تشریح جزئیات نحوه دریافت مجوز شاغل خانگی و تسهیلات آن

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی با تشریح جزییات دریافت تسهیلات و مجوز مشاغل خانگی از جذب ۹۰ درصد تسهیلات مشاغل خانگی توسط استان‌ها طی سال گذشته خبر داد.

به گزارش جهان صنعت نیوز، آزیتا همتیان رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت کار از صدور ۲۱۸ هزار مجوز مشاغل خانگی در سال گذشته خبر داد.وی گفت: صدور این تعداد مجوز، اشتغال ۱۰۳ هزار نفر را در کشور به دنبال داشته است.

وی با اشاره به افزایش تسهیلات مشاغل خانگی به ۴۰۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ گفت: سال گذشته این اعتبار ۳۰۰۰ میلیارد تومان بود. از این میزان ۹۰ درصد تسهیلات توسط استان‌ها جذب شده است.

همتیان با تشریح جزییات نحوه دریافت مجوز مشاغل خانگی و تسهیلات آن اعلام کرد: افراد متقاضی با مراجعه به درگاه ملی مجوز‌های کسب‌وکار، اطلاعات هویتی و سایر مدارک مربوطه را بارگذاری کنند. مجوز را به صورت برخط دریافت می‌کنند.

دو نوع مجوز مستقل و پشتیبان در حوزه مشاغل خانگی

وی گفت: متقاضیان راه اندازی کسب و کار‌های خانگی نیز برای دریافت تسهیلات باید به سامانه طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل مراجعه کنند. مراحل ثبت نام خود را دنبال کنند. پس از ثبت‌نام صورت گرفته کارشناسان وزارت کار از طرح و مکان اجرای آن بازدید کرده و در صورت تأیید، روند پرداخت تسهیلات آغاز می‌شود. این روند در خصوص مجوز‌های پشتیبان قدری طولانی‌تر است.

در حال حاضر دو نوع مجوز مستقل و پشتیبان در حوزه مشاغل خانگی وجود دارد. مجوز مستقل برای افرادی است که می‌خواهند به‌طور مستقل فعالیت داشته باشند.  درخصوص مجوز‌های پشتیبانی که مدل کارفرمایی است، افراد باید کارآفرینی داشته باشند. عده‌ای را مشغول به کار کنند.

سقف تسهیلات پرداختی در حوزه مشاغل خانگی مستقل ۱۵۰ میلیون تومان و مشاغل خانگی پشتیبان ۴ میلیارد تومان است. به ازای اشتغالزایی برای ۴۰ نفر که تسهیلات به شکل قرض الحسنه و با کارمزد ۴ درصد پرداخت می‌شود.

متقاضیان راه اندازی کسب و کار‌های خانگی برای دریافت تسهیلات باید به سامانه طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی به نشانی https://smkh.mcls.gov.ir مراجعه و ثبت‌نام کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اجتماعی و فرهنگی

شناسه : 361456
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا