رییس سازمان غذا و دارو خبر داد؛

تخصیص ۲۰ هزار میلیارد تومان به شرکت های دارویی

رئیس سازمان غذا و دارو از تخصیص ۲۰ هزار میلیارد تومانی به شرکت های دارویی خبر داد و گفت: در عین حال سهمیه ارزی نیز ۴ هزار میلیارد دلار افزایش یافته است.

به گزارش جهان صنعت نیوز، سید حیدر محمدی در نشست خبری هشتمین نمایشگاه بین المللی دارو و صنایع وابسته (ایران فارما) که در آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو برگزار شد. افزود: تاکنون ۲ و نیم میلیون دلار ارز برای حوزه سلامت تخصبص یافته که ۶۰ درصد آن در بخش دارو بوده و تلاش همه شرکت های دارویی آن است که تولیدات را افزایش دهند.

وی اظهار داشت: از خرداد سال گذشته تاکنون شرایط دارویی بهتر شده و مشکلاتی که در موضوع انتقال ارز وجود داشت. تا حدودی برطرف و ایده آل آن است برای تمامی اعتباراتی که تامین می شود، حواله به موقع انجام شود.

رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: بر اساس وظیفه مان، اعتبار ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار میلیارد تومان برای بازار دارویی لازم بوده. تا الان ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای دارو تخصیص یافته که حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان برای شرکت های دارویی تامین شده و پیگیر هستیم. اگر شرکت های دارویی هنوز مشکل نقدینگی دارند، آن را برطرف کنیم.

مهاجرت به آلمان

قیمت گذاری از چالش های مهم دارو

به گفته محمدی، از چالش‌های حوزه دارویی، بحث قیمت گذاری است. سازمان غذا و دارو بر اساس شاخص های تاثیر گذار برقبمت، درخواست شرکت ها را به کمیسیون قیمت گذاری اعلام می کند. اما با توجه به شرایط موجود محدودیت هایی نیز وجود دارد. باید بر اساس چارجوب اختیارات و مجوزها، قیمت گذاری را انجام دهیم.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: سندیکای دارویی و مراکز دانشگاهی نیز باید در جهت کاهش هزینه ها به ما کمک کنند. به شرکت زیان ده نیزکمک می کنیم. وظیفه ما حمایت از صنعت داو است و همه اقلام سلامت محور را مورد حمایت قرار می دهیم.

محمدی ادامه داد:پلتفرم هایی که در قالب فروش اینترنتی دارو فعالیت می کنند. غیر قانونی بوده و توصیه کردیم بر اساس تدوین دستورالعملی، دارو از مسیر مجاز به بیماران عرضه شود.

به گفته معاون وزیر بهداشت با مصوبه ستاد تنظیم بازار، باید عرضه دارو از کانال قانونی انجام شود. اکنون برای بیماران صعب‌العلاج و جانبازان دارو درب منزل ارسال می شود. این مسیر مطمئن بوده و پیشنهاد کردیم برای سایر بیماران نیز دارو رسانی با روند قانونی انجام شود.

صنعت داروسازی نیازمند حمایت حاکمیت است

محمد عبده زاده رئیس هیأت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران نیز در این نشست، گفت: صنعت داروسازی نیازمند حمایت حاکمیت است. تا بتوان به اهداف سیاست‌های کلان کشور دست پیدا کنیم.
وی تصریح کرد: ایران فارما، کارنامه صنعت داروسازی کشور است. امسال یکی از درخشان‌ترین دوره‌های برگزاری نمایشگاه ایران فارما را خواهیم داشت.

به گفته او، در نمایشگاه امسال، ۴۲۷ شرکت داخلی و ۲۸۲ شرکت خارجی از ۳۳ کشور دنیا مشارکت دارند.

منبع: ایرنا

طلا و ارز

شناسه : 375539
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا