بحران کمبود معلم به ورزش رسید

به گفته معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش گرچه در حال حاضر حدود ۳۷ هزار مربی تربیت بدنی در کشور داریم اما با کمبود ۵۰ هزار معلم ورزش در مدارس مواجه هستیم.

به گزارش جهان صنعت نیوز، مدت‌هاست که وزارت آموزش و پررش با کمبود مربی تربیت بدنی در مدارس مواجه است. از این رو برای جبران این خلاء دوره‌های آموزشی ورزشی برای آموزگاران ابتدایی برگزار می‌کند. تا این معلمان وظیفه زنگ ورزش دانش آموزان را نیز بر عهده بگیرند. اینگونه بخشی از خلاء موجود رفع شود.

پیش از این وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده بود. حدود هفت میلیون دانش آموز بدون معلم ورزش هستند. عمده این هفت میلیون دانش آموز در دوره ابتدایی قرار دارند. می‌توان گفت در متوسطه اول و دوم چالش کمبود مربی ورزش جدی نیست.

علیرغم اینکه فعالیت تربیت بدنی به طور حتم به دلیل حساسیت بالا نیاز به مربی متخصص و فارغ التحصیل این رشته دارد. بعضا مدارس مجبورند درس تربیت بدنی و زنگ ورزش بچه‌ها را به معلمی که تخصص و مدرکی در رشته تربیت بدنی ندارد، بسپارند. همچنان خبری از جذب و یا تخصیص سهمیه‌هایی برای استخدام معلم ورزش از طریق ماده ۲۸ در مدارس نیست.

نیاز ۵۰ هزار مربی تربیت بدنی در تمام مقاطع تحصیلی

صادق ستاری فرد، معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه با مدیریت منابع انسانی می‌توان بخشی از کمبود مربی ورزش در مدارس را جبران کرد. اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۳۶ تا ۳۷ هزار معلم متخصص ورزش در مدارس داریم. اما با این وجود باید گفت با کمبود حدودا ۵۰ هزار معلم ورزش در مدارس مواجه‌ایم.

وی توضیح داد: درواقع برای جبران این کمبود، آموزگاران تربیت بدنی را در پایه‌هایی که قادر نیستیم معلم ورزش آنها را تامین کنیم، آموزش می‌دهیم. تا اینگونه بخشی از خلاء کمبود معلم را جبران کنیم.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش افزود. با این حال اگر بخواهیم فقط معلم متخصص تربیت بدنی را در نظر بگیریم. با فرض اینکه ۳۰ نفر دانش آموز در یک کلاس باشند و هر معلم ۱۲ کلاس را پوشش دهد. باید گفت نیاز ما به مربی تربیت بدنی بالغ بر ۵۰ هزار نفر در تمام مقاطع تحصیلی است. با این حال بخشی از این کمبود را با آموزش آموزگاران ابتدایی پوشش می‌دهیم. باید این امر را نیز در نظر گرفت که در خصوص کمبود مربی تربیت بدنی در مناطق مختلف، پراکندگی متفاوت داریم.

منبع: ایسنا

اجتماعی و فرهنگی
شناسه : 379623
لینک کوتاه :

۷ دیدگاه

  1. وا!
    مگه معلّم ورزش هم داشتیم؟!
    والا ما که تا حالا معلّمی با عنوان معلّم ورزش در مدارسی که کار کردیم، نداشتیم.
    نه معلّم هنر و نه معلّم ورزش.
    هیچکدام در مدارس دولتی وجود ندارد.

  2. من دبیر تربیت بدنی هستم ، به خاطر بار مالی نه استخدام میکنن و نه به عنوان اضافه کار به شاغلین داده میشه. فقط باید گفت متاسفم . اصلا براشون مهم نیست که کلاس، دبیر درس تربیت بدنی داشته باشه یا نه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا