قفل فرودگاه قم کى باز مى شود!؟

اخيرا وزير راه و مسكن و شهرسازى در مصاحبه اى به بحث فرودگاه قم اشاره اى كرده و اعلام كردند منطقه آزاد سلفچگان قرار است تأمين مالى فرودگاه قم را انجام دهد.

از این جمله معلوم مى شود کار فرودگاه قم حالا حالاها به سرانجام نمى رسد ! زیرا اولا منطقه آزاد سلفچگان براى توسعه فاز سوم خود نیاز به پانصد میلیارد تومان پول دارد و با تهاتر زمین مدتهاست دنبال سرمایه گزار مى گردد و هنوز موفق نشده است مشکل خود را حل کند حالا بار فرودگاه قم را هم بر دوش او مى گذارند ، داستان کورى که عصاکش کور دیگر شد را تداعى مى نماید !

نکته بعدى این است که احداث فرودگاه قم از ١٣ سال پیش به بخش خصوصى واگذار شده ولى درست در نقطه اوج پیشرفت که بیش از پنجاه درصد کار انجام شده بود به بهانه تراشى هایى مانند تعدى به حریم مراتع و دو مرغدارى تعطیل شد و حدود ده سال کار پلمب و متوقف گردید تا اینکه به همت جناب حجت الاسلام رییسى که در آن وقت رییس قوه قضاییه بودند ، رفع پلمب و رفع خلع ید شد و به جناب شفیعى سرمایه گزار اعلام شد که مشکل توقیف رفع شده و مى تواند مجددا فعالیت احداث فرودگاه را پى بگیرد.

اما در این ده سالى که کار خوابید ضررهاى هنگفتى به کار احداث فرودگاه خورد ، کیلومترها زمین باند فرودگاه که خاکبردارى شده و زیرسازى اش تمام شده بود و همچنین ساختمانهاى نیمه کاره دچار آسیب و فرسودگى شد و هزاران اصله درخت که کاشته شده بود در اثر بى آبى خشک گردید و خلاصه اگر در آن زمان کار باقیمانده فرودگاه با پانصد میلیارد تومان جمع مى شد اکنون با پنج هزار میلیارد تومان هم شاید تمام نشود!

مهاجرت به آلمان

البته در همان سه سال پیش که جناب آقاى رییسى مشکل حقوقى پروژه فرودگاه قم را حل کردند بنده از جناب مهندس اسلامى وزیر وقت راه و مسکن و شهرسازى تقاضا کردم به ماجراى فرودگاه قم ورود کند بلکه با کمک دولت این پروژه ناتمام به پایان برسد ، ایشان اظهار داشتند فرودگاه قم مشکل قضایى دارد و تا وقتى این مشکل حل نشود ما نمى توانیم ورود کنیم، در پى این سخن ، بنده متن مصاحبه حجت الاسلام مظفرى ریاست دادگسترى استان قم مبنى بر اینکه مانع حقوقى در مسیر ساخت فرودگاه قم حل شده است را برایشان ارسال کردم و مهندس اسلامى در جواب نوشتند: ” هنوز براى وزارت راه و شهرسازى قابلیت اقدام ندارد ، باید حکم بدهند و مردم صاحب سهم را تعیین تکلیف کنند و پروژه را به وزارت راه تحویل دهند”

ایشان یکبار دیگر در جواب پیگیرى بنده نوشتند : ” ما آماده ایم اگر فردا صبح حکم بدهند ما ( وزارت راه ) تحویل مى گیریم و شروع خواهیم کرد. “

مهندس اسلامى در آن موقع تأکید کرد: ” دادگاه باید تصمیم بگیرد، خیلى شتابزده با این پروژه برخورد کردند و اگر مى گذاشتند الان تمام شده بود! “

بنده حداقل با چهار استاندار دولتهاى قبل هم مفصلا در این رابطه گفتگو کرده ام و هر یک به نوبه خود سعى کرده اند کلاف سردرگم فرودگاه قم را حل کنند ولى نتوانسته اند !

خلاصه کار به این راحتى نیست که با اظهارات فردى چند نماینده مجلس و یا حتى وزیر راه حل شود !

حل این مشکل در یک پروسه تأمین حق و حقوق سرمایه گزاران اولیه و تضمین قوه قضاییه بر رعایت عدالت، و همکارى صمیمانه دولت و دستگاههاى اجرایى استان قم رقم خواهد خورد و هرگز تصمیم یکطرفه به سرانجام نخواهد رسید و آغاز مشکلات جدید خواهد بود ، همگان باید به حقوق یکدیگر احترام بگذارند و در فضایى صمیمى به فکر حل مشکل باشند.

خوشبختانه بحث جدى فرودگاه قم در روزنامه هاى مهم و منطقه اى استان قم و دیگر رسانه هاى این استان به مطالبه اى عمومى تبدیل شده و امیدوارم با پیگیرى هاى مستمر اصحاب رسانه و تأمین خواسته مردم شریف قم و علما و مراجع معظم تقلید که همواره بر احداث فرودگاه قم تأکید داشته اند و با همیارى خالصانه مسئولان و با همت بلند جناب آقاى شفیعى سرمایه گزارى که با تمام وجود و با عشق و علاقه سالهاست براى پروژه فرودگاه قم خدمات شایانى داشته اند بالاخره قفل فرودگاه قم باز شود و نه تنها مردم عزیز قم بلکه تمام شیعیان جهان که به ام القراى قم و حرم شریف و نورانى حضرت فاطمه معصومه (س) چشم دوخته اند بتوانند به راحتى سفر کرده و به فیض زیارت برسند.

هم اکنون تمامى استانهاى کشور داراى فرودگاههاى کوچک و بزرگ و حتى متعدد و در فاصله پنجاه کیلومترى هم هستند اما نمى دانم چرا در حق قم از اول انقلاب تا حالا اینقدر جفا شده است و حال آنکه فرودگاه قم مى توانست معین و جانشین فرودگاه تهران در مواقع خاص هم بشود.

بارها شده است هواپیماها به علت شرایط جوى نمى توانند در فرودگاه تهران فرود بیایند که معمولا در چنین شرایطى فرودگاه اصفهان را در فاصله ۴٠٠ کیلومترى تهران انتخاب مى کنند و حال آنکه فرودگاه تهران باید فرودگاه معینى در فاصله نزدیکتر داشته باشد که فرودگاه قم در فاصله اى حدود ١۶٠ کیلومترى تهران بهترین گزینه است ولیکن نمى‌دانم چرا تاکنون نسبت به این امر مهم کوتاهى شده است!

امیدوارم هم اکنون که ریاست جمهورى جناب حجت الاسلام رییسى هم بر راه اندازى فرودگاه در سفر استانى به قم تأکید داشتند، مسئولان امر اختلافها را کنار گذاشته و به فکر اعتلاى کشور باشند واز اینکه بخش خصوصى در اینکار پیشقدم شده او را یارى کنند و حتى اگر وام بانکى هم نیاز دارد تسهیلاتش را فراهم نمایند تا بالاخره این موضوع بعد از سالها به سرانجام برسد انشاءالله .

مرتضی نجفی قدسی

 

یادداشت

شناسه : 372424
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا