اجتماعی و فرهنگیاخبار برگزیدهبر اساس بخشنامه جدید بانک ملی؛

دلار سهمیه ای حج تمتع چقدر است و از کجا بگیریم؟

دلار سهمیه ای حج تمتع ۱۴۰۲ نسبت به سال‌های گذشته بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده و برای دریافت آن باید حدود۲۱ میلیون تومان پرداخت کرد.

به گزارش جهان صنعت نیوز، شرایط دریافت دلار سهمیه ای حج تمتع یا همان ارز همراه زائران حج ۱۴۰۲ تاحدودی نسبت به ارز خدماتی راحت‌تر است. مثلا هیچ شرط سنی برای دریافت آن وجود ندارد.

از همه مهمتر این که قیمت دلار برای حجاج براساس نرخ اعلام شده از سوی بازار متشکل ارزی محاسبه می‌شود که نسبت به بازار آزاد تقریبا ۲۰ درصد کمتر است.

قرعه کشی والکس

البته شرایط دریافت ارز برای حجاج به‌شکلی است که به آن‌ها در ابتدا حواله ارزی می‌دهند و نهایتا پای پرواز امکان تبدیل حواله به اسکناس وجود دارد.

قیمت دلار برای حجاج چند؟

قیمت دلار برای حجاج با نرخ بازار متشکل ارزی محاسبه می‌شود و نسبت به بازار آزاد کمتر است.

فعلا قیمت دلار در سامانه مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران حدود ۴۲ هزار و ۴۰۰ تومان است. به‌این ترتیب زائران خانه خدا می‌توانند با هزینه کمتری نسبت به بازار آزاد سهمیه ۵۰۰ دلاری که امسال سقف دریافت ارز حجاج اعلام شده را خریداری کنند.

 به‌این ترتیب هر متقاضی که خواستار خریداری تمامی این سهمیه است، باید حدود نزدیک ۲۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بپردازد.

امسال با پیشنهاد دولت و موافقت بانک مرکزی چنین سهمیه‌ای به‌اسم ارز همراه زائران که همان دلار سهمیه ای حج تمتع تخصیص داده شده است.

شرایط دریافت دلار سهمیه ای حج تمتع (ارز همراه زائران) حج چیست؟

شرایط دریافت دلار سهمیه ای حج تمتع (ارز همراه زائران حج ۱۴۰۲) در بخشنامه جدید بانک ملی اعلام شده است.

  • برخلاف ارز خدماتی، هیچ شرط سنی برای فروش ارز به زائران وجود ندارد و حتی کوچکترین زائر امسال که گفته می‌شود ۱۱ سال سن دارد، می‌تواند برای خرید ارز همراه زائران اقدام کند.
  • سهمیه ۵۰۰ دلاری، سقف اعلام شده از سوی بانک ملی برای فروش ارز به زائران است. متقاضی می‌تواند درخواست کمتری داشته باشد.
  • کارمزد فروش ارز همراه زائران خانه خدا امسال با نرخ سه در هزار محاسبه می‌شود و البته این کارمزد را با نرخ ریالی محاسبه و دریافت می‌کنند.
  • متقاضی دریافت ارز همراه زائران باید ابتدا راهی شعب ارزی بانک ملی شود و در قدم بعدی مدارکی مثل عضویت در کاروان و معرفی‌نامه و الباقی مدارک مثل پاسپورت را به بانک ارائه بدهد.

نکته مهم دریافت دلار سهمیه ای حج تمتع (ارز همراه زائران)

از این مرحله به بعد شعبه‌های بانک ملی وظیفه دارند، پس از دریافت کارت ملی و احراز هویت و نهایتا ثبت اطلاعات زائر در سامانه مخصوص، برای فروش ارز با نرخ بازار متشکل ارزی اقدام کنند.

 نکته مهم دقیقا همینجاست. شعبه‌های بانک ملی قرار نیست هیچ اسکناسی تحویل بدهند، چون به زائران حواله ارزی داده می‌شود و خود زائر موقع سفر و اصطلاحا پای پرواز حواله را از طریق شعبه حاضر در فرودگاه به اسکناس تبدیل می‌کند.

منبع: اقتصاد ۲۴


شناسه : 352741
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا