یک چهارم چای مصرفی تولید داخل است

جهان صنعت نیوز| حبیب جهان ساز، درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی برگ سبز چای در سال زراعی جاری گفت: امسال ۱۱۲ هزار و ۷۳۶ تن برگ سبز چای با ارزش بالغ بر ۲۲۰ میلیارد تومان از چایکاران سراسر کشور خریداری شده است.

وی از پرداخت ۹۴ درصد مطالبات چایکاران خبر داد و گفت: تاکنون ۲۰۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از بهای برگ سبز خریداری شده به چایکاران پرداخت شده است.

جهان ساز ادامه داد: از مجموع ارزش ریالی برگ سبز خریداری شده حدود ۱۲۶٫۷ میلیارد تومان مربوط به سهم دولت و ۹۳٫۶ میلیارد تومان سهم کارخانه هاست که دولت ۱۰۰ درصد سهم خود را به چایکاران پرداخت کرده است و ۱۴ میلیارد تومان مابقی مطالبات مربوط به سهم کارخانه های چای سازی است که بتدریج به حساب تولیدکنندگان واریز خواهد شد.

به گفته رئیس سازمان چای، امسال از مجموع بهای برگ سبز خریداری شده ۲۵ هزار و ۳۶۶ تن چای خشک تولید شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶ درصد رشد داشته است.

وی در پایان نیاز مصرف سالانه چای خشک را ۱۰۵ هزارتن اعلام کرد و افزود: با توجه به تولید ۲۵ هزار و ۳۶۶ تن چای خشک در سال جاری، یک چهارم نیاز داخل در کشور تولید و مابقی از طریق واردات تامین می شود.

اخبار برگزیده
شناسه : 3408
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا