چرا عربستان از وضعیت بازار نفت ترسید؟

پافشاری ترامپ بر کاهش قیمت نفت

چهان صنعت نیوز| قیمت نفت آمریکا با کاهش ۷ درصدی به قیمت ۵۵ دلار و ۶۹ سنت رسید که کمترین میزان طی ۳ سال اخیر است. نفت آمریکا از سپتامبر سال ۲۰۱۵ تا سه شنبه هفته جاری چنین قیمتی را تجربه نکرده بود.

افت قیمت نفت درحالی اتفاق افتاده  که در ماه های گذشته برخی کارشناسان بازار جهانی نفت پیش‌بینی می‌کردند که با آغاز تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران که صادرات نفت کشور را بیش از ۱ میلیون بشکه کاهش خواهد داد، بهای جهانی نفت طی ماه‌های پیش رو افزایش خواهد یافت. اما در حال حاضر به نظر می رسد بازار مجددا با مازاد عرضه نفت رو به رو شده و آنطور که آمریکا برنامه داشت، پیش نرفته است.

عربستان سعودی، روسیه و آمریکا با توجه به اینکه تحریم ها تولید نفت ایران را کاهش می دهد، تولیدات خود را افزایش دادند و این اتفاق موجب افزایش محصولات نفتی در بازار شده که کاهش قیمت را به همراه داشته است.

عربستان اعلام کرده که صادرات نفت خود را ۵۰۰ هزار بشکه کاهش خواهد داد. با توجه به اینکه طی روزهای اخیر، معادلات بازار جهانی نفت رویه‌ای کاملا متفاوت به خود گرفته است. ادامه نزول قیمت نفت موجب شده تا عربستان برای جلب رضایت تولیدکنندگان نفت برای کاهش عرضه پیش‌قدم شود.

در همین حال، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا که به نظر می رسداز تغییر لحن عربستان سعودی چندان رضایت نداشته در توییتی که روز دوشنبه منتشر کرد، گفت: امیدوارم عربستان سعودی و اوپک تولید نفت را کاهش ندهند. قیمت نفت باید بر مبنای عرضه بسیار کمتر باشد.

کاهش قیمت نفت ناگهانی موجب کاهش ارزش سهام بخش های انرژی در بازارهای جهانی شده است. به طوری که در بازار S&P500 بخش انرژی با یک درصد کاهش، بیشترین افت را تجربه کرد.

رابطه کارشناسان معتقدند در حال حاضر سرمایه گذاران مضطرب و نگران آینده سرمایه گذاری های خود در بخش های انرژی هستند.

 

 

پیشنهاد ویژه
شناسه : 3688
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا