جعفر خیرخواهان در گفت وگو با جهان صنعت:

۴ وزیر منتخب هیچ شور و شوقی در مردم ایجاد نکردند

جهان صنعت نیوز| جعفر خیرخواهان، کارشناس اقتصادی در گفت و گو با جهان صنعت نیوز، با اشاره اینکه امروزه اعتماد مردم و فعالان اقتصادی به آینده کشور کاسته شده، اظهار کرد: به نظر می رسد یکی از دلایلی که امروزه اعتماد بخش خصوصی، فعالان اقتصاد و حتی مردم به دولت کاهش پیدا کرده، نبود تصویر واضح و روشن برای آینده اقتصادی کشور است. تا به امروز اقتصاد کشور مبتنی بر سیاست های فردی بوده و به قولی برنامه پذیر نبوده است. در برخی از مواقع نیز خود فرد مسئول نیز دیدگاه روشنی درباره اقتصاد کشور و آینده نداشته است. طبعا این اتفاق موجب شد تا تیم اقتصادی همراه دولت نیز با این نوع سیاست گذاری ها همکاری نکنند.

او با تاکید براینکه بازگشت اعتماد قدم اول برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور است، ادامه داد: در حال حاضر باور، امید و اعتماد مردم از بین رفته بنابراین دولت و مسئولین باید بکوشند تا این اعتماد را مجددا بازگردانند. از سوی دیگر باید توجه داشت با سیاست های اشتباه و فاصله داشتن حرف  و عمل موجب از بین رفتن سرمایه اجتماعی خواهد شد.

خیرخواهان تصریح کرد: این روزها تبلیغات نادرست و اخبارهای جعلی نیز به صلب شدن اعتماد مردم، بخش خصوصی و فعالان اقتصادی نسبت به دولت به شدت تاثیر گذاشته است.

او اضافه کرد: دولت برای بهبود شرایط اقدام به تغییر راس ۴ وزارت خانه خود کرده است،حال آنکه وزرایی که انتخاب شده اند، هیچ شور و شوقی را در مردم ایجاد نکرده اند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه کشور نیاز به یک برنامه شفاف دارد، گفت: ایجاد یک برنامه شفاف و واضح می تواند اعتماد مردم به اقتصاد را بازگرداند. برنامه ای که بتواند یک تصویر روشن برای آینده دور و نزدیک در اقتصاد کشور ایجاد کند و مهمترآنکه انگیزه فعالان اقتصادی را برای تلاش بهبود وضعیت کشور ایجاد کند.

او یادآورشد: تجربه کشورهایی مشابه وضعیت ما نیز نشان می دهد زمانی که آنها  با بحران اقتصادی روبه روشدند، با استفاده از برنامه واضح، توانستند فعالان اقتصادی و بخش خصوصی را به وجد بیاورند.

خیرخواهان ادامه داد: این برنامه می تواند نشان دهد که با تلاش فعالان اقتصادی همراه با مردم، نسل های بعد در آسایش و رفاه زندگی خواهند کرد.

او گفت: در دوران جنگ مردم همکاری کردند و اقتصاد کشور را سرپا نگه داشتند، اما بعد  از آن نتوانستیم این راه را ادامه دهیم . بنابراین در شرایط کنونی لازم است دولت تصویری از آینده روشن به مردم نشان بدهد تا مردم اعتماد اطمینان پیدا کنند که اگر تلاش کنند روزی به آن تصویر خواهند رسید.

صنعت و معدنگفت‌وگو
شناسه : 3548
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا