سیاسی

دستاورد برجام منحل شد

اینستکس که پس از خروج آمریکا از برجام شکل گرفته بود،‌ منحل شد.

به گزارش جهان صنعت نیوز، تروئیکای اروپایی در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که ابراز حمایت از مبادلات تجاری با ایران یا به اصلاح «اینستکس» منحل شده است. اینستکس پس از خروج آمریکا از برجام برای تسریع مبادلات تجاری با ایران شکل گرفته بود.

در بیانیه تروئیکای اروپایی آمده: سهام‌داران اینستکس(بلژیک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، هلند، نروژ، اسپانیا،‌ سوئد و انگلیس) تصمیم به منحل کردن اینستکس گرفته‌اند.

قرعه کشی والکس

ادعای اروپا؛ ایران مسئول انحلال اینستکس است

سه کشور اروپایی در این بیانیه نوشتند: اینستکس در سال ۲۰۱۹ توسط فرانسه، آلمان و انگلیس راه‌اندازی شد تا تجارت قانونی میام ایران و اروژل به‌ویژه در زمینه بشردوستانه را تسهیل کند.

در طی چهار سال اخیر، اینستکس به طور مداوم تلاش کرده تا تبادلات تجاری میان ایران و اروپا را تسهیل کند. تقاضای قوی از سوی صادرکنندگان اروپایی – عمدتا در بخش بشردوستانه – برای استفاده از سازوکار اینستکس وجود داشت.

انگلیس، فرانسه و آلمان در ادامه ادعا کردند: ایران به طور سیستماتیک و به دلایل سیاسی از انجام وظایف توسط اینستکس جلوگیری کرده است.

این در حالی است که اروپا پس از خروج آمریکا از برجام،‌ هیچ قدمی محکمی برای استفاده ایران از مزایای تجاری برنداشت.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: ایران تنها در اوایل در ۲۰۲۰ به یک تبادل مالی برای واردات کالاهای پزشکی از اروپا به ایران راضی شد. ایران پس از اون به طور پیوسته و عامدانه جلوی پیشنهادات برای تبادل میان انگلیس، نروژ، اتحادیه اروپا و ایران را گرفته است.

این مسئله ناشی از عزم سیاسی برای ممانعت از استفاده از اینستکس تحت هیچ شرایطی بوده است. به همین خاطر، دولت ایران تصمیم گرفته تا با عدم همکاری برای صادرات دارو و دیگر کالاهای نجات‌دهنده علیه منافع مردم خود عمل کند.

در انتهای این بیانیه آمده است: سهامداران اینستکس (که پس از خروج آمریکا از برجام ایجاد شده بود) به دلیل ممانعت مستمر ایران از تبادل با شرکت به این نتیجه رسیدند که دیگر دلیلی برای حفظ فعالیت اینستکس وجود ندارد.

سهامداران اینستکس در مجمع عمومی نهم مارس ۲۰۲۳ به نفع انحلال اینستکس رای دادند. این تصمیم تماما به دلایل تجاری اتخاد شده است.

فرار از تعهدات برجام

این ادعا توسط کشورهای اروپایی درحالی مطرح می‌شوند که ناصر کنعانی،‌ سخنگوی وزارت خارجه کشورمان  درباره تعطیلی اینستکس گفته بود: این مساله بخشی از عدم التزام دولت های اروپایی به تعهدشان در مسیر جبران خروج غیرقانونی و یک جانبه آمریکا از برجام بود و روشن شد که عملا اقدام لازم را انجام ندادند.


شناسه : 340502
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا