در مذاکرات مطرح کرده است. با توجه به همکاری‌ها و رایزنی‌های اخیر با آژانس و چشم‌انداز مثبت برای رسیدگی به مسائل پادمان باقی‌مانده، معتقدیم که در صورت وجود اراده سیاسی برای پایان دادن به مذاکرات، شرایط مهیا است.

او همه شرکت‌کنندگان در برجام، به‌ویژه اتحادیه اروپا و E۳ را فراخواند تا در فرآیندی که منجر به راه‌حلی مناسب برای موضوع مورد نگرانی مشترک شود، حرکت کنند. وی افزود: ما بیش از کلمات به اقدامات مشخص در راستای اهداف مشترک خود و همچنین خودداری از پیگیری منافع سیاسی محدود نیاز داریم. نمی‌توان با اجرای کامل تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده یا مسدود کردن سرمایه‌های ایران در قلمرو خود، به طور واقعی از برجام حمایت کرد.

غربی ها می خواهند برنامه هسته ای ایران را پرهزینه کنند

سفیر و نماینده کشورمان در این بخش خطاب به نمایندگان کشورهای عضو ضمن اشاره به برخی ملاحظات قابل توجه، به نیات و اهداف کشورهای غربی درخصوص برنامه هسته ای ایران پرداخت و درهمین خصوص نکات مهم ذیل را خاطر نشان کرد:

– کشورهای غربی مایلند گزینه ایران برای برنامه هسته ای صلح آمیز را به گزینه ای پرهزینه تبدیل کنند تا ایران حق مسلم خود برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای را دنبال نکند.

– آنها به دنبال برجسته کردن و حفظ موضوعی در آژانس هستند که ذیل آن، موضوع مهم و به شدت نگران کننده برنامه هسته‌ای نظامی رژیم اسرائیل، که منبع بی‌ثباتی در منطقه ما و تهدیدی برای صلح و امنیت است، به حاشیه رانده شود.

– این دولت‌ها می‌خواهند محیطی ایجاد کنند که یک کشور مستقل یعنی ایران نتواند منافع ملی خود را با رعایت کامل قوانین بین‌المللی دنبال کند و از این طریق به توسعه پایدار خود دست یابد.

سیاسی
شناسه : 340355
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا