مسکن

 ثبت رایگان قرارداد اجاره صدای اتحادیه املاک را درآورد

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه "ما حذف شدنی نیستیم"، گفت: با حذف مشاوران املاک از فرآیند پیش‌فروش ساختمان، این راهکار جذب سرمایه‌ها از بین رفت.

به گزارش جهان صنعت نیوز، داوود بیگی‌نژاد در خصوص رونمایی از سامانه ثبت رایگان قرارداد اجاره مسکن، صدور رایگان کد رهگیری و اظهارات معاون وزیر راه درباره کاهش هزینه‌های مالک و مستأجر با این اقدام، اظهار کرد: ثبت قراردادها در بنگاه‌های املاک نیز هزینه‌ای  نداشته و ندارد. صدور کد رهگیری نیز برای متعاملین رایگان بوده و مشاوران املاک هزینه خدمات ارائه شده را در قالب تعرفه‌های مصوب دریافت می‌کنند.

وی افزود: این تعرفه‌ها نیز یک عدد بسیار جزیی است که موجر و مستأجر بابت کارهای مربوط به مشاوره، بازدید، جذب مشتری و در نهایت تنظیم قرارداد به مشاور املاک پرداخت می‌کند.

قرعه کشی والکس

وی با تاکید بر این‌که صدور کد رهگیری برای معاملات آخرین مرحله از قراردادهای اجاره مسکن است، تصریح کرد:‌ هزینه صدور کد رهگیری تا ۵ هزار تومان است که آنرا بنگاه‌های املاک پرداخت می‌‌کردند.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با یادآوری این‌که دولت در تلاش است هزینه موجر و مستأجر را کاهش دهد، بیان کرد: دستمزد مشاوران املاک هزینه‌ای را در سبد خانوار ایجاد نمی‌کند.

بیگی‌نژاد با بیان این‌که قیمت تمام شده خانه‌های اجاره‌ای در کشور بالاست، گفت: باید قبول کنیم قیمت نهایی را مالک تعیین می‌کند و تصمیمات نهایی برای کنترل بازار باید به‌گونه ای باشد تا مالکان، جامعه هدف باشند.

وی در ادامه با اشاره به برخی اظهارنظرها در خصوص تاثیرگذاری مشاوران املاک در افزایش قیمت مسکن، اظهار کرد:‌ به‌گواه همکاران و آمار، بسیاری از مشاوران املاک از ابتدای امسال تاکنون نتوانسته‌‌اند حتی یک قرارداد تنظیم کنند، با توجه به این مسئله مشاوران چه تاثیری می‌توانند بر قیمت‌ها داشته باشند؟

وی با تاکید بر این‌که ما زنده‌ایم، گفت: سامانه املاک و مستغلات سال‌هاست وجود داشته و ما کد رهگیری را به مردم ارائه کرده‌ایم. مشاوران املاک در لایه‌های مختلف اجتماع با مردم زندگی و خدمات بخش مسکن را ارائه می‌کنند.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک بیان کرد: ریل‌ استیت (Real estate) همیشه بازوان پرتوان بازار مسکن بوده‌ که باعث شده‌اند سرمایه‌های خُرد به سمت تولید مسکن حرکت کند. از این رو تضعیف این صنف به کسی کمک نمی‌کند و خُسران را به همراه دارد.

بیگی‌نژاد با بیان این‌که مشاوران املاک جزء اصول اصلی ساختمان هستند، گفت: در قانون پیش‌فروش ساختمان، قانونگذار مشاوران املاک را حذف کرد بعد از این اتفاق آیا پیش فروش رونق پیدا کرد. این نوع ساخت و ساز متاسفانه از بین رفت و یکی از راهکارهای جذب سرمایه از کف بازار بلااستفاده مانده است.

تسنیم


شناسه : 352851
لینک کوتاه :

۶ دیدگاه

  1. باسلام بایستی از صدا و سیما بطور مداوم ارزش کد رهگیری اعلام گردد تا مردم خودشان پیگیر باشند وبهتر است دومرحله وام به مسافران شریف پرداخت گردد دولت از صاحب خونه های باانصاف هم حمایت کند مثلان مالیات نگیرد وبخشش مالیاتی بدهند ودیگرراه برای آرامش بازار مسکن قطع کردن دست سودجویان وسوداگران و دلال ها با ایجاد سامانه قوی اطلاعاتی مسکن واملاک وبهتره قراردادهای جدیدی توسط اداره دارایی باسربرگهای شماره گذاری شده درچهاربرگ چاپ ودراختیار املاک قرار بدهند که یک برگ مخصوص دارایی باشه ویااینکه املاک را مجاب نمایند قراردادها باید ازطریق سامانه املاک واسکان ثبت و پیگیری گردد که خیلی موثراست ودیگری راه اندازی گشت بازرسی از مشاورین املاک فاقد مجوز لازم و اینکه مجوزها ازاین به بعد ازدرگاه مجوزهای دولت اخذ گردد تا مشاورین املاک سروسامانی بگیرند

  2. متاسفانه مشکل ما مستاجرا برای گرفتن ودیعه مسکن که خیلی هم بهش نیاز داریم نداشتن ضامن رسمی با کسر حقوق حداقل کاری می‌کردید که با سفته یا چک ۲یا ۳ برابر بعنوان تضمین قبول کنن یا حساب یارانه بعنوان وثیقه مورد تایید قرار بگیره اینجوری حداقل این وام به نیازمند واقعی امسال ماها می‌رسید ۳۲ سال مستاجر و دربدری با این کرایه‌های بالا و درآمد اندک نمیذاره که خودمون بتونیم پس‌انداز کنیم و پول پیش افزایش بدیم و هرچی جون میکنیم فقط باید کرایه منزل پرداخت کنیم تا تو خیابون نمونیم توروخدا یه فکر عاجل برای امسال ماها که ضامن کارمندم نداریم بکنید باتشکر 🙏🙏🙏🌺🌺

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا