هواشناسی ایران ۱ اردیبهشت ۱۴۰۲؛

هواشناسی برای این ۱۵ استان هشدار وقوع سیلاب صادر کرد

سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور برای ۱۵ استان هشدار وقوع سیلاب،‌ آب‌گرفتگی معابر، طغیان رودخانه‌ها و احتمال سقوط سنگ صادر کرد.

به گزارش جهان صنعت نیوز، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در مناطقی از آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی ، اردبیل،‌ زنجان، قزوین، کردستان و کرمانشاه رگبار باران همراه بار رعدوبرق پیش‌بینی شده است. فردا در اکثر مناطق کشور جو پایداری حاکم است.

روز یکشنبه در اصفهان، یزد،‌خراسان شمالی‌،کردستان، کرمانشاه، لرستان،‌همدان،‌چهارمحال و بختیاری و ارتفاعات البرز شرقی و روز دوشنبه در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کردستان، کرمانشاه، ایلام و ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی رگبار باران گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش بینی می‌شود.این وضعیت روز سه‌شنبه برای شمال غرب، غرب، استان‌های واقع در دامنه‌‌های جنوبی البرز، مرکز و شرق کشور پیش بینی شده است.

با توجه به جریانات گرم و مرطوب جنوبی طی ۵ روز آینده به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در مناطقی از کرمان شنبه تا سه‌شنبه در مناطقی از یزد و روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در سیستان و بلوچستان و شمال فارس رگبار، رعدوبرق و وزش باد روی می‌دهد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی سرعت وزش باد امروز و فردا در شمال غرب،‌ دامنه‌های جنوبی البرز و مرکز و یکشنبه و دوشنبه هفته آینده در شمال شرق و شرق کشور افزایش می‌یابد. امروز همچنین استان‌های ساحلی دریای خزر دما افزایش یافته و وزش باد جنوبی شدت می‌گیرد. از فردا با نفوذ جریانات خنک شمالی دمای هوا در این مناطق کاهش می‌یابد.

توصیف سامانه اول: گذر امواج تراز میانی و ناپایداری های محلی

زمان پایان: دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۴

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک و احتمال تگرگ

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۰۱: اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، زنجان، شمال همدان، ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز و تهران، ارتفاعات و دامنه در استان‌های یزد، شمال هرمزگان، کرمان، جنوب فارس و جنوب شرق سیستان و بلوچستان.

شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۲: ارتفاعات و دامنه استان‌های کرمان، سمنان، گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی.

یک‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۳: ارتفاعات و دامنه در استانهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، کرمان و سمنان.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۴: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، شمال ایلام، ارتفاعات و دامنه در استانهای همدان، کرمان و سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده ها، صاعقه، احتمال تگرگ، احتمال آب‌گرفتگی محدود معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ

توصیه: اجتناب اکید از اسکان چادرهای مسافرتی در بستر و اطراف مسیل‌ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها

توصیف سامانه دوم: تداوم و یا افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۴

نوع مخاطره: افزایش میزان سرعت باد در مقیاس نسبتاً شدید

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۰۱: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، جنوب و مرکز اردبیل و شمال کردستان.

شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۲: قم، مرکزی، تهران، سمنان، خراسان شمالی و شمال اصفهان.

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۳: خراسان رضوی و شرق خراسان جنوبی.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۴: خراسان رضوی، نوار شرقی خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد، خیزش گردوخاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع، به‌ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال‌ها.

عمومی
شناسه : 347442
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا