اعلام جزئیات معاملات سهام در بازار توافقی

­سرپرست مدیریت عملیات بازار فرابورس ایران با اعلام خبر درج سه شرکت در هشتمین بازار فرابورس ایران، جزئیاتی از نحوه انجام معاملات و چگونگی خریدوفروش سهام در این بازار را تشریح کرد.

به گزارش جهان صنعت نیوز، ­محمدصادق غزنوی، سرپرست مدیریت عملیات بازار فرابورس با اشاره به اینکه معاملات در بازار توافقی بدون دامنه نوسان و حجم‌مبنا خواهد بود، گفت: همه معاملات در این بازار به روش بلوکی و معاملات عمده است.

وی با تأکید بر اینکه مشتریان بازار توافقی از طریق کارگزاران باید «اقرارنامه و بیانیه پذیرش ریسک» را تائید و امضا کنند، افزود: تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی به غیر از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک در سهام، با درآمد ثابت و مختلط می‌توانند در این بازار حضور داشته باشند.

غزنوی با اشاره به اینکه سهامداران بازار توافقی می‌توانند سفارش فروش سهام خرد در تملک خود را در این بازار ثبت کنند، گفت: اما امکان خرید سهام به صورت خرد در این بازار وجود ندارد و تنها تأمین کننده نقدینگی که از میان سهامداران حقوقی بالای یک درصد یا به عنوان بازارگردان تعیین می‌شود، می‌تواند سهام خرد از این بازار خریداری کنند.

وی در این رابطه ادامه داد: مابقی متقاضیان خرید تنها در صورتی می‌توانند نسبت به ثبت سفارش خرید خود اقدام کنند که سفارش‌های فروش انتخابی و مورد توافق به میزان حداقل یک دهم درصد از سرمایه پایه شرکت یا پنج ‌میلیارد ریال (هرکدام کمتر است) باشد.

سرپرست مدیریت عملیات بازار فرابورس­ ارسال سفارش در بازار توافقی را از طریق ایستگاه‌های معاملاتی نامک و صرفاً با اعتبار زمانی روز امکان‌پذیر دانست و گفت: استفاده از اعتبار برای خرید سهام و حق تقدم سهام در نمادهای معاملاتی ناشر بازار توافقی مجاز نیست.

بنا بر اعلام فرابورس، غزنوی همچنین تأکید کرد: در بازار توافقی، انتشار قراردادهای آتی، اختیار معامله و اختیار فروش تبعی بر مبنای سهام درج‌شده در آن و انجام فروش تعهدی امکان‌پذیر نیست.

وی با اشاره به اینکه روزهای معاملاتی این بازار از شنبه تا چهارشنبه هر هفته به استثنای ایام تعطیل رسمی از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ و ۳۰ دقیقه تعیین شده است، گفت: هرگونه تغییر در شرایط معاملاتی این بازار حداقل دو روز کاری قبل از اعمال به اطلاع عموم خواهد رسید.

ایسنا

بورس

شناسه : 379306
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا