در اولین روز معاملات گواهی سپرده؛

۴۲ هزار بشکه نفت ۷۱ دلاری در بورس فروخته شد

در روز نخست معاملات گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی، نفت خام سنگین با قیمت ۷۰ دلار و ۷۸ سنت و میعانات گازی با قیمت ۶۸ دلار و ۷۸ سنت در بورس انرژی معامله شد.

به گزارش جهان صنعت نیوز، گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی روز گذشته افتتاح و معاملات آن امروز آغاز شد. بر این اساس مجموع دلاری ارزش معاملات نفت خام سنگین و میعانات گازی به ۵ میلیون ۹۸۷ هزار دلار رسید که معادل ریالی آن (با احتساب قیمت خرید حواله دلار، ۳۶ هزار و ۳۶۹ تومان) ۲۱۸ میلیارد تومان است.

در روز اول معاملات ۴۱ هزار و ۸۴۶ گواهی سپرده نفت خام سنگین (هر گواهی معادل یک بشکه) با قیمت ۷۰ دلار و ۷۸ سنت در بورس انرژی ایران خرید و فروش شد. ارزش معاملات امروز ۲ میلیون و ۹۶۲ هزار دلار بود که معادل ریالی آن (با در نظر گرفتن قیمت خرید حواله دلار ETS که امروز ۳۶ هزار و ۳۶۹ تومان بود) به حدود ۱۰۸ میلیارد تومان رسید.

همچنین ۴۳ هزار و ۹۷۵ گواهی سپرده میعانات گازی با قیمت ۶۸ دلار و ۷۸ سنت دادوستد شد. ارزش معاملات امروز ۳ میلیون و ۲۵ هزار دلار بود که معادل ریالی آن تقریبا به ۱۱۰ میلیارد تومان می‌رسد.

مجموع دلاری ارزش معاملات نفت خام سنگین و میعانات گازی به ۵ میلیون ۹۸۷ هزار دلار رسید که معادل ریالی آن (با احتساب قیمت حواله دلار ۳۶ هزار و ۳۶۹ تومانی) ۲۱۸ میلیارد تومان است.

حداقل میزان جهت تحویل فیزیکی میعانات گازی، ۳۰۰ هزار گواهی و حداقل میزان جهت تحویل فیزیکی نفت خام سنگین ۶۰۰ هزار گواهی است. سفارشات خرید و فروش این گواهی به‌صورت دلاری و با دامنه نوسان نامحدود در سامانه معاملاتی ثبت می‌شود.

بر این اساس تمامی اشخاص حقوقی و دارندگان کد PRX مجاز به خرید این گواهی‌ها هستند. حداقل خرید، یک هزار گواهی و حداقل تغییر حجم سفارش یک گواهی تعیین شده است.

معاملات ثانویه سپرده نفت خام سنگین با نماد (نفتگ۰۴۱۲پ۱د) و گواهی سپرده میعانات گازی با نماد (میعا۰۴۱۲پ۱د) از فردا آغاز می‌شود.

محاسبه ارزش ریالی تسویه و کارمزدهای معاملات این گواهی‌ها بر اساس نرخ خرید حواله (دلار آمریکا) در سامانه نظارت ارز (سَنا) انجام می‌شود.

در این راستا، علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی با بیان اینکه معاملات گواهی سپرده اوراق نفتی و میعانات گازی هر هفته روزهای دوشنبه تا چهارشنبه به صورت مستمر انجام می‌شود، اظهار کرد: افراد می‌توانند روی اوراق گواهی سپرده نفت‌خام و میعانات گازی معاملات مستمر داشته باشند و از فردا معاملات ثانویه این اوراق آغاز می‌شود. یعنی افرادی که امروز اوراق خریده‌اند فردا می‌توانند آن را بفروشند، محدودیت عرضه وجود ندارد اما حداقل حجم خرید فعلا هزار بشکه است و سقف خرید نیز محدودیتی ندارد.

نقوی که در یک گفت‌وگوی تلوزیونی صحبت می‌کرد در پاسخ به این پرسش که با توجه به نوسان قیمت نفت‌خام در دنیا معاملات اوراق گواهی سپرده نفتی چگونه انجام می‌شود، گفت:‌ افراد فعال بازار بر اساس شرایط بازار جهانی نفت‌خام قیمت‌های پیشنهادی خود را در تابلو ارائه می‌کنند و قیمت‌ها برگرفته نرخ جهانی نفت‌خام است. بنابراین تغییرات جهانی نیز در آن اعمال می‌شود.

منبع: ایسنا

اخبار برگزیدهبورس

شناسه : 341358
لینک کوتاه :

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا