تحلیل اکونومیست از شرایط آمریکا پس از انتخابات میان دوره‌ای؛

دولتی تقسیم شده در کشوری دو پاره

جهان صنعت نیوز| فاطمه رحیمی: دموکرات ها در انتخابات ششم نوامبر کنگره، اکثریت مجلس نمایندگان را به دست گرفتند و در ماه ژانویه که اعضای جدید کنگره کرسی های خود را تحویل بگیرند، نظارت بر کاخ سفید فراهم خواهد شد.

جمهوری خواهان با اکثریت بیشتر، سنا را حفظ کردند تا دیدارهای ریاست جمهوری راحت تر تصدیق شود. هر دو طرف اعلام پیروزی کردند. حال کشوری که به شدت تقسیم شده، دولتی تقسیم شده دارد. با این حال آنچه این نتایج را تضعیف می کند، تعمیق تغییر ساختاری در سیاست آمریکا است که حکمرانی بر این کشور را دشوارتر می کند. دموکرات ها نماینده اکثریت رای دهندگان آمریکا هستند، اما جمهوری خواهان از نظر جغرافیایی مسلط هستند.

شکافی که ایجاد شده برای این کشور و هر دو حزب خطرناک است. این خطر برای جمهوری خواهان درازمدت است. در حال حاضر، آنها کاخ سفید را در دست دارند و توانسته اند اکثریت بالاتری در سنا داشته باشند، اما در یک سیستم دو حزبی، حزبی که غالب است اما به طور مداوم نمی تواند اکثریت آرا را به دست آورد، یک روز می بیند که دیگر به عنوان قدرت وجود مشروع از سوی اکثریت رای دهندگان برشمرده نمی شود.

چالش دموکرات ها در کوتاه مدت رخ می دهد. ممکن است آنها علیه سیستمی که به روش های ساختاری از آن نفع نمی برند، بایستند اما آنها نمی توانند این سیستم را تغییر دهند مگر اینکه بتوانند در همین سیستم پیروز شوند. کسب آرای بالا در ایالاتی مانند نیویورک و کالیفرنیا بسیار خوب است، اما به خودی خود منجر به اکثریت حکمرانی نمی شود.

راه خروج از این بن بست چیست؟ بار اصلی کار، حال بر دوش دموکرات ها است. آنها بخاطر خودشان هم که شده، نه حتی بخاطر کشورشان باید راهی برای به دست آوردن سرزمین اصلی آمریکا بیابند.

این مسئله با تمرین خویشتنداری آغاز می شود. بله آنها باید از اکثریت آرای خود در مجلس نمایندگان استفاده کنند تا موشکافی درمورد رئیس جمهوری صورت بگیرد که هنجارهایی را تحقیر می کند که روسای جمهور قبلی را محدود می کرد. آنها باید به دقت بررسی کنند که چه اتفاقاتی در آژانس های فدرال جریان دارد و تحقیق کنند که چه سوءاستفاده هایی از قدرت ریاست جمهوری انجام می شود.

اما دموکرات ها باید با این روند که آنها را ترغیب به استفاده از اکثریت شان در مجلس نمایندگان در راستای انتقام گیری می کند، مقابله کنند و همان طوری باید پاپی رئیس جمهور شوند که یک بار نیوت گینگریچ و همتایان جمهوری خواهش بیل کلینتون شدند. پیگیری قانونی را باید به دادستان ها سپرد. برای مثال اصلا مشخص نیست که با تفحص درباره شرایط تایید برت کاوانا در دادگاه عالی نتیجه ای به دنبال داشته باشد. مطمئنا فضایی برای استیضاح ترامپ آن طور که برخی دموکرات ها می خواهند وجود ندارد.

اولویت بعدی دموکرات ها باید این باشد که نشان دهند آنها ایده ها و ظرفیتی برای حکمرانی دارند که بخش گسترده تری از رای دهندگان را شامل می شود. یک راه انجام این کار تلاش با حسن نیت برای همکاری با رئیس جمهور و جمهوری خواهان است. توافق هایی باید در مورد مسائل زیرساختی و قیمت مواد صورت بگیرد. آنها همچنین باید مسئله مهاجرت را حل کنند.

حتی اگر همکاری های دو حزب شکست بخورد، منافع درازمدت دموکرات ها حکم می کند که با مسئولیت پذیری رفتار کنند. به هر حال دموکرات ها می خواهند دولت فدرال به خوبی عمل کند. چه خوشمان بیاید چه نه، اختلال عملکرد ضربه بیشتر را به دموکرات ها خواهد زد، نه به جمهوری خواهان.

اخبار برگزیده
شناسه : 3478
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا