زنان روستایی و عشایر بیمه می شوند

دفتر امور زنان ریاست جمهوری، اقداماتی در جهت پوشش بیمه‌ای و ارائه تسهیلات و اعتبارات صندوق اعتبارات خرد در جامعه عشایر به زنان این مناطق را در دست اقدام دارد.

به گزارش جهان صنعت نیوز، دفتر امور زنان ریاست جمهوری اقداماتی در جهت بیمه و ارائه تسهیلات و اعتبارات صندوق اعتبارات خرد در جامعه عشایر به زنان عشایر و روستایی در دست اجرا و اقدام دارد.

فریده موسوی مشاور امور زنان خانواده در سازمان عشایر ایران در گفتگو با برنامه روی خط اقتصاد، ضمن تبریک روز جهانی زن روستایی و عشایر اظهار داشت. الگوی زیستی جامعه عشایر بر مبنای انطباق با محیط بوده. این سازگاری به عنوان یک نیاز فرهنگی از هزاره ها تا کنون در سرزمین ما با تنوع قلمرو عرضی در عین اتحاد و انسجام به جا در حال زندگی است.

خانم موسوی با عنوان کردن رنگ واره‌های یکرنگ به جامعه عشایری کشور افزود: در ایران ۲۵۱هزار و ۶۲۴ خانواده عشایر با ۱۰۴ ایل، ۵۵۲ طایفه مستقل و ۱۹هزار و ۸۴۹ رده ایلی داریم که ۲درصد از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند. نیمی از این جمعیت زنان هستند.

وی با اشاره به طرح‌های حمایتی از سال ۸۴ تا کنون ادامه داد. طرح صندوق اعتبارات خرد در جامعه عشایر با الگو گرفتن از گرامین بانک محمدیونس (بانک دهکده دربنگلادش) در سال ۲۰۰۵ بومی سازی و در دو استان کرمانشاه و مازندران اجرایی شد. تاکنون ۴۹۱صندوق بالغ بر ۱۵هزار عضو فعال با سرمایه ۲۲میلیارد تومانی مشغول به فعالیت است.

تسهیلات بیمه زنان روستایی و عشایر با ۳فرزند و بیشت

وی بیان داشت: با ۴۹۱مدیرعامل صندوق و از بین زنان و دختران تحصیل کرده ۴۳۰ تسهیل‌گر در استانهای مختلف مشغول به فعالیت هستند.

او با اشاره به ظرفیت محصولات عشایر در حوزه صنایع دستی، گردشگری، تولید گوشت و فرآورده‌های دامی که زندگی عشایر نیز به آن وابسته است. یادآور شد: برای بازاریابی محصولات عشایر در سال۱۴۰۰ در استانهای مختلف ۶۵ نمایشگاه و ۳۲جشنواره و در سال ۱۴۰۱ هم ۱۰۷ نمایشگاه و ۷۱ جشنواره برگزار شد. امیدواریم با شناسنامه دارکردن صنایع دستی و سیب سلامت برای محصولات دامی اقدامات خوبی در جهت ارتقاء اقتصاد زنان عشایر انجام شود.

وی تسهیلات بیمه زنان روستایی و عشایر با ۳فرزند و بیشتر را یکی از اقدامات دولت خواند. گفت: بیمه زوجین دهه ۶۰ هم در دست اقدام است.

موسوی با اشاره به آمار فعالیت زنان عشایر با ۲۸درصدی تولید دام سبک، ۲۰هزارتن گوشت تولیدی، تولید ۳۵ درصد صنایع دستی و ۳۳۰هزار تن شیر با ۳۲ محصول از فراورده‌های دامی بیان داشت. همه این تولیدات حاصل زحمات و دسترنج زنان روستایی و عشایری است. به دلیل سلامت و تنوع بسیار زیاد آن قابل رتبه بندی نیست.

منبع: فارس

بانک و بیمه
شناسه : 382803
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا