سهمیه بنزین به کد ملی اجرایی می شود

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: توزیع بنزین در برنامه هفتم براساس خانوار است به طوری که برای هر کد ملی یک سهمیه در نظر گرفته می‌شود.

به گزارش جهان صنعت نیوز، امروز میز اقتصاد به بررسی توزیع عادلانه یارانه حامل های انرژی در برنامه هفتم با حضور شریعتی عضو کمیسیون انرژی مجلس. ظفریان کارشناس انرژی و رییسی کارشناس انرژی پرداخت.

شریعتی عضو کمیسیون انرژی تصریح کرد. یکی از نکات کلیدی که در تدوین برنامه هفتم در مجلس مورد توجه قرار گرفته است. تصمیم‌گیری بر اساس خانوار است. که در حوزه انرژی هم همینگونه است. در حوزه گاز و برق چون همه مردم به گاز و برق دسترسی دارند. استفاده می‌کنند امکان اینکه ما بازتولید این‌ها را عادلانه تر کنیم وجود داشت. دولت این کار را انجام داد.

او افزود: در حوزه بنزین اکنون توزیع بر اساس خودرو است. ما نمی‌توانیم قیمت تمام شده از تمام مردم بگیریم. هدف گذاری برای بنزین در برنامه هفتم بر اساس خانوار است. به این صورت که برای هر کد ملی یک سهمیه در نظر گرفته می‌شود. در ماه ۱۵ تا ۲۰ لیتر برای هر فرد می‌توان در نظر گرفت. افراد می‌توانند بنزین خودشان را بفروشند. از درآمد برخوردار شود با این توزیع عادلانه همه مردم منتفع می‌شوند.

قیمت یارانه‌ای بنزین تغییر نمی‌کند

شریعتی گفت: هیچ بنزین جدیدی وارد سیستم نمی‌شود. قیمت یارانه ای هم تغییر نمی‌کند. افرادی که فاقد خودرو هستند می‌توانند سهمیه خود را به بقیه افراد بدهند. یا خود دولت سهمیه را از آنها خریداری کند.

او افزود: هم اکنون هرم توزیع برعکس است. افراد کم برخوردار کمتر از سهمیه ها برخوردار می‌شوند.

در ادامه برنامه ظفریان کارشناس انرژی گفت. دهک دهم ۱۷ برابر دهک اول در حال دریافت بنزین است. این فاصله با این قانون نزدیک سه برابر می‌شود. اولویت ما در حوزه بازتولید انرژی برای بنزین است. این راهکار مناسب است. این طرح در کیش انجام و مشکلات آن بررسی شد و طرح موفقی هم بود.

ظفریان افزود: ما شاخص شیب انرژی مان حدود چهار برابر کشور های پیشرفته است. سه برابر مصرف جهان را هم داریم. که همه آن تقصیر مردم نیست. تجهیزات هم علاوه بر رفتار مصرفی موثر است. در برنامه هفتم یک رویکرد خوبی که اتخاذ شده است ذینفع کردن مردم در مصرف انرژی است.

زیرساخت ها در حوزه انرژی باید تقویت شود

او افزود: سال گذشته ناترازی گاز را داشتیم. اگر مردم سود اقتصادی داشته باشند. همکاری ها بیشتر می‌شود. دولت می‌تواند کاهش مصرف را با یک قیمتی بخرد. مردم از این کاهش مصرف بهره ببرند. اگر این انگیزه وجود داشته باشد. مردم از این طرح هم می توانند استفاده کنند. این کار یک نهضتی در فضای کشور ایجاد می‌کند.

در ادامه رییسی دیگر کارشنای انرژی گفت. برنامه هفتم یک سری نقاط قوت و ضعفی دارد. ما در حوزه بهینه سازی چندین قانون خوب داریم. چندین چالش است. که باید دیده شود و اگر مشکل حل شود موجب چالش و بحران نمی‌شود. ما زمان جبران نداریم. ناترازی ها به اوج می‌رسد.

رییسی افزود: ما در حوزه مصرف انرژی زیر ساخت های لازمی که بتوانیم یک حکمرانی خوب را پیاده سازی کنیم نداشتیم. به نظرم برای بنزین زیر ساخت های موجود توانایی سیاست های موجود و برنامه ریزی شده را ندارد. زیر ساخت ها باید پیشرفت کنند. دولت باید تنظیم گری هم انجام دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اقتصاد کلاننفت و پتروشیمی

شناسه : 379342
لینک کوتاه :

1 دیدگاه

  1. آقای شریعتی یا هر نماینده بیسوادی که این طرح را داده کسانی که خودرو ندارند هزینه بیمه خودرو معاینه فنی خودرو واصطلاک خودرو و دیگر مخارج خودرو ندارند که بخواهند ضرر کنند شما را کی نماینده کرده و شما با کجاتون فکر میکنید که این حرفهای مسخره را میزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا