اجتماعی و فرهنگی

حق مسکن ۹۰۰ هزار تومانی کارگران از چه زمانی پرداخت می شود؟

نماینده کارگران در شورای عالی کار، بیان کرد که حق مسکن کارگران برای سال جاری از ابتدای فروردین قابلیت اجرایی دارد.

به گزارش جهان صنعت نیوز، هادی ابوی, نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: بخشنامه مزد ۱۴۰۲ از سوی وزیر کار به استان ها ابلاغ شده است. کمک هزینه مسکن کارگران یا همان حق مسکن از جمله حقوق قانونی کارگر در قانون کار است که برای سال ۱۴۰۲ در شورای عالی کار ماهیانه ۹۰۰ هزار تومان تعیین شد. قابلیت اجرای این مصوبه از ابتدای فروردین ماه است.

 وی ادامه داد: دستمزد ۱۴۰۲ در آخرین روز سال گذشته تعیین شد. به همین دلیل وزیرکار بیان کرد که در اولین جلسه، حق مسکن را برای تصویب به دولت ارائه می کند تا در هیأت وزیران تأیید شود. اما قابلیت اجرای این مصوبه از ابتدای فروردین ماه است.

قرعه کشی والکس

تا زمان تصویب این مصوبه در هیأت وزیران درصورتی که بنگاه های اقتصادی در سال جاری کمتر از ۹۰۰ هزار تومان پرداخت کنند مکلف به پرداخت مابه‌التفاوت از ابتدا سال جاری هستند.

ابوی خاطرنشان کرد: حق مسکن کارگری مانند سایر موارد بخشنامه مزدی نیست. باید در هیات وزیران به تصویب رسیده و جهت اجرا ابلاغ شود.

وی اظهار داشت: رقم حق مسکن چشمگیر نیست. حتی هزینه کارمزد مشاور املاک را هم برای کارگر پوشش نمی‌دهد و به‌عنوان یک کمک‌هزینه مطرح است.

عمده تمرکز شورای‌عالی کار روی حقوق و معیشت است. ما هنوز از نقطه مطلوب برای کارگر که در وضع اقتصادی موجود یک زندگی آبرومندانه و در رفاه داشته باشد، فاصله داریم.

منبع: تسنیم


شناسه : 343895
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا