از ژن خوب تا پیرمرد ۸۲ ساله در لیست مدیران تامین اجتماعی

شریعتمداری با فساد مدیریت در شستا چه خواهد کرد؟

جهان صنعت نیوز| هفته گذشته بالاخره لیست اسامی اعضای هیئت مدیره شرکت های زیر مجموعه شستا و صندوق بازنشستگی توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر شد. اسامی که در آن از ژن خوب و پیرمرد ۸۲ ساله تا مدیران چند شغله و نماینده مجلس دیده می شود.

در گام نخست از بررسی لیست منتشر شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،لیست اعضای هیئت مدیره شرکت های زیر مجموعه هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی تامین یا همان هلدینگ تاپیکو از زیر مجموعه های شستا را مورد بررسی قرارداده است. هلدینگی که همواره حاشیه های فراوانی داشت ولی با روی کار آمدن محمود مخدومی که مدرک تحصیلی برق و غیرمرتبط با ماهیت نفتی شرکت های زیر مجموعه داشت، حاشیه های این هلدینگ چند برابر شد.

بررسی لیست اعضای هیئت مدیره شرکت های زیر مجموعه این هلدینگ نشان می دهد که محمود مخدومی، مدیر عامل این هلدینگ برای معاونین و مدیران خود در هلدینگ تاپیکو یک پست هم در شرکت های زیرمجموعه این هلدینگ در نظر گرفته است. بر این اساس ۱۳ نفر از مدیران این هلدینگ در شرکت های زیرمجموعه نیز سِمت دارند.

این هلدینگ قرار بود ناظر بر شرکت های زیر مجموعه باشد ولی اکنون مشخص نیست مدیران هلدینگ تاپیکو که خود عضو هیئت مدیره شرکت های زیر مجموعه هستند، آیا به وظایف نظارتی خود در هلدینگ تاپیکو پایبند هستند یا به منافع شرکت ها . این تعارض منافع چگونه قرار است مدیریت شود؟ مدیران هلدینگ تاپیکو با پاداش هایی که این شرکت ها دریافت می کنند، می توانند با تخلفات این شرکت ها برخورد کنند یا چشم بر چشم بر این تخلفات می بندند؟

مدیران دو شغله هلدینگ تاپیکو چه کسانی هستند؟

۱-فرشاد اسفندیاری: در دولت نهم و دهم، معاون طرح و برنامه ریزی زامیاد بود و نامه اش به خودش چندی پیش سوژه رسانه ها شده بود؛ او با سه شغل پرچمدار این مدیران است. وی در حال حاضر معاون نظارت بر هلدینگ های تاپیکو، سرپرست پتروشیمی فن آوران و عضو هیئت مدیره شرکت پتروشیمی بدر شرق است. در لیست منتشره توسط وزارت تعاون، اسامی دیگری همچون امیر سامان اسفندیاری و هادی اسفندیاری در شرکت های زیر مجموعه هلدینگ تاپیکو به چشم می خورد که گفته می شود فرزندان یا خویشاوندان فرشاد اسفندیاری هستند.

۲- رضا توکلی بنیزی: مدیر امور مجامع و مالکیت سهام تاپیکو است. وی تیرماه امسال به عنوان عضو هیئت مدیره شرکت های نفت ستاره خلیج فارس و  سرمایه‌گذاری ساختمان ایران منصوب شده است.

۳- سید نور اله میر اشرفی: سمت بازرس ارشد مدیرعامل تاپیکو را با خود یدک می کشد، ۱۹ فروردین ماه امسال مدیرعامل و نائب رئیس هیئت مدیره توسعه نفت و گاز آریا شد.

۴- محمدرضا پاشایی: معاون مالی و تامین منابع هلدینگ تاپیکو در حال حاضر عضو هیئت مدیره دو شرکت دیگر است، وی عضو هیئت مدیره پتروشیمی نوری و شرکت افق تامین انرژی توس است، اولی زیر مجموعه هلدینگ تاپیکو و دومی زیر مجموعه صندوق بازنشستگی است.

۵- علیرضا بنی اسدی: دیگر مدیر حاضر در هلدینگ تاپیکو که متولد ۶۷ است، فروردین ماه امسال همزمان با سمت خود در تاپیکو رئیس هیئت مدیره شرکت توسعه نفت و گاز آریا شد.

۶- امیر مهدی صبائی: متولد سال ۱۳۶۶ در حال حاضر مدیر امور بورس و نظارت بر پرتفوی این هلدینگ است، وی همزمان هیئت مدیره شرکت های بورس کالای ایران و پتروشیمی تبریز است که هر دو از زیر مجموعه های تاپیکو است.

۷- محمد علی موسوی: مدیر حراست هلدینگ تاپیکو هم دو شغله است. وی در حال حاضر رئیس حراست پتروشیمی آبادان هم هست. وی مدیری پروازی است و معلوم نیست چگونه از تهران یک پتروشیمی در آبادان را اداره می کند و حضور یک روز در هفته وی در این شرکت پتروشیمی چگونه قابل توجیه است. آتش سوزی در پتروشیمی ابادان چندی پیش ۳ کشته و ۱۸ زخمی برجای گذاشت.

۸- علیرضا نادرپور: ۳۱ ساله، مدیر نظارت بر تولید، عملیات و مهندسی شرکتهای پالایشگاهی و پتروشیمی هلدینگ تاپیکو است. وی همزمان عضو هیئت مدیره شرکت پالایش نفت آناهیتا نیز هست.

۹- حامد مسینه اصل: مدیرنظارت برعملکرد طرح ها و پروژه ها هلدینگ تاپیکو، مهرماه امسال همزمان با پست اش در تاپیکو نائب رئیس هیئت مدیره پتروشیمی مرجان شد.

۱۰- افشین فتح اللهی: معاون برنامه ریزی و توسعه این هلدینگ، همزمان عضو هیئت مدیره پتروشیمی مروارید است.

۱۱- عبدالله اسدزاده: مدیرسرمایه گذاری و توسعه تایپکو شهریور امسال همزمان عضو هیئت مدیره گروه صنعت سلولزی تامین گستر نوین شده است.

۱۲- پیمان عاشوری بندری: مدیر امور حقوقی و قراردادهای تاپیکو که نامش با تحصن و استعفا در مجلس ششم بر سر زبان ها افتاد و در انتخابات بعدی رد صلاحیت شد، شهریور امسال همزمان به عنوان عضو هیئت مدیره گروه صنعت سلولزی تامین گستر نوین منصوب شد.

۱۳- حمید دیانت پی: مدیر مالی هلدینگ تاپیکو، عضو هیات‌مدیره شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران است.

این تعداد از مدیران هلدینگ تاپیکو در شرکت های زیر مجموعه خود عضو هیئت مدیره و دارای پست هستند نه تنها عجیب بلکه تخلفی بزرگ است، اینکه مدیران شستا چشمان خود را بر این انتصابات بسته بودند نیز عجیب تر است. از طرفی حضور این افراد در شرکت های زیر مجموعه تعارض منافع ایجاد می کند و همین تعارض منافع خود زمینه تخلفات دیگری را فراهم می کند.

باید منتظر ماند و دید که آیا محمد شریعتمداری که در وزارت صنعت نتوانست برخورد قاطعی با فساد در حوزه واردات خودرو انجام دهد، در صندلی جدید و در قامت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می تواند با این تخلفات محرز برخورد کند یا خیر.

پیشنهاد ویژه

شناسه : 3561
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا